Akwarium w domu – kilka porad dla osób planujących jego założenie

Akwarium w domu to doskonała propozycja dla osób, które chcą mieć zwierzęta w domu, jednak nie mogą poświęcić im dużo czasu, jak to np. w przypadku psów bywa. Rybek nie trzeba na szczęście wyprowadzać na spacer.

Akwarium w domu - kilka porad dla osób planujących jego założenie
Akwarium w domu – kilka porad dla osób planujących jego założenie

Można za to relaksować się w ich obecności, wpatrując się jak jedna i druga przepływa z jednej strony akwarium na drugą. Do założenia tego należy podejść w sposób uważny. Trzeba będzie zakupić nie tylko szklany pojemnik, ale np. zestaw filtrujący. O czym należy pamiętać, decydując się na założenie akwarium?

Gdzie ustawić akwarium?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy posiada się odpowiednią ilość miejsca na ustawienie pojemnika. Jeżeli jest go mało, można postawić na szklaną kulę dla złotej rybki. Ważne jest to, aby nie stawiać akwarium w pobliżu okna, a już na pewno nie na parapecie. Dostęp do światła dziennego jest ważny. W szczególności, jeżeli chodzi o rośliny akwariowe. Nie można jednak zapomnieć o tym, że zbyt mocna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, doprowadzi do rozwoju glonów. Akwarium trzeba będzie często czyścić, co też stworzy niekorzystne warunki bytu dla ryb. Lepiej znaleźć miejsce oddalone od okna, np. po przeciwnej stronie. Takie miejsce będzie idealne do tego, aby ustawić szklany pojemnik.

Wielkość akwarium

Uzależniona jest ona tak naprawdę od indywidualnych preferencji danej osoby. Wielu specjalistów doradza na sam początek coś małego. To tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś jednak stwierdził, że hodowanie ryb nie jest dla niego. No cóż, taki zbiornik będzie łatwiej zlikwidować, dbając o jego przekazanie innym miłośnikom akwarystyki. Każdy hodowca jest święcie przekonany, że utrzymanie małych akwariów w czystości, jest łatwiejsze. Błąd! Jeżeli ma się do dyspozycji odpowiednie filtry do akwarium, utrzymanie dużego zbiornika wodnego w czystości, nie będzie sprawiać nikomu problemu. Zestaw CO2 jest koniecznością. To małe zbiorniki trzeba częściej czyścić. Aczkolwiek, zawsze pod uwagę należy wziąć swoje indywidualne preferencje.

Czas na ryby

To nie tak, że zaraz po kupieniu akwarium, można do niego wpuścić ryby. Taki krok może doprowadzić do…szybkiej śmierci zwierząt. Ryby można wprowadzić dopiero po ok. 2 tygodniach od uszykowania akwarium. Ten okres pomoże stworzyć przyjazną florę do tych zwierząt. Może to fakt, że każdy hodowca będzie się już niecierpliwił, ale trzeba wykazać się ostrożnością. Ten czas można poświęcić na staranne zapoznanie się ze wszystkimi egzemplarzami zwierząt, jakie są aktualnie dostępne. Pozwoli to na wybór ryb, które staną się dumą każdego hodowcy.