Babcia Krysia zatrzęsie Egiptem

Aldona Jankowska – gwiazda niezapomnianych parodii polityków w „Szymon Majewski show” oraz uwielbiana przez widzów Bożenka z serialu „Julia” zachwyca swoim talentem komediowym w najnowszym filmie Patryka Vegi „Last Minute”. Film już w kinach od 22 lutego

Fot. Aldona Jankowska po kinowej premierze
„Last Minute”

Aldona Jankowska – gwiazda niezapomnianych parodii polityków w „Szymon Majewski show” oraz uwielbiana przez widzów Bożenka z serialu „Julia” zachwyca swoim talentem komediowym w najnowszym filmie Patryka Vegi „Last Minute”.

Film już w kinach od 22 lutego

Aldona Jankowska, znakomita parodystka i artystka kabaretowa, aktorka teatralna, serialowa i filmowa zagra jedną z głównych ról w filmie „Last Minute” w reżyserii Patryka Vegi. Aktorka rozśmieszy widzów do łez wcielając się w postać przebojowej babci Krysi, emerytowanej policjantki. Krysia wciąż wykorzystuje w życiu codziennym zdolności, nabyte podczas pracy w policji…

Krysia, jak każda babcia, dba o domowe ognisko i o to, aby Święta Bożego Narodzenia, nawet te, spędzone w egzotycznym kraju, wciąż były ciepłe i rodzinne. Ponieważ Wigilia nie może odbyć się bez zupy grzybowej, Krysia przetrząśnie dokładnie każdy bazar, żeby znaleźć główny składnik dania. Gdy okaże się, że sponsor wycieczki splajtował, a rodzina nie może zostać dłużej w hotelu, była policjantka nie będzie długo się zastanawiać i zarobi na bilety powrotne do domu… łapiąc kieszonkowców. To prawdopodobnie najlepsza mama i babcia, jaką można sobie wyobrazić.To pierwsza tak wyrazista rola Aldony Jankowskiej na dużym ekranie. Swoje zdolności parodystyczne zaprezentowała szerszej publiczności już w „Rozmowach w tłoku” w „Szymon Majewski Show”, gdzie parodiowała m.in. Zytę Gilowską i posłankę Danutę Hojarską, czy w konkursie „Stend up. Zabij śmiechem”. Jej komediowy kunszt potwierdza najmłodszy z aktorskiej ekipy „Last Minute”, Olaf Marchwicki: Pani Aldona Jankowska z Panem Wojtkiem Mecwaldowskim stworzyli komediowy duet, rozśmieszali wszystkich, zagranie smutnych scen były przez to strasznie trudne.

„Last Minute” to pełna humoru sytuacyjnego w brytyjskim stylu komedia adresowana do całej rodziny. Dla filmowych bohaterów nie ma sytuacji bez wyjścia. Brawurowa Jankowska (babcia, Krystyna), w niezmiennie wspaniałej formie Mecwaldowski (ojciec, Tomek), olśniewająca Halejcio (Dominika), zaskakujący Marchiwicki (Bartuś), interesująca Szarek (Natalia, licealna miłość) i rewelacyjny w przewrotnej roli Świderski (Robert) zapraszają na wakacje, na których wszystko może się zdarzyć.

Ten film działa jak antydepresant: aplikuje potężną dawkę humoru na dobrym poziomie.

Fot. Aldona Jankowska i Monika Rebelak podczas rozmowy o filmie fot. Aldona Jankowska i Monika Rebelak podczas rozmowy o filmie„Last minute” to film, który…
– … był dla mnie źródłem pozytywnej energii. To była moja pierwsza duża rola komediowa i naprawdę odczuwałam ogromne zdenerwowanie. „Last Minute” w moim odczuciu to pierwsza minuta, wstęp do czegoś większego..

