Od zimnego powietrza mogą boleć zęby

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy dodatkowo chronić nasze zęby. Spadek temperatury, zimny wiatr i gorące napoje mogą sprawić, że nieraz poczujemy nagły i przeszywający ból zęba. Jak się przed tym uchronić?

Uwaga na zimne powietrze! Mogą boleć od niego zęby
Uwaga na zimne powietrze! Mogą boleć od niego zęby

Gdy poczujesz nagły ból

Chociaż higiena jamy ustnej nie jest uzależniona od pory roku i bez względu na sezon powinniśmy dbać o zęby tak samo, to jesienią i zimą warto zafundować uśmiechowi dodatkową ochronę – radzą dentyści. Oddychanie nagrzanym lub bardzo zimnym powietrzem, picie gorących napojów lub przebywanie w pomieszczeniach z bardzo suchym powietrzem może sprawić, że nagle poczujemy przeszywający ból zęba.  – Gwałtowna zmiana temperatury, kontakt z bardzo zimnym powietrzem lub gorącym napojem może podrażnić zakończenia nerwowe znajdujące się w zębach, szczególnie, gdy na powierzchni zębów pojawiają się uszkodzenia szkliwa i ubytki, lub gdy odsłonięciu ulegają szyjki zębowe.  Objawem tego najczęściej jest przeszywający ból, który ustępuje po kilku chwilach – mówi lek. stom. Kamil Stefański, ekspert Dentim Clinic w Katowicach.  Problemowi można zapobiec, jeśli się odpowiednio zabezpieczymy przed wpływem pogody lub gorących napojów na nasze zęby. To szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy otacza nas zdecydowanie więcej bodźców mogących wywołać ból w jamie ustnej. Co warto zrobić?

Po pierwsze

Nośmy szaliki i chusty osłaniające twarz w wietrzne i zimowe dni, zwłaszcza kiedy uprawiamy sport na świeżym powietrzu. Kontakt zębów z bardzo zimnym powietrzem lub silnym wiatrem może wyrządzić w jamie ustnej wiele szkód. Nagła zmiana temperatury sprawia, że nasze zęby na przemian rozszerzają się i kurczą. To może spowodować mikropęknięcia na powierzchni zębów, które z czasem powiększają się. – Powinniśmy zadbać o to, aby w jamie ustnej cały czas panowała prawidłowa temperatura tj.  ok. 36.9 st. C.  Wychłodzenie ust w skutek nawdychania się zimnego powietrza może nie tylko spowodować dolegliwości bólowe wywołane przez już istniejące ubytki, ale także stać się źródłem nowych, będących efektem szoku termicznego – mówi dr Stefański.

Po drugie

Warto zaopatrzyć się w pastę dla zębów wrażliwych, zwłaszcza, jeśli w przeszłości zdarzały się przypadki nadwrażliwości w kontakcie np. z zimnym czy gorącym napojem/powietrzem.  Pasty tego typu zamykają i uszczelniają kanaliki zębinowe. W swoim składzie mają najczęściej aminofluorki, fluorek cyny oraz argininę. Ta ostatnia substancja razem z węglanem wapnia, który również znajduje się w paście, tworzy warstwę ochronną dla zębów, zabezpieczając je przed działaniem drażniących bodźców. – Podobną funkcję spełniają specjalne bezalkoholowe płukanki do zębów wrażliwych.  Zimą warto zrezygnować także z past o dużej ścieralności, zwłaszcza jeśli pojawiają się u nas objawy nadwrażliwości. Zamiast tego stosujmy pasty o łagodnych właściwościach czyszczących i mających RDA na poziomie 30. Takie oznaczenie znajdziemy na opakowaniu – mówi ekspert.

