Architektoniczna galeria sław

Oto architektoniczne ikony, które w ostatnich tygodniach zaprezentowaliśmy na łamach „Design Alive”.

Unité d’Habitation
Unité d’Habitation

Mijają lata a one wciąż przyciągają tłumy. Ponadczasowe, wizjonerskie i monumentalne. Przedstawiamy 10 budowli zapierających dech w piersiach. To istna, architektoniczna galeria sław!

Ratusz w Oslo

Architektoniczna galeria sław
Ratusz w Oslo

Każdego roku 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla (1833-1896), podczas ceremonii w Ratuszu w Oslo wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Ten eklektyczny budynek nazywany przez Norwegów „brązowym serem” budzi skrajne emocje, lecz pozostaje ważnym elementem tożsamości miasta.

Architektoniczna galeria sław, a w niej wieżowiec BMW…

Architektoniczna galeria sław
Wieżowiec BMW

Fasada tego budynku przypomina tryby czterocylindrowego silnika, z jakich słynie BMW w świecie motoryzacji. W rzeczywistości jednak jej kształt symbolizuje szczęście – jest wzorowany na czterolistnej koniczynie z rysunku, który prawie trafił do kosza na śmieci. Monachijski wieżowiec BMW autorstwa Karla Schwanzera (1918-1975) należy do grona światowej czołówki architektonicznych ikon.

Klasztor Sainte-Marie de la Tourette

Architektoniczna galeria sław
Klasztor Sainte-Marie de la Tourette

Jednym z najbardziej wyjątkowych projektów Le Corbusiera jest klasztor Sainte-Marie de la Tourette położony na zboczu wzgórza w pobliżu Lyonu we Francji. Brutalistyczny budynek to odpowiedź na prośbę przeora zakonu, ojca Marie-Alaina Couturiera, któremu zależało na stworzeniu „cichego schronienia dla stu ciał i stu serc”. Czy słynny architekt spełnił to życzenie?

Barbican

Barbican, Wielka Brytania
Barbican, Wielka Brytania

Kompleks Barbican, kontrowersyjne założenie urbanistyczne, kilkukrotnie znajdowało się na szczycie listy najbrzydszych obiektów architektonicznych w Wielkiej Brytanii. Dziś brutalistyczna utopia miasta w mieście, jest jednym z najbardziej kultowych miejsc w Londynie.

Dzielnica EUR

Architektoniczna galeria sław
Dzielnica EUR, Rzym

Jest takie miejsce w Rzymie, które radykalnie odróżnia się od reszty miasta. Dzielnica EUR, wydaje się wręcz nierealna i przypomina scenografie z metafizycznych obrazów Giorgio de Chirico. Szerokie ulice, majestatyczne budynki, sekwencje arkadowych łuków zaskakują synergią, pozornie niemożliwych do połączenia, klasyki nowoczesności.

Unité d’Habitation

Unité d’Habitation
Unité d’Habitation

Przerażająca skala zniszczeń sprawiła, że po II wojnie światowej Europa zmierzyła się z ogromnym deficytem mieszkań. Dla wielu architektów była to okazja, by w pełni rozwinąć swój potencjał. Zaowocowało to wieloma ikonicznymi projektami. Jednym z nich jest Unité d’Habitation (Corbusierhaus) – koncepcja, za którą stanął jeden z najsłynniejszych architektów w historii.

Les Espaces d’Abraxas

Les Espaces d’Abraxas
Les Espaces d’Abraxas po Paryżem

Monumentalny zespół apartamentów w Noisy-le-Grand pod Paryżem, na pierwszy rzut oka nie przypomina osiedla, lecz okazały antyczny zabytek. Być może to właśnie dlatego prócz pełnienia pierwotnej funkcji, obiekt wpadł w oko Hollywood, stając się tłem produkcji takich jak „Brazil” z Robertem de Niro, czy słynnej ekranizacji powieści Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”.

Schminke House

Schminke House,Löbau
Schminke House, Löbau

Choć dla wielu osób nazwa „Löbau” z niczym się nie kojarzy, to małe miasteczko w niemieckiej Saksonii jest swoistym kamieniem milowym architektury modernistycznej: skrywa jeden z najciekawszych budynków stworzonych w tym stylu.

Villa Empain

Villa Empain
Villa Empain, Bruksela

To jeden z najpiękniejszych budynków w stylu art déco w Brukseli, prawdziwe dzieło sztuki. Wybudowana jako rezydencja barona, została następnie przeznaczona na miejsce działań artystycznych, by po niedługim czasie niszczeć w zapomnieniu zawieruchy wojennej. Dziś jest siedzibą fundacji i dumnie prezentuje odzyskany blask dawnych złotych czasów.

Willa Lemoine

Willa Lemoine
Willa Lemoine

Przez całe życie francuski dizajner Pierre Paulin projektował modułowe meble, które jednak nigdy nie trafiły do produkcji. Jego marzenie o domu doskonałym spełniło się dopiero 10 lat po śmierci, w willi położonej niedaleko Bordeaux i zaprojektowanej przez Rema Koolhaasa, która „ubrana została” w ikony marki Paulin Paulin Paulin.