A ta delikatna gorycz wakacyjna, czy kiedykolwiek przeżyła ją Pani?
– Na szczęście nie, ale podejrzewam, że wiele polskich rodzin,jeśli znalazłoby się w takiej sytuacji, to właśnie w taki zwariowany i pomysłowy sposób poradziłoby sobie. Powinniśmy zatem przejrzeć się troszkę w tym zwierciadle… Widzę scenę z pasztetem, która mnie szczerze rozbawiła i białe skarpetki w sandałach. One zabawnie wyglądają w filmie, ale czy w rzeczywistości również? Dostałam porcję radości, piękne zdjęcia…sceny

Kąpiel w koszulce?
– Tak, to doświadczenie wspominam z radością i dystansem do siebie, ale najbardziej bałam się sceny z wielbłądem, bo to takie duże zwierzę…
Która ze scen była najbardziej zabawna?
– Moim zdaniem scena na basenie, kiedy okazało się, że chętne panie przyszły na zajęcia. Musiałam sobie wyobrazić, jak by to było, gdyby babcia zaczęła animować „dziewuszki” .
To mnie rozbawiło do łez. Kolejne, warte wymienienia sceny to akcja z rekinem i ta obrazująca pomysłowość na zarobienie pieniędzy w kurorcie.
Jak ocenia Pani atmosferę panującą na planie?
– Generalnie, nie opuszczało nas poczucie, że dzieje się coś pozytywnego. Nie mówię tu o sukcesie, ale o tej dobrej aurze, przekonaniu, że jest pięknie, ciepło, są inne krajobrazy…
I w to wszystko wpasowywaliśmy rodzinę, która musi odnaleźć się w rozmaitych, czasem nieprzewidywalnych sytuacjach. Wszak ludzie odnajdują swoje talenty, miłość, trzymają się razem.
Emerytowana policjantka poczuwa się do obowiązku praworządności?
– Na początku była to babcia uwiązana do zupy i rodziny, a gdy film się kończy widzimy kobietę – owszem nadal babcię, ale przebojową, która rozkwita i wiele jeszcze może zrobić w swoim życiu.
Chociażby podróżować?
– A dlaczego by nie, Maroko, Turcja czy Egipt to fantastyczne kraje. Przypomniał mi się mój wyjazd do Egiptu z lat młodości. Wyprawa do egzotycznego kraju pokazuje, że dowiadujemy się wiele o sobie, poznajemy swoje możliwości oraz ograniczenia i ten film o tym mówi.
Reżyseria:
Patryk Vega

Scenariusz:
Patryk Vega, Paweł Bielecki, Piotr Subbotko

Występują:

Wojciech Mecwaldowski („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, „Jak się pozbyć cellullitu”, „Wojna żeńsko-męska”, „Lejdis”, seriale „Usta usta”, „Tancerze”)
Klaudia Halejcio („Popiełuszko. Wolność jest w nas” , seriale „Hotel 52”, „Rezydencja”, „Przepis na życie”, „Złotopolscy”)
Anna Szarek („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, seriale „Komisarz Alex”, „Instynkt”)
Bartek Świderski („Zakochany Anioł”, „Cud w Krakowie”, seriale „Prawo Agaty”, „Przepis na życie”, „Tylko miłość”, „Magda M.”, „Samo życie”, „M jak miłość”)
Olaf Marchwicki (seriale „Komisarz Alex”, „Rodzinka.pl”, „Plebania”)
Aldona Jankowska („Księstwo”, „Huśtawka”, „Cudowne lato”, seriale „Julia”, „Klinika pod Wyrwigroszem”)
Otar Saralidze (seriale „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”)

Dystrybucja: Ent One
Premiera: 18 stycznia 2013

Patryk Vega
Reżyser, scenarzysta i producent. Spod jego ręki wyszły „Pitbull”, „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” i „Ciacho”. Za wszystkie te tytuły był nominowany do nagrody Złota Kaczka, przyznawanej corocznie przez czytelników magazynu „Film”. Pracuje również przy serialach. W „Twarzą w twarz”, „Kryminalnych”, „Prawdziwych psach” również autor scenariusza.