6 ziół, które powinny znaleźć się w każdej kobiecej apteczce

Naturalnym i najzdrowszym sposobem na niektóre kobiece dolegliwości są zioła. Dlatego też warto znać zastosowanie wybranych roślin i jak najczęściej z nich korzystać.

Jakie zioła powinny znaleźć się w każdej kobiecej apteczce? Opowie o tym mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka, prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+.

Zioła na poprawę nastroju – dziurawiec

Badania prowadzone nad zastosowaniem ekstraktu z dziurawca u stosujących go pacjentów pokazały, że po jego zażyciu następowały zmiany aktywności odpowiednich fal mózgowych, świadczących o odprężeniu. Zioła te świetnie sprawdzą się więc w minimalizowaniu uczucia zmęczenia, poprawie snu i podwyższeniu koncentracji. Powinny po nie sięgać osoby, które intensywnie pracują i odczuwają wyczerpanie psychiczne i umysłowe. Preparaty z dziurawca mają zastosowanie w łagodzeniu napięcia nerwowego i zmianie nastroju u kobiet w trakcie klimakterium.
Sok z dziurawca sprawdzi się także w przypadków bólów żołądka, skurczów jelit czy w przypadku dolegliwości wątroby i woreczka żółciowego. Zawdzięcza to działaniu spazmolitycznemu i ściągającemu.
Stosując preparaty z dziurawca należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich wymieniane są między innymi przebywanie na słońcu (pijąc zioła z dziurawca narażamy się na poparzenia słoneczne) czy przyjmowanie niektórych leków (preparaty zawierające dziurawiec mogą obniżyć ich skuteczność).

Krwawnik na kobiece dolegliwości

Dzięki swoim właściwościom, ziele krwawnika ma szerokie zastosowanie. Napar z tej rośliny pomaga w regulowaniu cyklów menstruacyjnych, zmniejsza obfite krwawienia i łagodzi bóle menstruacyjne. Stosowany zewnętrznie napar z krwawnika przyspiesza gojenie się drobnych ran, otarć i chroni przez infekcjami. Ziele to może być także stosowane w dolegliwościach układu pokarmowego. Powinny po nie sięgać osoby, które mają słaby apetyt, ponieważ napar z krwawnika go wzmaga, a także osoby, które chcą przyspieszyć trawienie pokarmów. Krwawnik pomaga też w przy wzdęciach i kolkach. Wśród przeciwwskazań do stosowania naparu z krwawnika wymieniana jest między innymi ciąża.

Zioła na bóle menstruacyjne – nagietek

Napar z nagietka wykorzystywany jest w leczeniu objawów niektórych chorób układu pokarmowego, jak np. nieżyt żołądka i jelit czy choroba wrzodowa. Napar z tego kwiatu ma także działanie uspokajające i rozkurczowe, dlatego jest szczególnie polecany przy dolegliwościach związanych z menstruacją bądź okresem przekwitania. Należy pamiętać, że osoby, które mają stwierdzoną alergię na rośliny z rodziny astrowatych powinny unikać stosowania nagietka.

Ziele owsa – kojące źródło antyoksydantów

Ziele owsa jest przede wszystkim źródłem antyoksydantów. Zawiera w sobie także magnez, potas, wapń, krzem i żelazo. Działa uspokajająco, zbawiennie wpływając na układ nerwowy. Warto po nie sięgać w momentach nasilonego stresu, w sytuacjach wyczerpania nerwowego i w momentach, kiedy zauważamy trudności z zasypianiem. Dodatkową zaletą tego ziela jest przyjemny smak. Owies – a szczególnie jego odmiana o nazwie Rhealba – jest też wykorzystywany w dermatologii. Kremy, mleczka, czy balsamy zawierające ten składnik przynoszą ulgę przy podrażnieniach, zaczerwienieniach i pęknięciach skóry. Mogą być stosowane przez dzieci i dorosłych ze skóra suchą, swędzącą i atopową. Ziele owsa zawiera gluten. W związku z tym nie powinny przyjmować go osoby uczulone na gluten.

Liść maliny – wspomaga układ rozrodczy

Napar z liści malin wspomaga pracę układu rozrodczego, szczególnie dobrze oddziałując na mięśnie macicy. Roślina ta świetnie sprawdza się w przypadku kobiet, które planują zajść w ciążę, ponieważ działa wzmacniająco na narządy rozrodcze. Naparu z liści malin powinny jednak unikać kobiety w ciąży. Wśród przeciwwskazań do jego stosowania wymienia się najczęściej: zagrożoną ciążę, przedwczesne urodzenie, ciążę mnogą, raka piersi lub jajników występującego w rodzinie kobiety bądź choroby, takie jak endometrioza lub mięśniak macicy.

Czystek – działa odmładzająco

Czystek zawiera w sobie bardzo dużo polifenoli. Dzięki temu roślina ta posiada silne właściwości antyoksydacyjne i wzmacniające. Napar z tego zioła między innymi wpływa na opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Czystek ma także zastosowanie w walce z opryszczką, grypą, drożdżycą i boreliozą. Co ciekawe, potencjał antyoksydacyjny czystka jest trzy razy większy niż potencjał naparu z zielonej herbaty. Nie ma przeciwwskazań do stosowania wyciągów i naparów z czystka. Można go więc stosować w każdym wieku.

Oprócz szeregu suplementów diety, tabletek przeciwbólowych i rozkurczowych, na aptecznych półkach można znaleźć także naturalne produkty, takie jak zioła. Jeśli to możliwe, warto w pierwszej kolejności sięgać po rozwiązania, jakie proponuje nam natura – komentuje farmaceutka.