8 najciekawszych pchlich targów w Polsce i na świecie!

Pchli targ, vintage market, garażowa wyprzedaż, czyli po prostu uliczny handel starociami, który cieszy oko i zaspokaja instynkt łowcy. Moda na stare i epokowe trwa, a Polacy stają się prawdziwymi ekspertami eklektycznego stylu w codziennej garderobie, wystroju wnętrz i stylu życia.

Foto. Fotolia

Miejskie parki weekendami coraz częściej wydzielają specjalną przestrzeń pod chmurką, w której można znaleźć po prostu wszystko – praktyczne i niepraktyczne, ale piękne błyskotki, oryginalne ozdoby, meble, ciekawe smaki – mydło i powidło dostępne w jednym miejscu. Macki poszukiwaczy skarbów sięgają coraz dalej, poza granice kraju. Skyscanner przygotował zestawienie najciekawszych pchlich targów w Polsce i na świecie, na które warto się udać. Warszawa, Lille, Berlin, Londyn, Kraków i wiele innych miast czeka na koneserów targów staroci.

1. Koło, Warszawa

Kiedy: każdy weekend, od 6:00-15:00
Gdzie: dzielnica Wola, ulica Obozowa

To tutaj w poszukiwaniu cennych błyskotek przybyła żona prezedyenta Turcji w 2016 roku, kiedy ten odbywał polityczne spotkania na szczycie. I nie ma się czemu dziwić! To jedno z najwiekszych targowisk staroci w Polsce, tetniące życiem w weekend, kiedy panuje tu niebywałe ożywienie i zapach transakcji wisi w powietrzu. Wytrawni handlarze w swojej ofercie mają absolutnie wszystko, od mebli, starych orientalnych dywanów, przez bajeczne lampy, militaria, epokowe kredensy, książki, szkatułki, obrazy czy porcelanowe lalki. Oczy trzeba tu mieć dookoła glowy, żeby niczego nie przeoczyć. Koło, zlokalizowane na warszawskiej Woli przy ulicy Obozowej, można odwiedzć w weekend w godzinach 6:00-15:00. Im szybciej się pojawimy tym lepsze okazje wyłowimy. Generalna zasada: odwagi! Czasami rzeczy wyglądające na niezwykle drogie okazują się w zasięgu naszej kieszeni i odwrotnie.

2. La Braderie, Lille, Francja

Kiedy: zazwyczaj pierwszy weekend września
Gdzie: na ulicach miasta (plan z 2017 roku)

La Braderie to wydarzenie, które odbywa się raz do roku, we wrześniu i przyciąga uwagę 2 milionów gości z całego świata. To najbardziej imponujące targowisko ze starociami w Europie i na łącznie 100km ulic zastawionych nieziemskimi antykami. Tradycja handlowa tego miejsca ma swój początek w czasach średniowiecznych. Pchli targ obejmuje ponad sto kilometrów miejskich ulic – całe Lille wtedy nim żyje. Można tu kupić unikatowe akcesoria, zupełnie niepotrzebne drobiazgi, zdumiewające przedmioty, jak i stylowe meble, zastawę, abażury, czy wszelkiego rodzaju błyskotki i ozdoby. Po wyczerpujących zakupach Skyscanner rekomenduje odrobinę relaksu i skosztowanie lokalnego rarytasu, czyli muli z frytkami. Góry skorupek leżące pod stoiskami to oznaka lokalnej rywalizacji i tradycji – tam, gdzie pozostałości po jedzeniu jest najwięcej, ten lokal wygrywa, bo karmi najsmaczniej. Tanie loty do Lille sprawdzisz tutaj.

3. El Rastro, Madryt, Hiszpania

Gdzie: wzdłuż Plaza de Cascorro i Ribera de Curtidores, 28005 Madrid (stacja metra La Latina lub Puerta de Toledo)
Kiedy: w niedziele i święta państwowe, godz. 9:00-15:00

Pchli targ w Madrycie jest bardzo popularny wśród miejscowych (i przyjezdnych). Kiedyś obieg staroci stanowił podstawę handlu, teraz znaczna część oferowanych rzeczy jest nowa, ale i tak można tu dostać niepowtarzalne perełki, między innymi oryginalne T-shirty, płyty flamenco czy dawne zdjęcia stolicy. Poza tym do wyboru znajdziemy tu przeróżne cudowności: ozdobne figurki, ubrania, meble, torby, sprzęty elektroniczne, biżuterię itp. W poszukiwaniu prawdziwych okazów warto zanurkować w bocznych uliczkach, jak na przykład: Fray Ceferino González, Mira el Río czy Carlos Arniches. Targ najbardziej tętni życiem około godz. 11:00. Jeśli chcesz się potargować bardziej niż zwykle znawcy tematu doradzają, by udać się na El Rastro chwilę przed oficjalnym otwarciem. Po zakupach warto pokręcić się po dzielnicy La Latina w poszukiwaniu najlepszych tapas barów. Skyscanner podpowiada, że do Madrytu dotrzemy już za 145zł, więcej szczegółów dostępnych tutaj.

