10 nawyków bogatych ludzi, czyli co milionerzy robią inaczej

Według Thomasa Corleya, bogactwo ma bardzo niewiele wspólnego ze szczęściem, za to bardzo dużo z naszymi nawykami i sposobem myślenia. „Majętni ludzie to przeważnie... optymiści" – stwierdza.

Foto. pixabay.com

Thomas Corley poświęcił 5 lat na badanie codziennych zachowań, zwyczajów i stosunku do życia zarówno ludzi zamożnych (których definiuje jako zarabiających nie mniej, niż 160 tysięcy dolarów rocznie i posiadających majątek netto wart minimum 3,2 milionów dolarów) jak i ubogich (czyli tych, którzy rocznie generują nie więcej, niż 35 tysięcy dolarów dochodu i mają najwyżej 5 tysięcy dolarów majątku netto). Na tej podstawie stworzył listę „nawyków bogatych”, a swoje spostrzeżenia opisał w książce „Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals”. Okazało się, że sukces i zamożność idą w parze ze sposobem myślenia oraz codziennymi, rutynowymi czynnościami, których nie odmawiają sobie wpływowi ludzie. Co takiego zatem bogaci robią inaczej?

Wstają trzy godziny wcześniej

Kiedy Ty jeszcze smacznie śpisz, ludzi sukcesu budzi już poranna kawa i w spokoju – zanim cała reszta wstanie z łóżek – oddają się swoim myślom i kolejnym planom biznesowym. Na przysłowiową „burzę mózgów” odnośnie własnej kariery, bogaci poświęcają około 15 minut dziennie, zazwyczaj o poranku. Okazało się, że prawie 50% badanych nastawia swój budzik ponad trzy godziny przed rozpoczęciem właściwego czasu pracy. W ten sposób znajdują czas na swoje codziennie rytuały, dodatkowe obowiązki, a przy okazji chroni ich to przed nieoczekiwaną zmianą planów.

Sporządzają listy z planem dnia

Wpływowym jednostkom nie są obce tzw. listy „TO DO”, na których szczegółowo rozpisują swoje plany na kolejny dzień, dzięki czemu nic nie umyka ich uwadze. Pomaga im to w codziennym zarządzaniu czasem, który w napiętym grafiku jest bardzo cenny. Bogaci nie tylko notują swój grafik na każdy dzień, ale i zapisują swoje dalsze cele i marzenia. Dobrze znają swój cel, do którego dążą, a pisemna wizualizacja dobrze działa na podświadomość.

Kochają czytać

Ludzie bogaci uwielbiają książki. Gdy tylko znajdą wolną chwilę – sięgają po lekturę. W ich domu można znaleźć bibliotekę topowych klasyków, ale i biografie wpływowych autorytetów, którymi się inspirują, oraz poradniki z zakresu rozwoju osobistego, na który zamożni kładą największy nacisk. Czytanie książek nie tylko poszerza wiedzę i stymuluje szare komórki, ale ćwiczy koncentrację i zasila zasób słownictwa – który we wpływowym środowisku na pewno się przydaje. Tego samego uczą później swoje dzieci.

Słuchają audiobooków

Kiedy biedniejsi ludzie narzekają na kolejne korki na drodze i cały swój los, bogaci w tym czasie… włączają wartościowego audiobooka. Jeśli nie mają akurat możliwości sięgnąć po książkę w formie papierowej, zastępują ją wersją elektroniczną. To nie musi być wcale powieść, a nauka języka czy motywacyjny wykład. W ten sposób nigdy nie tracą czasu, a każdą wolną chwilę przeznaczają na swój rozwój.

Mają różne źródła dochodu

Milionerzy, którzy sami doszli do swojej fortuny, nigdy nie polegają na jednym źródle dochodu. Magiczną liczbą w badaniach okazała się trójka – to właśnie tyle źródeł pracujących na przyszły sukces posiadało 65% osób. Najbogatsze osoby czerpią zysk przeważnie z inwestycji w nieruchomości bądź na giełdzie.

Uwielbiają poznawać nowych ludzi

Bogaci ludzie wiedzą, że kluczem do sukcesu jest nie tylko talent i przedsiębiorczość, ale przede wszystkim budowanie relacji z ludźmi. Każda znajomość jest dla nich możliwością i furtką do jakiejś dziedziny. Lubią wymieniać z innymi swoje poglądy, dowiadywać się nowych informacji, poznawać życie i są po prostu ciekawi innych – w końcu najważniejszy jest dla nich stały rozwój. Poza tym darzą ludzi szacunkiem i wkładają dużo energii w budowanie sieci kontaktów. Mają w nawyku składanie życzeń na ważne okazje, często sprawdzają co u kogoś słychać, albo zdobywają się na mały podarunek, aby wyrazić to, że ktoś jest dla nich ważny.

Znają zasady savoir vivre’u

Milionerzy mają etykietę opanowaną do perfekcji. To zdecydowanie przydaje się w ich środowisku. Poza wspomnianą pamięcią o urodzinach, świętach czy ważnych wydarzeniach, cechują ich doskonałe maniery przy stole i adekwatny ubiór na poszczególne okazje.

Pomagają innym

 – Najlepszy sposób na stworzenie swojej grupy to oferowanie pomocy innym zorientowanym na sukces – przekonuje Corley. Dodaje też, że pomaganie takim osobom również i nas pcha w stronę realizowania swoich celów. Zamożni ludzie często biorą udział w różnych akcjach charytatywnych, pomagają biedniejszym od siebie. Uwielbiają pomagać i dzielić się wiedzą –  to buduje w nich poczucie sensu i pewności siebie. Poza tym wyznają zasadę, że pieniądz powinien być w obiegu i że karma wraca.

Nie oglądają telewizji

Badania wykazały, że ponad połowa wpływowych ludzi ogląda telewizję maksymalnie przez godzinę dziennie, albo wcale. Media często faszerują nas negatywny informacjami i fake newsami, z których ludzie sukcesu starają się oczyszczać swój umysł np. medytując. Oglądanie programów typu „reality show” zadeklarowało ponad 75% mało zamożnych osób.

Zdrowo się odżywiają

W zdrowym ciele zdrowych duch i… umysł. Bogaci przedsiębiorcy spożywają zdecydowanie mniej tzw. „śmieciowego” jedzenia i przywiązują wagę do jakości tego, co wkładają do ust. Oprócz przestrzegania zdrowej diety, bogaci pamiętają również o systematycznych ćwiczeniach fizycznych.

Foto. https://www.business-management-degree.net/popular-articles/wealthiest-people/

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl