Bezlitosne. Kobiety, które nie znały litości

bezlitosne

Arystokratki, służące i prostytutki. W odradzającej się Polsce dzieliło je niemal wszystko. Połączyła je zbrodnia. Z miłości, z zazdrości, z chęci zemsty. Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz dotarli do sensacyjnych i bulwersujących spraw, którymi w dwudziestoleciu międzywojennym żyła cała Polska.

„Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego” już w księgarniach.
Zabójstwa dokonywane przez zazdrosne kochanki w kawiarniach, podszywanie się pod arystokrację, szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu, spektakularne kradzieże – repertuar kobiecej zbrodni był nieskończenie szeroki.

Przestępstwa, które popełniały, nie schodziły z pierwszych stron bulwarowej prasy i z ust rozplotkowanych czytelników. Warszawa, Łódź, Lwów, Wilno – cała Polska była areną, na której rozgrywało się pasjonujące widowisko: najpierw przestępstwo, potem śledztwo i pościg, wreszcie proces sądowy i wyrok.

Polska odradzająca się po latach niewoli to kraj pełen kontrastów – postępującej modernizacji towarzyszą zacofanie i przesądy, a raj, o który walczyły emancypantki, niekiedy bardziej przypomina piekło.

Przewodnikiem po świecie zabójstw, oszustw, szpiegostwa i pospolitych kradzieży dokonywanych przez kobiety jest codzienna prasa dwudziestolecia międzywojennego, łatwo i szybko ferująca wyroki, wynosząca na piedestał i strącająca w niebyt społecznej pamięci kobiety, które dopuściły się zbrodni.
Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz – kulturoznawcy i wykładowcy akademiccy
Zajmują się wszelkimi aspektami rzeczywistości realnej i wyobrażonej sprzed 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem tematów fascynujących czytelników ówczesnych bulwarówek: wirujących stolików, szalonych wynalazków, krwawych morderstw, wizji przyszłości oraz mózgu Józefa Piłsudskiego. Autorzy antologii zapomnianych przedwojennych tekstów fantastycznych „Śniąc o potędze” (Warszawa 2013), stali publicyści „Nowej Fantastyki”, współpracują z Cyfrową Biblioteką Narodową Polona. Swoje historyczne odkrycia prezentują codziennie w ramach projektu „Fantastyka z lamusa” na www.facebook.com/lamusowo.

Autorzy: Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz
Tytuł: „Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego”
Wydawnictwo: Akurat
Premiera: 18 listopada 2015
Cena: 39,90 zł