Najdroższe domy na świecie i w Polsce

Kilkadziesiąt sypialni, lądowisko dla helikopterów, basen, planetarium, klub nocny... Kiedy budżet nie stanowi problemu, powstają budowle prosto ze snów (a czasem z koszmarów).

najdroższe domy
Najdroższe domy na świecie i w Polsce. Foto Daniel Barnes/Unsplash

Zakup domu lub mieszkania to ogromna decyzja, która wymaga czasu i namysłu. Kupujący szukają dla siebie wymarzonego miejsca, w którym będą mogli spędzić wiele lat. W zależności od stylu życia, powinno ono spełniać różne funkcje. Czasem niestety trzeba pójść na kompromis, szczególnie, gdy ograniczają nas środki. W przypadku posiadłości z naszej listy ich projektanci nie mieli podobnych rozterek i poszli na całość! Oto najdroższe domy na świecie i w Polsce.

Antilia – 11 miliardów

Ci, którzy cenią sobie dużo przestrzeni, fantastycznie odnaleźliby się w Antilii. Ta należąca do indyjskiego miliardera Mukesha Ambaniego rezydencja może poszczycić się metrażem 4532m². Ta powierzchnia została zagospodarowana na 27 piętrach tego przypominającego wieżowiec domu. Antilia, nazwana na cześć legendarnej wyspy, posiada trzy lądowiska dla helikopterów, garaż na 168 samochodów, 9 wind, salę kinową dla 50 osób, basen, centrum medyczne, a nawet świątynię. Jej wartość to 2,6 miliarda dolarów amerykańskich, czyli około 11 miliardów złotych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ujwal Puri (@ompsyram)

Villa Leopolda – 3,2 miliarda

Villa Leopolda leży na terenach między francuską Niceą a Monako. Taka lokalizacja gwarantuje tej posiadłości niezwykłą wartość! Ale na 750 milionów dolarów, obecnie warte koło 3,2 miliarda polskich złotych, złożyły się także inne luksusy. Postarał się o nie pierwszy właściciel budowli, belgijski król Leopold II. Kompleks o łącznej powierzchni 2700m², otoczony 18 akrami zieleni, od początku XX wieku przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie na dobre osiadła w nim brazylijskie małżeństwo Edmonda i Lily Safra. Od ponad 20 lat, a konkretnie od śmierci męża w 1999 roku, to pani domu zarządza rezydencją. Pomaga jej w tym obsługa licząca ponad 50 osób.

The One – 2 miliardy/600 milionów

„The One”, czyli „Ten jedyny”, zapowiadano jako największy projekt w zurbanizowanym świecie. Wielgachna rezydencja powstała w Los Angeles, a jej pomysłodawca, Nile Niami, wyceniał ten dom na 500 milionów dolarów, czyli ponad 2 miliardy złotych! Jak się okazało, deweloper nieco się przeliczył. Chociaż rezydencja rzeczywiście robi wrażenie – na 10 000m² znajduje się 21 sypialni i 42 łazienki, bibliotekę, kino, 5 basenów, a nawet klub nocny! – to nie znalazł się na nią chętny. Do wydania pół miliarda dolarów nie przekonały potencjalnych nabywców nawet piwnica na 10 tysięcy butelek wina ani garaż z 30 miejscami na luksusowe samochody. Niami, który pracy nad domem poświęcił 10 lat, zbankrutował, a budynek trafił na aukcję. Ostatecznie udało się go sprzedać za „jedyne” 141 milionów dolarów (około 600 milionów złotych).

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Austin Boggan (@austin_boggan)

Les Palais Bulles – 1,6 miliarda

Dla bogatych miłośników nietypowych wnętrz stworzony został Les Palais Bulles, czyli „Pałac bąbelków”. Już sama nazwa wskazuje na formę, która została wcielona w życie w tym architektonicznym przedsięwzięciu. Pałac znajduje się w podobnej okolicy, co Villa Leopolda, nieopodal Cannes na Lazurowym Wybrzeżu. Chociaż nieco mniejszy – o powierzchni 1200m², na których zmieszczono 10 sypialni i 11 łazienek – zachwyca nietypowym kształtem i wypełniającą go po brzegi sztuką. W śródziemnomorski klimat wpisuje się odkrytym amfiteatrem, który pomieści widownię liczącą 500 osób. W 2017 roku dom został wystawiony na sprzedaż za 350 milionów euro, czyli ponad 1,6 miliarda złotych. Kupujący się jednak nie znalazł. Możliwe, że projekt w przyszłości przerobiony zostanie w otwartą dla publiczności galerię sztuki.

Zobacz także: Zagłosuj w plebiscycie Polska Architektura XXL

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez (@840px)

Gateway Canyons – 1,2 miliarda

Podczas gdy jedni lubią żyć w dużym mieście, inni wolą ciszę i spokój. I to najlepiej bez sąsiadów! Do tego drugiego rodzaju ludzi należy John Hendricks, założyciel kanału Discovery, który przeprowadził się na ranczo w Kolorado. A co dookoła? Góry, kaniony, więcej gór i więcej kanionów. Tworzą one wspaniały widok, a poza tym są także częścią należących do posiadłości terenów! Jak na dom człowieka zainteresowanego odkrywaniem przystało, w rezydencji znajduje się prywatne obserwatorium astronomiczne z otwierającą się kopułą. Dom utrzymano w ziemistych klimatach, przywodzących na myśl otaczające go krajobrazy. Jest tak duży, że w pewnym momencie przerobiono go na resort z 72 pokojami do wynajęcia! Cena tego molocha? Jedyne 279 milionów dolarów, czyli 1,2 miliarda złotych.

Najdroższe domy w Polsce

W Polsce szukający luksusów również mogą nacieszyć oczy niemałej wartości nieruchomościami. W porównaniu z zachodnimi posiadłościami schodzą jednak za grosze. Wśród rodzimych rezydencji królują willa w Kościelisku, nazywana Dworkiem Prezydenckim, i dom w warszawskich Włochach. Obie z nich kosztują około 25 milionów. Tyle samo kosztował również dom łódzkiego biznesmana, Piotra Misztala.