Co 6 gimnazjalista w Polsce uważa, że jest za gruby!

Choć większość gimnazjalistów akceptuje swój wygląd i wagę, to niemały odsetek uskarża się na zbyt dużą ilość kilogramów. Ten problem staje się niezwykle aktualny zwłaszcza w okresie lata. ”.

Co zrobić, by zapewnić naszym dzieciom poczucie komfortu i samoakceptacji? Podpowiada Agnieszka Piskała specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Jedz smacznie i zdrowo”.
Od marca do czerwca 2011 roku organizatorzy programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo” przeprowadzili badania na grupie niemal 1000 uczniów klas I-III gimnazjum. Pytali młodzież o nawyki żywieniowe i preferencje kulinarne. Okazało się, między innymi, że co 6 gimnazjalista w Polsce uważa, że jest za gruby, a co 4 uczennica gimnazjum stosowała dietę odchudzającą.Czy młodzież gimnazjalna wie, czym jest dieta? I najważniejsze, czy ludzie w tak młodym wieku powinni stosować diety odchudzające?- Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Jedz smacznie i zdrowo”: Okres dojrzewania nie jest najlepszym momentem na podejmowanie drastycznych prób zrzucenia masy ciała. Z drugiej strony jednak mamy rosnący problem nadwagi i otyłości wśród dzieci w wieku szkolnym. Na taki stan ma wpływ wiele czynników: nieodpowiedni sposób odżywiania, mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, brak wiedzy na temat wpływu diety na stan zdrowia i samopoczucia. Wielu rodziców jednak nie widzi problemu lub go bagatelizuje, kiedy dziecko jest grubsze od swoich rówieśników. Często usprawiedliwiają ten fakt, myśląc, że z tego wyrośnie. To nieprawda, ponieważ otyłe dzieci mają naprawdę niewielkie szanse na bycie szczupłymi w wieku dorosłym.
Jeśli chodzi o diety odchudzające, na które często decydują się nastolatki bez podstawowej wiedzy na temat zdrowego żywienia, należy pamiętać, że konsekwencje zdrowotne radykalnego odchudzania mogą przekładać się na ich problemy w szkole. Senność, problemy z koncentracją, ospałość, a nawet omdlenia to tylko niektóre konsekwencje nieumiejętnego podejścia do tego tematu. Dlatego niezwykle istotna jest właściwa edukacja i takie programy jak „Jedz smacznie i zdrowo”, który ma na celu promowanie zasad zdrowego odżywiania, które sprzyjają zachowaniu zdrowia, dobrej kondycji, a do tego ładnej i zgrabnej sylwetki.