24 października Europejski Dzień Otyłości

otylosc jest problememOtyłość jest patologicznym nagromadzeniem w organizmie tkanki tłuszczowej, której ilość przekracza jego fizjologiczne zapotrzebowanie. Otyłość jest patologią sprzyjającą rozwojowi tzw. chorób cywilizacyjnych, jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, kamica pęcherzyka żółciowego, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego. Wyjątkowo duża otyłość bywa przyczyną niepełnosprawności, a także zwiększa śmiertelność.

Otyłość jest narastającym problemem, szczególnie wśród młodych ludzi i dzieci. Wielu naukowców twierdzi, że to właśnie otyłość i związane z nią choroby cywilizacyjne będą w przyszłości dominującym problemem zdrowotnym większości państw.
Od kilkudziesięciu lat Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi badania, których celem jest określenie występowania otyłości w sześciu regionach świata: w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i na Środkowym Wschodzie.
Uzyskane na przestrzeni ostatnich 10-20 lat dane wskazują, że 50 do 75% kobiet ma nadwagę lub otyłość. Wśród mężczyzn występowanie otyłości lub nadwagi przekracza 50% badanej populacji. Z danych WHO wynika, że coraz liczniejsze są populację, wśród których osoba szczupła jest wyjątkiem, bo ponad 75% społeczeństwa to osoby z nadwagą lub otyłością.
A jak sytuacja wygląda w Polsce? Blisko 60% Polek i Polaków powyżej 50 roku życia ma nadwagę, a mimo to uchodzimy za jeden ze szczuplejszych narodów Europy. Niestety, prognozy nie są dla nas pomyślne, bowiem liczba osób otyłych systematycznie wzrasta, i dotyczy to nie tylko osób starszych, ale przede wszystkim dzieci i młodzieży.
Otyłość staje się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie, mimo że codziennie miliony ludzi na świecie wypowiadają wojnę swoim zbędnym kilogramom.
W krajach wysokorozwiniętych stanowi już problem społeczny, a w niedalekiej przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii i uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych. Prognozy są bowiem zatrważające: do 2010 roku co czwarty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych będzie patologicznie otyły, a w pozostałych krajach wysokorozwiniętych sytuacja będzie niewiele lepsza.

Wednesday, 24 October 200

 

Iza Ryłko