Po trzecie

Wzmocnij zęby przed zimą. Pomocna jest w tym fluoryzacja.  Jest to bezbolesny zabieg wykonywany w gabinecie, podczas którego na powierzchnię zęba nakładane są specjalne żele, pianki lub lakiery fluorkowe. Naniesiony fluor wbudowuje się w szkliwo i zabezpiecza ząb przed działaniem bodźców zewnętrznych.  Wchłonięte jony fluoru przyczyniają się także do remineralizacji niewielkich ubytków w szkliwie. Fluoryzacja zwykle jest częścią higienizacji, którą składają się także piaskowanie, skaling oraz polerowanie, czyli zabiegi oczyszczające zęby z kamienia i przebarwień. Taki zabieg powinniśmy wykonywać co 6 miesięcy – zalecają dentyści.  – Fluoryzacja to nic innego jak stworzenie zębom dodatkowej, naturalnej ochrony. W ten sposób możemy uchronić szkliwo przed pękaniem, a także przed zniszczeniem przez bodźce zewnętrzne, np. szok termiczny wywołany gorącym napojem. Zabieg ten likwiduje także nadwrażliwość szyjek zębowych u osób, u których doszło do ich odsłonięcia – mówi ekspert.

Po czwarte

Nawet zimą warto być dobrze nawodnionym. Niestety im niższa temperatura tym mniej pijemy, a to poważny błąd – mówią dentyści. Dziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry wody niegazowanej. Dobre nawodnienie organizmu i przepłukiwanie jamy ustnej wodą sprawiają, że bakterie oblepiające zęby są wypłukiwane i zmniejsza się ich namnażanie. Woda wypłukuje z ust także groźne kwasy, które rozmiękczają szkliwo, przyczyniają się do jego naruszenia. – To zasada, którą stosujemy przez cały rok. Zimą jednak warto zwrócić na nią większą uwagę, zwłaszcza jeśli przebywamy w suchych i mocno nagrzanych pomieszczeniach. Takie środowisko mocno wysusza błonę śluzową w ustach, a tym samym sprzyja rozwojowi bakterii – mówi dentysta. Nawodnienie organizmu można także wesprzeć specjalnymi herbatkami np. z imbirem, miętą, jaśminem czy trawą cytrynową.

Po piąte

Reagujmy na ból i inne niepokojące objawy. Jeśli zęby reagują bólem na zimno lub ciepło konieczna jest konsultacja u stomatologa. Dolegliwość ta może sygnalizować problemy, których nie widać jeszcze gołym okiem, a które w prosty sposób zdiagnozuje dentysta.  Nagły i przeszywający ból może być np. zwiastunem rozwoju choroby przyzębia, czyli infekcji dziąsła spowodowanej przez odkładający się kamień nazębny.  Nie powinniśmy także lekceważyć krwawienia z dziąseł, które może pojawić się  np. w czasie szczotkowania.  Podobnie, jak przeszywający ból, może to być objaw rozwijającego się w ustach stanu zapalnego dziąseł. – Nagły ból to sygnał organizmu, że coś złego dzieje się w jamie ustnej. W wielu przypadkach jest to objaw choroby przyzębia. Może być to także zwiastun innych schorzeń np. problemów z układem pokarmowym, choroby okluzyjnej, a nawet bulimii. Często jest to także objaw złej diety zbyt bogatej w kwaśne potrawy. Nadwrażliwość pojawia się także przy niewłaściwej higienie np. myciu zbyt twardą szczoteczką lub stosowaniu pasty mocno ścierających szkliwo – mówi ekspert.

Po szóste

Nie unikajmy dentysty. Przykrych dolegliwości bólowych można uniknąć regularnie odwiedzając dentystę. Przegląd jamy ustnej powinniśmy robić przynajmniej dwa razy w roku. Podczas takiej wizyty oprócz tradycyjnego przeglądu, dentysta może zalecić wykonanie dodatkowej diagnostyki np. zdjęcia RTG. W ten sposób będzie w stanie ocenić stan zdrowia naszych zębów, ich korzeni oraz dziąseł, w porę wychwytując pierwsze symptomy np. rozwoju próchnicy. Podczas wizyty takiej można również wykonać higienizację. Wizyta ta może posłużyć również w celach edukacyjnych. Higienistka lub stomatolog mogą nam doradzić jaką szczoteczkę wybrać, jaką pastę stosować oraz jak prawidłowo oczyszczać zęby.