Brytyjska królowa Elżbieta II ustanowiła rekord!

Elżbieta II zasiadła na tronie monarszym w wieku 26 lat, po śmierci Jerzego VI i tak trwa do dziś. Jest najdłużej panującym władcą w dynastii Windsorów. Koronacja odbyła się 9 września 1953 roku.

krolowa elzbieta pobila rekord

Dla Brytyjczyków panowanie rodziny Windsorów jest powodem do radości i dumą narodu. Mocno są związani z Dworem Królewskim. Do tej pory najdłużej panującą władczynią była prababka królowej, Wiktoria. Jej rządy przypadły na okres 1837- 1901.

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 w Londynie, pochodzi z dynastii Windsorów. Rodzice: król Jerzy VI i jego żona – Elżbieta Bowes-Lyon zw. Królową-Matką. Obecnie jest głową poza Anglią, 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.

Jednakże nie jest najdłużej panującym władcą, tytuł należy do króla Tajlandii, Bhumibola Adulyadeja. Panuje od  9 czerwca 1946, czyli o 6 lat dłużej.