Bar na starym osiedlu. Sabina Waszut

Powieść „Bar na starym osiedlu” Sabiny Waszut, laureatki nagrody Pióro 2015, to historia nieoczekiwanego powrotu w rodzinne strony. Ola uciekła niegdyś z Chorzowa – czy ukochany Śląsk przywita ją teraz z otwartymi ramionami? W księgarniach już od 21 września.

bar_na_starym_osiedlu_okladka_s
Bar na starym osiedlu. Sabina Waszut

Ola Kieś w ciągu jednego pechowego tygodnia traci pracę i rozstaje się z partnerem. Te wydarzenia sprawiają, że postanawia przyjąć niespodziewany spadek po zmarłej, dawno niewidzianej babce. Dziewczyna przeprowadza się z Warszawy na Śląsk, do Chorzowa.

Ma przed sobą trudne zadania: zaaklimatyzować się w mieście, z którego uciekły wraz z matką ponad dwadzieścia lat wcześniej, otworzyć na powrót osiedlowy bar babci, a co najważniejsze, zmierzyć się z przeszłością. Mała społeczność starego śląskiego osiedla traktuje nieufnie nową właścicielkę baru. Ola na nowo musi poznać Śląsk, inny niż ten, z którego wyjechała. Powrót w rodzinne strony sprawia, że odżywają wspomnienia o ojcu, który przez wiele lat był nieobecny w życiu Oli. Dziewczyna postanawia go odszukać. Liczy, że uporządkowanie przeszłości pomoże jej poukładać przyszłość.

„Bar na starym osiedlu” to pogodna opowieść o nowym życiu na Śląsku i nieoczekiwanym
zetknięciu kobiety z wielkiego miasta z mieszkańcami chorzowskiej dzielnicy oraz bywalcami małej jadłodajni. Próby poradzenia sobie z bolesnymi wspomnieniami i perypetie Oli związane z prowadzeniem baru przeplatane są barwnymi opowieściami o regionie – Śląsku wielokulturowym i różnorodnym, zarówno tym współczesnym, jak i tym z dziecięcych lat bohaterki. Sabina Waszut, nagradzana autorka literatury kobiecej oraz propagatorka śląskiej kultury, odmalowuje w swojej powieści wnikliwy portret lokalnego środowiska, który na długo pozostanie w pamięci czytelnika.

„Unoszę głowę. Robię dwa kroki do tyłu i omal nie wchodzę w żywopłot rosnący po drugiej
stronie chodnika. BAR NA STARYM OSIEDLU. Powoli składam litery, jakbym dopiero zaczynała naukę czytania. Domowe obiady. W pierwszym odruchu wybucham śmiechem.

Zasłaniam dłonią usta, jak gdyby ktoś mógł mieć mi za złe ten napad wesołości. – Odziedziczyłam jadłodajnię – szepczę do siebie, nie potrafiąc ukryć zaskoczenia. – Stanisławo Kieś, niezły numer mi wykręciłaś, przecież ja nawet wodę potrafię przypalić”. –

O autorce:

Sabina Waszut (1979) – pisarka, recenzentka, organizatorka spotkań literackich, Jest
autorką trzech książek: „Isabelle” (2013), napisanej wspólnie z Mariuszem Witeską,
„Rozdroża” (2014) i „W obcym domu” (2015). „Rozdroża” zdobyły Pióro, główną nagrodę
dla najbardziej poruszającej powieści na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach oraz
zostały nominowane do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za rok 2014.

Autor: Sabina Waszut
Tytuł: „Bar na starym osiedlu”
Premiera: 21 września 2016
Cena: 34,90 zł
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: MUZA SA