4. Camden Passage, Londyn, Wielka Brytania

Gdzie: Islington, London N1 8EA
Kiedy: główne dni handlowe to środa (godz. 9:00-18:00), piątek (godz. 10:00-18:00), sobota (godz. 9:00-18:00) i niedziela (11:00-18:00)

Ubrania retro i vintage, kolekcjonerskie perełki, japońska sztuka, imponujące antyki, nowocześnie zaprojektowana biżuteria, a nieopodal także ręcznie robione czekoladki, stoiska rybne, aromatyczna kawa. Szukasz oryginalnego pomysłu na prezent? Na tym pasażu handlowym na pewno go znajdziesz. Podobno wśród częstych gości poszukujacych nietuzinkowych bibelotów jest aktorka Emma Watson czy modelka Kate Moss. Targowisko znajduje się w Islington, dzielnicy niegdyś uznawanej za obskurną, a dziś mekce Yuccies. Skyscanner podpowiada, że do Londynu w listopadzie dolecimy już za 38zł, więcej szczegółów na temat tanich lotów dostępnych tutaj.

5. Giełda staroci “Pod Halą Targową”, Kraków

Kiedy i gdzie: niedzielny poranek (od 6.00) przy ulicy Grzegórzeckiej 1

W każdy niedzielny poranek ulica Grzegórzecka 3 w Krakowie tętni życiem. Odbywający się tu kultowy i jeden z najstarszych w Krakowie pchlich targów oferuje absolutnie wszystko, z Polski i ze świata – rupiecie, antyki, błyskotki, meble, vinyle, rowery, meble – czego dusza zapragnie! To kultowe miejsce na mapie Krakowa, odwiedzane przez rzesze turystów również z zagranicy, co tydzień gromadzi nawet do tysiąca handlarzy, od znawców antyków, po specjalistów oferujących złom, części samochodowe, po drobnych pijaczków próbujących wcisnąć filmy DVD, stare książki czy rzeczy zaczerpnięte z pewnością z własnej piwnicy. To miejsce, które tworzy niepowtarzalną aurę Krakowa.

6. IJ-Hallen, Amsterdam, Holandia

Gdzie: T.T. Neveritaweg 15, 1033 WB Amsterdam-Noord
Kiedy: zazwyczaj każdy pierwszy weekend miesiąca, godz. 9:00-16:30 Koszt: 5 Euro dorośli, 2 Euro dzieci do 11 lat .

Wielbiciele second-handów z całej Europy łączą się w Amsterdamie! Pchli targ zawdzięcza swoją nazwę dużej hali, która należała kiedyś do stoczni. Można tu kupić między innymi obrazy, walizki, skrzynie, kufry, lampy, ubrania, różne puszki, torebki, ozdobne figurki, zastawy, formy do butów i wiele, wiele innych rzeczy, które porozkładane są na kilkuset stoiskach.

Co ciekawe nie wystawiają się tutaj w ogóle komercyjni wystawcy. Dlatego można upolować przedmioty, które mają zarówno jedyną w swoim rodzaju historię, jak i duszę. Skyscanner podpowiada, że do Amsterdamu polecimy już za190zł, więcej szczegółów na temat lotów jest dostępnych tutaj.

7. Flohmarkt am Naschmarkt, Wiedeń, Austria

Gdzie: Linke Wienzeile, między stacjami Kettenbrückengasse a Pilgramgasse
Kiedy: targ staroci odbywa się w soboty w godz. 6.30-18:00

To kolorowe, pełne oldskulowego blasku miejsce liczy sobie już 40 lat. Można tu poczuć prawdziwie wielokulturowy klimat i usłyszeć różne języki, ale co najważniejsze odbyć podróż w dawne czasy. Dlaczego warto tu przyjść? Dla skarbów, które można znaleźć w opuszczonym domu z minionej epoki, dla zapomnianych książek, dla szansy na nowe zdobycze do kolekcji muzycznej, dla oryginalnych materiałów, dla fikuśnych filiżanek, dla przedmiotów, których używały prababcie, a które w zdumiewający sposób nadal okazują się przydatne.

8. Wielki Bazar/ Kryty Bazar, Stambuł, Turcja

Gdzie: Beyazıt Mh., 34126 Fatih/Istambuł
Kiedy: codziennie, oprócz niedzieli, godz. 8:30-19:30

Wielki Bazar nie jest po prostu targowiskiem, to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Stambułu. Serce tego miejsca bije dla handlu od czasów bizantyjskich. Ponad 3 tysiące stoisk to istne morze towarów: od ciuchów, poprzez pościel, dywany, ozdobne naczynia po perfumy czy biżuterię. Nowe i stare, oryginalne i podrabiane – co kto lubi i preferuje. Zanim wybierzesz się tutaj koniecznie poćwicz swoje zdolności negocjacyjne – tutejsi kupcy potrafią być naprawdę przekonujący. Zapomnij o pierwszej podanej cenie – zdarza się, że zbijesz ją nawet i o połowę. Powodzenia! Skyscanner podpowiada, że do Stambułu polecimy już za 445zł, więcej szczegółów na temat taniego lotu jest dostępnych tutaj.