CFD – jak grać na kontraktach terminowych i nie stracić kapitału?

Słysząc o kontraktach różnicy cenowej CFD, nietrudno dość do przekonania, że to niezwykle łatwy sposób na zarabianie pieniędzy.

CFD - jak grać na kontraktach terminowych i nie stracić kapitału?
CFD – jak grać na kontraktach terminowych i nie stracić kapitału?

Wszak wystarczy tylko zająć pozycję „długą” (long), kiedy spodziewamy się aprecjacji ceny i ją zamknąć, kiedy cena waloru osiągnie planowany pułap. Ewentualnie zająć pozycję „krótką”, kiedy spodziewany jest odwrotny kierunek ceny. W dodatku można skorzystać z lewarowania, zajmując pozycje wielokrotnie większe, niż posiadany kapitał. Dlaczego więc zdecydowana większość inwestorów (od 70 do nawet 95%) traci na nich pieniądze? Co zrobić, by zredukować ryzyko?

Po pierwsze – inwestuj tylko tyle ile rzeczywiście możesz stracić

Choć brzmi to nieco trywialnie, to właśnie mając na uwadze dużą zmienność, a także lewarowanie pozycji zawieranych w ramach kontraktów CFD ciągle trzeba mieć z tyłu głowy możliwość utraty wszystkich zainwestowanych środków. Dlatego nawet pomimo odnoszonych sukcesów trzeba ściśle trzymać się obranej strategii i nie dokładać zbyt dużo kapitału, ponieważ jedno złe zagranie może „wyczyścić” konto. Wielu spekulantów pokłada nadzieje w automatycznych Stop Lossach, które, choć okazują się pomocne, to nie zawsze chronią przed stratam – zwłaszcza podczas nagłych wydarzeń, gdy ceny zmieniają się skokowo.

Po drugie – opanowuj emocje

Emocje są najgorszym doradcą podczas inwestowania w instrumenty o dużej zmienności. Chęć szybkiego odrobienia strat, osiągnięcia konkretnego pułapu portfolio czy nadmierna pewność siebie to tylko niektóre z czynników prowadzących do utraty środków. Warto również inwestować w aktywa, które się dobrze zna – np. w Saxo znaleźć można CFD na różne akcje, indeksy, surowce czy waluty, ale spośród nich warto wybierać takie, co do których rynkowej sytuacji mamy pewną wiedzę. Niekiedy bowiem wydarzenia sezonowe mogą gwałtownie wpływać na ceny (np. publikacje raportów), a osoba, która nie zna rynku, może nieświadomie narażać się na duże ryzyko.

Po trzecie – nie szalej z lewarem

Wysokie lewarowanie oznacza wysokie zarobki albo ogromne straty. Dlatego, jeśli Twój sposób grania ma być inwestowaniem a nie hazardem, to powinieneś uważać na przelewarowanie. Przy zajęciu błędnej pozycji to błyskawiczna droga do dużych strat lub utraty kapitału. Dźwignia większa niż 5 lub niż 3 (przy bardziej zmiennych instrumentach) może znacząco zwiększać szanse na dotkliwe straty albo na długotrwałe zamrożenie środków. Znacznie lepiej jest stabilniej realizować obraną strategię i budować swój majątek mniej spektakularnymi, acz bezpieczniejszymi zagraniami.