Color blocking – jak zestawiać ze sobą kontrastujące barwy?

Tej wiosny kolory są na wzięciu! Czy jesteś fanką neonów, czy raczej sięgasz po pastele, rok 2022 to najlepszy czas na eksperymenty z różnymi odcieniami. A jak najlepiej połączyć te, które pozornie do siebie nie pasują? Odpowiedzi dostarcza color blocking!

color blocking
Color blocking – jak zestawiać ze sobą kontrastujące barwy? Foto Kyler Nixon/Unsplash

Color blocking zachęca do modowego szaleństwa. Ten stylowy trend to nic innego, jak łączenie ze sobą kontrastujących barw. Żeby efekt był jak najlepszy, używa się do tego niezbyt skomplikowanych ubrań o małej ilości wzorów i standardowych, geometrycznych fasonach. Ważne jest bowiem, by każdy kolor miał odpowiednio dużą powierzchnię i nie był „zagłuszany” przez niepotrzebne dodatki w postaci nadruków czy falbanek. Dlatego w wielu stylizacjach tego typu zobaczyć można przede wszystkim jednolite elementy. Pozwala to na wybicie się zarówno pojedynczych barw, jak i całej stylizacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Color Wheel (@color_wheel_ng)

Color blocking w praktyce

Stylizację według zasad color blockingu najłatwiej będzie stworzyć posługując się kołem barw. Dzięki niemu łatwo znajdziemy kolory komplementarne, czyli znajdujące się po jego przeciwległych stronach. Dopełniać się będą np. zielony i czerwony, fioletowy i żółty, a także niebieski i pomarańczowy.

Zobacz także: Met Gala 2022: najlepsze i najgorsze kreacje

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez E V A (@mrs_thatmountain)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dezi Dezi (@lotus_s93)

Kontrastowy minimalizm

Chociaż color blocking najczęściej wykonuje się, łącząc ze sobą barwy komplementarne, to innym sposobem na uzyskanie podobnego efektu jest podążanie za zasadą bliskości. Polega ona na zestawianiu kolorów sąsiadujących ze sobą na kole. O dziwo, chociaż są one zazwyczaj dosyć podobne, to i tak ładnie się od siebie odcinają. Do takich par należeć będą kolory różowy i czerwony, niebieski i fioletowy albo żółty i pomarańczowy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez ? (@whynotbtq)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez glam-o-meter (@glamometer)

Jak łączyć ze sobą kolory?

W color blockingu najlepiej sprawdzą się jednolite elementy garderoby. Układając stylizację należy pamiętać, że zbyt duża różnorodność nie jest przyjacielem tego trendu. Dwa lub trzy skontrastowane ze sobą kolory w zupełności wystarczą. Dodanie czwartej (a nawet piątej) barwy tylko rozproszy efekt, tworząc nieapetyczny miszmasz, w którym trudno będzie się wzrokowo połapać. Color blocking to przede wszystkim prostota, w której wrażenie zapewniają intensywne barwy lub ciekawe połączenia, a nie ilość elementów i dodatków.

AM