Rejwach. Mikołaj Grynberg

31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce...

książka
Rejwach. Mikołaj Grynberg

„Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach” – radzi narrator Rejwachu, tytułowej opowieści z nowej książki Mikołaja Grynberga. Nie są to – jak w przypadku Ocalonych z XX wieku i Oskarżam Auschwitz – wywiady. To 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. Ich narratorzy pozostają anonimowi. Niektórzy wciąż się ukrywają, inni niedopuszczają myśli, że mogą być Żydami, jeszcze inni „w dobrej wierze” opowiadają antysemickie frazesy. Autor uważnie słucha.

„To wszystko normalnemu człowiekowi w głowie się nie mieści” – mówi narrator innej historii. I zaraz dodaje: „Trochę pan nawymyślał tych historii, co? Pewnie z  połowa jest wymyślona, to znaczy, że pozostałe są prawdziwe, tak?”
Tekstom towarzyszą zdjęcia Mikołaja Grynberga. Nieoczywiste – jak te historie.

„Te małe przenikliwe prozy poruszają i niepokoją jednocześnie. Jeżeli diagnoza, jaką stawiają, jest słuszna, to mamy w Polsce wielki problem”Olga Tokarczuk

O autorze:

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Prowadzi Pracownię Portretu w Związku Polskich Artystów Fotografików, a jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz książki Ocaleni z XX wieku (2012). Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku. W całej swej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

O książce:

Tytuł: Rejwach

Autor: Mikołaj Grynberg

Wydawnictwo: Nisza

Liczba stron: 129

Rok wydania: 2017

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum POLIN. Rozmowę poprowadzi Justyna Dąbrowska. Fragmenty książki przeczyta Fabian Kocięcki.