Sukienka biznesowa powinna być dopasowana do fasonu do swojej sylwetki i typu urody oraz zasad dress code’u panujących w firmie. Ma podkreślać atuty, ale nie powinna odciągać uwagi od meritum wypowiedzi.
Wybierając sukienkę do pracy zwróć uwagę na długość – do kolan ze standardowymi, minimalnymi odchyleniami i dekolt – nie powinien być zbyt głęboki. Jeśli sukienka jest bez ramion, to jej długość powinna być przynajmniej do kolan a na spotkanie biznesowe powinnaś założyć marynarkę, by przykryć ramiona. Jeśli rezygnujesz z okrycia wierzchniego, to sukienka powinna mieć rękawy. Sukienka z krótkim rękawem może być powyżej kolana – nie więcej jednak niż 5 cm.
W pracy doskonale sprawdzą się sukienki ołówkowe, koszulowe, trapezowe i kopertowe, ale fason trzeba dopasować do sylwetki, by podkreślał jej atuty i tuszował niedoskonałości. Jeśli chodzi o kolorystykę, to przyjmuje się, że kolor sukienki biznesowej powinien być stonowany, w odcieniach szarości czy granatu. W biurze sprawdzą się również jasne pastele i beże, brąz. Smart casual zezwala na korzystanie z szerszej palety barw.
Szukając sukienki zwróć też uwagę na skład materiału. Najlepsze będą naturalne włókna, ale coraz popularniejsze są mieszanki łączące w sobie właściwości włókien naturalnych i sztucznych takie, jak np. bawełna z poliestrem czy poliamidem. Są miękkie i zachowują właściwości „oddychające” a domieszka włókien sztucznych poprawia elastyczność, dzięki czemu mniej się gniotą.
Przestrzeganie zasad dres code’u nie oznacza rezygnacji z własnego stylu. Na wysokim szczeblu zawodowym lub w branży kreatywnej dopuszczalne jest łamanie zasad etykiety ubioru. Sztywny dress code nie obowiązuje też we wszystkich firmach. Jeśli możesz eksperymentować ze stylem poszukaj nietypowych rozwiązań. Może to być ciekawe wykończenie dekoltu, modny kolor, fason, czy cięcie. Możesz też postawić na wyraziste dodatki – kolorową torbę, buty lub zegarek, ale pamiętaj, że wtedy sukienka powinna być minimalistyczna.