Co powoduje suchość oczu i jak sobie z nią radzić?

Suchość oczu to potoczne określenie zespołu suchego oka, czyli grupy schorzeń i zaburzeń skutkujących niedostatecznym nawilżeniem gałki ocznej.

Co powoduje suchość oczu i jak sobie z nią radzić

Zespół suchego oka powoduje szereg uciążliwych objawów i problemów ze strony narządu wzroku, a nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, a nawet do utraty zdolności widzenia. Z tego względu należy odpowiednio wcześnie zająć się jego leczeniem. Sprawdź, na czym ono polega i czy musi odbywać się pod kontrolą lekarza.*

Jakie objawy wskazują na suchość oczu?

Charakterystycznym dla zespołu suchego oka objawem jest uczucie ciała obcego i piasku pod powieką, które nasila się przy mruganiu i ruchach gałki ocznej [1]. Oczy mogą być podrażnione i zaczerwienione, może też pojawić się nadmierne łzawienie, które paradoksalnie zwiększa suchość oka, a nie przeciwdziała mu. Nieleczony zespół suchego oka może powodować stopniowe pogarszanie się jakości widzenia, chroniczne zmęczenie oczu, a w dalszej kolejności stany zapalne rogówki i spojówek [2].

Najczęstsze przyczyny suchości oczu

Oko to skomplikowana i bardzo wrażliwa na bodźce zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne struktura. W prawidłowych warunkach przednia powierzchnia gałki ocznej jest regularnie obmywana przez film łzowy produkowany w gruczołach łzowych – dzieje się tak za każdym razem, gdy mrugamy powiekami [1]. Film łzowy oczyszcza powierzchnię oka z kurzu i innych drobin, zawiera też substancje przeciwbakteryjne, dzięki czemu chroni narząd wzroku przed infekcjami [2]. Odżywia także i dotlenia rogówkę. Aby prawidłowo pełnić te funkcje, film łzowy musi mieć odpowiedni skład oraz być produkowany we właściwej ilości, a odruch mrugania musi być odpowiednio częsty. Zaburzenia w tych trzech kwestiach mogą prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i zaburzenia hormonalne oraz niektóre choroby, w tym cukrzycę. Do suchości oczu może również przyczyniać się przyjmowanie niektórych leków, na przykład antydepresantów czy leków na nadciśnienie [3]. Suchość oczu często trapi panie w okresie okołomenopauzalnym, także te stosujące hormonalną terapię zastępczą. Do grup narażonych na pojawienie się zespołu suchego oka należą osoby pracujące przy komputerze, noszące soczewki kontaktowe oraz przez dłuższy czas w ciągu dnia kierujące pojazdami (z uwagi na zbyt rzadkie mruganie powiekami). Do suchości oka może też przyczyniać się klimatyzacja oraz warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy wysoka temperatura przyśpieszające parowanie filmu łzowego. Również intensywne światło słoneczne niekorzystnie wpływa na oczy i może powodować problemy ze strony narządu wzroku. Z problemem suchości oczu często borykają się również osoby cierpiące na alergie, zarówno z uwagi na podrażnienie i łzawienie oczu, jak i skutki uboczne przyjmowania leków antyhistaminowych.

Jak radzić sobie z objawami suchości oczu?

Jeśli pojawiają się objawy wskazujące na zespół suchego oka, należy udać się do lekarza okulisty, który zdiagnozuje przyczynę i ustali sposób leczenia. Zespół suchego oka można leczyć jedynie objawowo, niemniej jednak bardzo ważne jest zarówno zbadanie stanu narządu wzroku, jak i określenie pośredniej przyczyny dolegliwości (może to być np. choroba metaboliczna, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta czy alergia). W leczeniu objawowym zespołu suchego oka stosuje się tzw. sztuczne łzy, czyli nawilżające krople do oczu z kwasem hialuronowym [4]. Warto wybrać te zawierające wyłącznie naturalne składniki, na przykład Hyal-Drop Multi**, Hyal-Drop Pro** czy Hyal-Drop Ultra 4S**. Przewidziane zastosowanie kropli do oczu Hyal-Drop®to leczenie objawów suchego oka. Produkt w sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym, a nawet łzawiącym oczom. Hyal-Drop® multi jest również odpowiedni do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia oraz znacznie poprawia komfort ich stosowania przez cały dzień.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wybór medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Bibliografia:

Poradnik Zespół Suchego Oka, https://www.wszo.pl/wp-content/uploads/2019/06/DrNowosielska_poradnik_Zespol_Suchego_Oka.pdf
Oko – narząd wzroku, https://zpe.gov.pl/a/oko—narzad-wzroku/DjaCYwpna, data dostępu 12.01.2023.
E. Pieńkowska-Machoy, D. Karczewicz, Zespół suchego oka, Lekarz 2003; 11: 15–17.
Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.