Zrób to sam – meble z palet

Moda na hand made podbija serca profesjonalistów oraz amatorów niebanalnych wnętrz. Wykorzystanie produktów z recyklingu to przepis na sukces - owocujący niepowtarzalną aranżacją. Dzięki drewnianym paletom można stworzyć oryginalne meble, które odróżnią nasze mieszkanie lub ogród na tle innych. O pomysłach na to, jak wykorzystać europalety, opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

1822155p_glinka-agency.com
Meble z palet

 

Meble z palet to ostatni krzyk mody we wnętrzarskim świecie. Są oryginalne, ekologiczne i dzięki odpowiedniej aranżacji wpasują się do pomieszczeń w każdym stylu. Palety są bardzo funkcjonalne, ponieważ z jednego surowca można stworzyć ramę do łóżka, stolik, siedzisko czy nawet boazerię. Można je konserwować farbą do drewna, ale również malować na wybrany kolor czy bielić – wszystko w zależności od preferowanego stylu.

Hand made

„Meble i dekoracje robione metodą zrób-to-sam to najlepszy sposób na stworzenie niespotykanych i bardzo indywidualnych aranżacji. Hand made posiada również dwie istotne zalety. Po pierwsze sprawia ogromną satysfakcję i angażuje do zabawy całą rodzinę lub bliskich, a po drugie jest tani w wykonaniu. Cena jednej europalety waha się między 20 a 50 zł, dzięki czemu każdy może zdecydować się na odrobinę szaleństwa” – mówi Anna Poprawska. Wielofunkcyjność europalet polega na tym, że mogą one stać się każdym wymyślonym meblem lub dekoracją. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie łóżka z palet, gdzie palety stanowią podstawę-ramę, na której wystarczy położyć odpowiedniej grubości materac. Najczęściej jednak wykonuje się z nich siedziska czy kanapy, które zajmując niewiele miejsca, pomieszczą wielu gości. Wystarczy ułożyć dwie palety, jedna na drugiej, i przykryć je wieloma grubymi poduszkami i kocami dla zachowania miękkości. Z palety można również wykonać oparcie, stawiając ją w poprzek. Ogromną zaletą takiego rodzaju siedziska jest możliwość ustawienia go nie tylko w salonie czy pokoju gościnnym, ale również na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Jest to interesująca dekoracja, która pasuje do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, ale również vintage czy rustykalnego.

Ekologiczny stolik

„Drewniane palety często wykorzystywane są jako niespotykany stolik kawowy. Aby produkt spełnił swoje zadanie, należy go przed aranżacją dokładnie przygotować. Ważne jest, by drewno było dobrze wyszlifowane i pozbawione wszelkich drzazg, które często występują – jest to jednak stuprocentowo naturalny materiał. Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie tego konceptu w ogrodzie lub na tarasie, warto pomalować paletę na jaskrawy lub biały kolor. Meble w takim zabarwieniu ożywią nam aranżowaną przestrzeń. Dekorując miejsce kolorowymi poduszkami, możemy być pewni niepowtarzalnego i nastrajającego pozytywną energią efektu. Wykorzystanie palety jako stolika kawowego w mieszkaniu to nieco więcej pracy – dla zachowania stylu i wydobycia z europalet intrygującego wyglądu warto zamontować przy nich kółka z hamulcami – jak do krzeseł obrotowych – co pozwoli na przesuwanie mebla. Ciekawym rozwiązaniem jest doklejenie szklanej szyby na górną część blatu, aby nadać stolikowi szyku. Jeżeli wyleje się nam kawa lub herbata na stolik, ze szkła łatwiej będzie wytrzeć płyn i plamę niż z naturalnego drewna. Kolorystyka naszego kawowego stolika będzie zależna od całkowitej aranżacji pomieszczenia. Europalety można pozostawić w naturalnym odcieniu lub lekko przyciemnić, a wielbiciele stylu minimalistycznego mogą ją również zabielić lub kontrastowo pomalować na czarno.

Coś więcej niż paleta

„Europalety wykorzystywane są jako łóżka, kanapy czy stoliki. Jednak bardzo nowatorskim pomysłem na ich wykorzystanie jest stworzenie nieprzeciętnej boazerii, która udekorujemy jedną lub wszystkie ścinany w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w salonie lub sypialni. Dzięki temu zabiegowi styl minimalistyczny, nowoczesny, skandynawski czy industrialny otrzyma dodatkowej głębi wyrazu, a właściciele mieszkania będą mogli mieć pewność oryginalnej aranżacji. Taka boazeria niezwykle ciekawie prezentuje się jako tło dla sofy lub łóżka sypialnego. Ponadto, z drewnianych europalet można stworzyć ciekawe dekoracje ogrodowe, w tym takie, które wykorzystamy do posadzenia roślinności. Dzięki zastosowaniu europalet w elegancki sposób zmieszamy nowoczesność z nutą ekologii i swojskości” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl. Dekoracja dla każdego Ogromnymi zaletami europalet jest ich dostępność, niewielki koszt obróbki, oryginalność oraz możliwość wykorzystania w aranżacji wszystkich pomieszczeń. Pomysł tworzenia mebli z palet to trend, który jest coraz częściej wybierany podczas urządzania mieszkań czy ogrodów. Wielu producentów mebli wprowadziło do swoich ofert gotowe stoły czy siedziska z palet – jednak ich samodzielne wykonanie daje możliwość puszczenia wodzy fantazji i stworzenia indywidualnej dekoracji.