Zwiastun nowego filmu familijnego „Operacja Arktyka”

25 września w kinach pojawi się nowy film familijny "Operacja Arktyka" w reżyserii Grethe Bøe-Waal. Czarująca i pięknie zrobiona opowieść o losach trójki rodzeństwa, która trafia na bezludną wyspę na Arktyce. Film jest adaptacją bestsellerowej książki dla dzieci, napisaną przez Leifa Hamrena w 1971 roku.

Zwiastun nowego filmu familijnego "Operacja Arktyka"
Zwiastun nowego filmu familijnego „Operacja Arktyka”

Trzynastoletnia Julia wraz z matką i ośmioletnimi bliźniakami – Idą i Sindre, przeprowadzają się do nowego miasta. To mroźna północ w Norwegii. Ich ojciec pracuje jeszcze dalej – prawie pod biegunem północnym. Dzieciaki postanawiają w tajemnicy odwiedzić ojca i zakradają się do helikoptera ratowniczego. Ale trasa lotu zostaje zmieniona i rodzeństwo ląduje na opuszczonej wyspie na dalekiej północy.

Niewielki zapas jedzenia, dzika przyroda i brak kontaktu z cywilizacją sprawiają, że Julia i jej młodsze rodzeństwo muszą połączyć siły, aby przetrwać. Okazuje się bowiem, że oprócz małego domku służącego za ośrodek badawczy, miejsce nie nosi śladów cywilizacji. Rozpoczyna się ich przygoda, w oczekiwaniu na ratunek. Atakuje ich niedźwiedź polarny, kończy się żywność, dwoje dzieci wpada do wody w wyniku pękniętego lodu. A to dopiero początek ich pasjonującej historii pośród zapierających dech w piersiach krajobrazów!

Zwiastun nowego filmu familijnego "Operacja Arktyka"
Zwiastun nowego filmu familijnego „Operacja Arktyka”

Wielkie osiągnięcie norweskich filmowców, które docenili selekcjonerzy Sundance, najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie, zapraszając go do swojego programu. W obsadzie znalazł się gwiazdor „Gry o tron”, Kristofer Hivju.
Film w norweskim box office znalazł się tuż za takimi hollywoodzkimi hitami, jak „Kraina lodu” i „Jak wytresować smoka 2”.

Dystrybutorem filmu „Operacja Arktyka” w Polsce jest VIVARTO.

„Operacja Arktyka”
Reżyseria: Grethe Bøe-Waal
Obsada: Kaisa Gurine Antonsen, Ida Leonora Valestrand Eike, Leonard Valestrand Eike, Kristofer Hivju, Lars Arentz-Hansen
Norwegia 2014, 87 min.

Nagrody/Festiwale:

2015 – Nagroda za najlepszy film dla dzieci i młodzieży – The Norwegian International Film Festival         Haugesund
2015 – Sundance Film Festival
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dla Dzieci Kristiansand
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dla Dzieci w Montrealu
2015 – Cinequest Film Festival
2015 – Festiwal Filmowy Junior w Sztokholmie
2015 – Festiwal Filmowy TIFF Kids (Kanada)

Zwiastun filmu familijnego „Operacja Arktyka”