Stawiasz potrzeby innych ponad swoje? Echoizm może dotyczyć właśnie ciebie

Echoizm śmiało można nazwać przeciwieństwem narcyzmu. To cechy osobowości, które charakteryzują się tendencją do autonegacji, nadmiernego skupiania się na potrzebach i uczuciach innych kosztem siebie. Osoby, które wykazują cechy echoistyczne, mogą mieć trudności z wyrażaniem własnych potrzeb i pragnień. Zamiast tego - naśladują emocje i opinie otaczających ich osób.

Stawiasz potrzeby innych ponad swoje? Echoizm może dotyczyć właśnie ciebie

Osoby, które wykazują zachowania echoistyczne zmagają się z zaniżoną samooceną, co często wzbudza silną potrzebę do poszukiwania potwierdzenia jej u innych. W rezultacie często stają stają się w pełni zależne od środowiska czy partnera.

Echoizm i narcyzm – duet idealny?

Nie ma nic złego w byciu wysoce wrażliwym i empatycznym. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy nasze samopoczucie i samoocena jest w pełni warunkowana poprzez opinię innych. Wtedy, gdy zrzucamy na bok wszystkie potrzeby, przekonania oraz granice, na rzecz przypodobania się otoczeniu lub niekiedy partnerowi. Niestety, w takim przypadku zdarza się, że ludzie to wykorzystują i osoby z tymi tendencjami są po prostu – źle traktowane.

Mimo, że echoizm nie jest jeszcze uznawany za formalne zaburzenie osobowości,  jego rozpoznanie i zrozumienie jest ważne. Może to mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne. Ponadto echoizm może utrudniać tworzenie autentycznych, zdrowych relacji. Warto dodać, że echoista jest idealnym partnerem dla narcyza. Tworzą oni wtem ,,idealnie” toksyczny związek. O tym rozpisaliśmy się nieco szerzej w artykule: Jak wygląda relacja z narcyzem?

Echoizm

Czy jesteś echoistką?

Osoby echoistyczne mogą wykazywać szereg cech i zachowań, które mogą obejmować:

  • Brak asertywności: trudności z odmawianiem innym, powiedzeniem stanowczego ,,nie”, obrony własnego zdania, czy postawieniem jasnych granic.
  • Skłonność do autonegacji: Osoby echoistyczne mogą przedkładać potrzeby i emocje innych nad własne. Nie słuchają swoich potrzeb, mają problem z wyrażeniem własnej opinii z obawy o odrzucenie.
  • Nadmierna empatia: Echoista czuje się wręcz zmuszony do ,,poświęcenia własnego ja”, na rzecz dobra partnera, przyjaciółki, czy grupy znajomych.
  • Tendencja do samouciszania: Osoby echoistyczne mogą czuć, że ich własny głos nie jest ważny ani wartościowy i mogą mieć trudności z wyrażaniem siebie lub potwierdzaniem własnych opinii.
  • Trudności z intymnością: Te osoby spotyka także trudności z nawiązaniem bliskich, intymnych relacji. Pamiętajmy, że związek opiera się na kompromisie, wspólnym dobru partnerów – dopiero wtedy możemy nazwać relację zdrową.

Wspieranie osób z cechami echoistycznymi

Wspierając kogoś z echoizmem, ważne jest, aby zrozumieć, że jego zachowanie jest wynikiem głęboko zakorzenionego przekonania, że ​​jego własne myśli i uczucia nie są wartościowe. Potwierdzając swoje uczucia, doświadczenia, i wspierając asertywność, osoby z echoizmem mogą rozwinąć silniejsze poczucie ,,własnego ja” i budować zdrowsze relacje. W pielęgnowaniu samoświadomości pomocne może okazać się prowadzenie dziennika z autorefleksjami.

Podsumowując:

Osoby z tendencjami echoistycznymi często cierpią z powodu zaniżonej samooceny i silnej potrzeby poszukiwania potwierdzenia swojego wartościowego ja w innych. To może prowadzić do pełnej zależności od otoczenia i partnera, co z kolei utrudnia tworzenie zdrowych, autentycznych relacji. Echoizm może również sprzyjać toksycznym związkom, szczególnie z narcyzem. Rozumienie i uznawanie echoizmu jako cechy osobowości jest ważne dla zachowania zdrowia psychicznego i budowania zdrowszych relacji. Dlatego warto być świadomym swoich zachowań i dążyć do wypracowania asertywności oraz budowania poczucia wartości w sobie, a także szanować i wspierać osoby z cechami echoistycznymi.