Cmentarz Rakowicki w Krakowie bez kwesty pierwszy raz od 36 lat!

Wszystkich Świętych to dla większości Polaków ważne święto, które jest czasem zadumy i wspomnień. Jednak 1 listopada był od 36 lat bardzo szczególną datą dla zabytkowego Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Anna Dymna kwestuje na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. GA
Anna Dymna kwestuje na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. GA

To właśnie tego dnia od prawie 40 lat odbywała się kwesta, w której brały udział znane i lubiane osoby ze świata kultury i rozrywki.

Jedną z kwestujących była m. in. aktorka i działaczka społeczna – Anna Dymna. Od lat wraz z innymi znanymi osobami zbierała pieniądze na renowację najstarszych grobów Cmentarza Rakowickiego.

W tym roku kwesty nie będzie. Jak zaznaczył Mikołaj Kornecki – przewodniczący organizującego kwestę Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, w dniu Wszystkich Świętych kwesta powinna być tylko na ratowanie zabytkowych nagrobków, a tak niestety nie jest.

W związku z tym, że od dwóch lat każdy może zgłosić zbiórkę i nie wymaga ona zgody zarządcy terenu, nie organizujemy w tym roku tradycyjnej kwesty. Protestujemy w ten sposób przeciwko regulacjom prawnym z 2014 r., zgodnie z którymi każdy może zgłosić zbiórkę publiczną do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, i nie wymaga ona zgody zarządcy terenu, a to sprawia, że kwestujących jest coraz więcej – powiedział przewodniczący OKRK.

Mikołaj Kornecki tłumaczy, że przed 2014 rokiem, na Cmentarzu Rakowieckim odbywały się dwie kwesty: ta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach Krakowa (organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa) i druga na rzecz Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie (organizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich). W 2015 roku kwestujących organizacji było już znacznie więcej.

Odkąd to prawo się zmieniło, to na Cmentarzu Rakowickim równolegle z nami kwestuje wiele innych organizacji, które zbierają fundusze na różne cele. Uważamy, że – zgodnie z tradycją – w dniu Wszystkich Świętych kwesta powinna być tylko na ratowanie zabytkowych nagrobków – powiedział przewodniczący OKRK.
W tym roku kwestować ma m. in. Związek Harcerstwa Polskiego oraz fundacje pomagające dzieciom.
Z decyzją tą nie potrafi pogodzić się Anna Dymna, która nie wyobraża sobie 1 listopada bez kwesty. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ta wspaniała tradycja w tym roku dobiegła końca.