Wi-Fi Calling – co to jest i jak korzystać z tej usługi w nju mobile?

Czy można dzwonić do kogoś bez zasięgu sieci komórkowej? Czy można rozmawiać bez zakłóceń w miejscu, gdzie jest słaby zasięg? Czy można dzwonić z terytorium innego kraju i nie ponosić wyższych kosztów niż podczas dzwonienia z kraju?

Wi-Fi Calling – co to jest i jak korzystać z tej usługi w nju mobile?

Okazuje się, że tak, a wystarczy do tego tylko dostęp do sieci Wi-Fi oraz aplikacja ściągnięta na telefon. Tego bowiem wymaga usługa Wi-Fi Calling, z której można korzystać w nju mobile. Co to jest Wi-Fi Calling, jak działa i dlaczego warto z tego skorzystać? Oto najważniejsze informacje.

Wi-Fi Calling, czyli dzwonienie przez Internet

Zasada działania Wi-Fi Calling jest prosta – połączenie telefoniczne, zarówno wychodzące, jak i przychodzące nie odbywa się za pośrednictwem sieci komórkowej, a przez Internet, a konkretniej – jak wskazuje nazwa – przez sieć Wi-Fi. Jeśli telefon jest z nią połączony, zasięg sieci komórkowej nie ma znaczenia. Oznacza to, że można dzwonić nawet z miejsc, gdzie w ogóle nie ma zasięgu komórkowego lub jest on bardzo słaby. Sieci Wi-Fi są obecnie bardzo popularne – można je spotkać w niemal wszystkich budynkach użyteczności publicznej, restauracjach, klubach, komunikacji publicznej, a niektóre samorządy inwestują nawet w tak zwane miejskie Wi-Fi, do którego bez problemu może się podłączyć każdy mieszkaniec i turysta. Oznacza to, że praktycznie do zera minimalizuje się ryzyko braku możliwości wykonania lub odebrania połączenia. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które przebywają za granicą. Wi-Fi Calling umożliwia dzwonienie z każdego kraju na świecie, ale rozliczane jest tak, jak połączenie wykonywane z Polski. Wystarczy, że telefon jest połączony z dowolną siecią Wi-Fi.

Co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z Wi-Fi Calling?

Aby móc skorzystać z Wi-Fi Calling w nju mobile – oprócz połączenia z siecią Wi-Fi – wystarczy posiadać smartfon z systemem Android w wersji 5.0 lub nowszej oraz ściągnąć darmową aplikację ze sklepu Google Play. Można więc uznać, że każdy telefon wyprodukowany po 2015 roku jest dostosowany do aplikacji Wi-Fi Calling. Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym w Polsce, więc zdecydowana większość użytkowników będzie mogła bez przeszkód korzystać z Wi-Fi Calling. Warto jeszcze wspomnieć, że niektóre telefony oferują natywnie Wi-Fi Calling – oznacza to, że nie jest wymagana instalacja żadnej aplikacji. Wśród nich można wymienić Samsungi Galaxy S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, oraz S8 i S8 Edge+. Z usługi Wi-Fi Calling bez dodatkowego oprogramowania mogą korzystać również użytkownicy iPhone’ów – SE, S6s oraz S7.

Ile trzeba zapłacić za Wi-Fi Calling?

Cena połączeń w ramach usługi Wi-Fi Calling w nju mobile jest z pewnością najważniejszą kwestią dla wielu użytkowników. Warto zacząć od tego, że jest to usługa, która nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, a w wielu sytuacjach pozwala sporo zaoszczędzić. Opłata za połączenia w kraju w ramach Wi-Fi Calling w nju mobile jest bowiem zgodna z posiadaną taryfą. Cena jest więc taka sama, jak za połączenie wykonane za pośrednictwem sieci komórkowej, a w związku z tym rachunek nie wzrośnie ani o złotówkę. Wzrosnąć może natomiast jakość samego połączenia, zwłaszcza w miejscach o słabszym zasięgu.

Dużą oszczędnością jest natomiast korzystanie z Wi-Fi Calling za granicą. Z tej oferty mogą korzystać klienci, którzy mają ofertę nju z rachunkiem. Wówczas połączenia z dowolnego kraju do Polski kosztują tyle, ile połączenia na terenie naszego kraju, a za połączenia do innych krajów płaci się tak, jakby były one wykonywane z Polski. Dzwonienie jest więc dużo tańsze, zwłaszcza jeśli przebywa się w kraju poza Unią Europejską, gdzie stawki za połączenie są szczególnie wysokie. Na koniec trzeba jeszcze podkreślić, że wszystkie połączenia przychodzące, bez względu na miejsce przebywania, są całkowicie darmowe.

Wi-Fi Calling, czyli jeszcze lepsza jakość usług

Pomimo ciągłego rozbudowywania infrastruktury, wciąż są jeszcze miejsca, gdzie zasięg komórkowy jest słabszy lub wręcz nie ma go wcale. Wi-Fi Calling należy więc traktować jako możliwość poprawy jakości oferowanych usług z wykorzystaniem powszechnie występujących sieci Wi-Fi. Zainteresować się takim sposobem wykonywania i odbierania połączeń powinny również osoby, które często wyjeżdżają za granicę, a nie chcą płacić z tego powodu wyższych rachunków. Wykorzystując do dzwonienia na przykład hotelową sieć Wi-Fi, mogą bez problemu korzystać z telefonu i płacić zdecydowanie mniej. Jeśli weźmie się pod uwagę również to, że Wi-Fi Calling nie wymaga ani specjalnego urządzenia, ani większych umiejętności technicznych do włączenia i skonfigurowania aplikacji, trudno znaleźć argumenty za tym, żeby z tej usługi nie skorzystać. Pełne informacje na temat oferty można znaleźć tu: http://www.njumobile.pl/oferta/wificalling.

 

 

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Wi-Fi Calling

- Usługi Wi-Fi Calling

- Dobre połączenie