Choroby wątroby – czy je znasz?

Istotną rolę w organizmie ludzkim odgrywa wątroba. To jeden z najważniejszych narządów. Pomaga głównie w detoksykacji organizmu, w procesach trawienia i termoregulacji. Poza tym produkuje istotne białka, w tym czynniki krzepnięcia. Oprócz wątroby ważne są też drogi żółciowe.

Choroby wątroby – czy je znasz?

Jaki są symptomy chorej wątroby?

Ból zlokalizowany w prawym podżebrzu – taki jest sygnał ostrzegawczy. Wątroba właściwe sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych, ponieważ nie ma unerwienia czuciowego.

Ból z prawej strony pod żebrami może pochodzić z rozciąganej i podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej. Ból wątroby pojawia się zazwyczaj przy znacznym powiększeniu wątroby. Może również być objawem zapalenia dróg żółciowych czy też kolki żółciowej. Do powiększenia wątroby dochodzi przy stłuszczeniu wątroby, zapaleniu wątroby lub zastoju krwi, wynikającego z np. niewydolności serca czy zakrzepicy żył wątrobowych. Poza tym może wystąpić przy chorobach hematologicznych albo też nowotworowych i przerzutowych.

Objawy chorej wątroby

Bóle brzucha, nudności i wymioty, brak apetytu, poza tym uczucie obrzydzenia do jedzenia głównie tłustych dań. Czasami towarzyszy temu żółtaczka, ale nie musi. Żółtaczka jest ściśle związana z chorobami wątroby i dróg żółciowych. Żółte zabarwienie twardówek w oczach, a następnie skóry występuje pod wpływem nagromadzenia się bilirubiny. Żółtaczka może być spowodowana wirusowymi zapaleniami wątroby, toksycznym uszkodzeniem wątroby, marskością wątroby.
W chorobie wątroba może zmienić swój rozmiar. Może dojść do powiększenia rozmiarów wątroby, które występuje w przebiegu zapaleń wątroby, mononukleozy zakaźnej, polekowego uszkodzenia wątroby, chorób spichrzeniowych, marskości żółciowej czy zespołu Budda-Chiariego. Wątroba wówczas wystaje spod prawego łuku żebrowego. Można to wyczuć nawet dotykiem i uciskiem. Anomalia w drugą stronę czyli pomniejszenie wątroby występuje w przebiegu marskości wątroby.

Natomiast trzeba wiedzieć, że jest wiele schorzeń, które nie dają żadnych symptomów. Jedną z nich jest jedna z odmian tzw. raka łagodnego, czyli naczyniak wątroby.

Kto jest podatny na choroby wątroby?

Choroby wątroby są szeroką grupą schorzeń. Należą do nich zarówno choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, choroby spichrzeniowe, czyli genetycznie uwarunkowane, jak również stłuszczeniewątroby oraz marskość wątroby.
Zachorowaniu na choroby wątroby sprzyjają następujące czynniki: nieprawidłowa, bogata w tłuszcze dieta, otyłość oraz wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Wymienione czynniki sprzyjają rozwojowi stłuszczenia wątroby. Wątrobie zagraża nadużywanie alkoholu. Picie nadmiernej ilości alkoholu prowadzi do rozwoju stłuszczenia wątroby. W kolejnych stadiach dochodzi do zapalenia wątroby i marskości wątroby. Niekorzystne dla wątroby jest długotrwałe stosowanie dużej ilości leków.
Z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, groźne dla wątroby są wszelkie zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry. Należą do nich tatuaże, zabiegi kosmetyczne i stomatologiczne. Często są one wykonywane niewysterylizowanymi narzędziami. Istnieje zatem ryzyko zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C.
Na koniec – ryzykowne zachowania seksualne niosą za sobą także ewentualność zachorowania. Zwykła niedostateczna higiena rąk też może być przyczyną przedostania się zarazków niebezpiecznych dla wątroby. Poza tym wyjazdy do krajów o wysokim odsetku zachorowań na choroby powodowane wirusami przenoszonymi drogą fekalno-oralną. Na sam koniec wspomnieć należy o predyspozycjach genetycznych, w przypadku chorób z autoagresji, np. stosowanie wyniszczającej organizm diety odchudzającej lub na odwrót – wysokotłuszczowej, fastfoodowej.

Jak dbać o wątrobę?

Komórki, z których zbudowana jest wątroba, mają dużą zdolność do regeneracji, jednak z drugiej strony znaczne obciążanie wątroby prowadzi do tego, że odnowa wątroby jest coraz słabsza i rozpoczyna się proces niejako samozniszczenia.
Wątroba spełnia bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. To narząd pełniący wiele istotnych funkcji. Musimy więc o wątrobę dbać. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby prowadzić zdrowy styl życia. Warto też poradzić się w tym względzie swojego lekarza oraz dietetyka. Zalecane jest unikanie spożywania dużych ilości alkoholu oraz eliminację tłuszczów z diet – to po pierwsze. I ta dbałość o wątrobę powinna być już widoczna w dbaniu o zdrowie dziecka, a potem dorosłego. Należy unikać dań ciężkostrawnych, a także
żywności wysoko przetworzonej. Bez naszej uwagi, całkiem niepostrzeżenie możemy żywić się żywnością z dodatkiem np. hormonów czy pestycydów, a nawet antybiotyków. Wiedza o tym, co jemy to podstawa praktycznie naszego zdrowia dzisiaj. Co jeszcze? Trzeba unikać długotrwałego stosowania dużej ilości leków.
Bardzo ważne w profilaktyce zachorowań wątroby jest stosowanie odpowiednich szczepień. Dostępne są ostatnio szczepionki przeciw zachorowaniu typu A i B. Nie wynaleziono dotąd szczepionki na typ C. Jest to najgroźniejszy z wirusów, który przez szereg lat może niszczyć wątrobę, dając objawy w postaci marskości lub raka wątroby. To właśnie w tym wypadku należy unikać salonów tatuażu i niesprawdzonych gabinetów kosmetycznych, gdzie łatwo może dojść do przerwania ciągłości tkanek.

Cała dbałość o wątrobę, jak się wydaje, to zapobieganie. Leczenie jest objawowe i pomagają na przykre objawy chorób wątroby takie preparaty, jak np. Essentiale, o których więcej na stronie: http://www.essentiale.pl/najczestrze-choroby- watroby.html.