Czy ciemne meble są modne?

Duża różnorodność mebli i kolekcji dostępnych w sklepach często przyprawia o niemały zawrót głowy. Pomysły na urządzenie domowych wnętrz dwoją się i troją, przez co trudno zdecydować się na konkretną aranżację.

Czy ciemne meble są modne?

Warto zatem skupić się na szczegółach i zacząć od analizowania każdego rozwiązania. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę ciemne meble – czy są modne i czy warto się na nie zdecydować podczas urządzania salonu, sypialni, kuchni czy gabinetu? Dowiedz się już dziś!

Ciemne meble – wybór zgodny z trendami czy nietrafiona podróż do przeszłości?

Wiele osób zastanawia się, czy ciemne meble są aktualnie modne lub nawet, czy są jeszcze modne. Słowo „jeszcze” pojawia się tutaj nie bez powodu, gdyż większość miłośników trendów wnętrzarskich doskonale pamięta czasy, gdy niemal w każdej inspiracji dotyczącej wystroju i aranżacji przestrzeni pojawiały się właśnie ciemne meble. Owszem, był moment, w którym były uznawane za najmodniejsze, jednak w przypadku ciemnych kolorów trudno mówić o utracie ich stylowego designu, ponieważ odcienie takie jak czerń, ciemny brąz czy grafit to barwy ponadczasowe, które nigdy nie wyjdą z mody, nawet pomimo zmieniających się trendów.

Jakie meble w ciemnym kolorze będą najlepszym wyborem? Zdecydowanie odcienie drewna, które są właśnie ponadczasowe, uniwersalne i nigdy nie tracą swojego wdzięku ze względu na swój wyjątkowy charakter. Drewno jest zawsze na czasie, a jednocześnie jest to surowiec wysoko ceniony przez stolarzy i architektów. Trudno odmówić mu uroku i dobrego stylu. Ciemne drewniane meble to po prostu klasa sama w sobie. Wejdź na stronę meblezych.pl i przekonaj się!

Ciemne meble niejedno mają imię

Zacznijmy od tego, że ciemne meble niejedno mają imię, co oznacza, że mogą być czarne, ciemnobrązowe czy nawet grafitowe. To bardzo ważne podczas ich wyboru, gdyż ciemny odcień drewna może być znacznie cieplejszy niż antracyt. Kierowanie się tonacją jest istotne, gdyż w danym wnętrzu może znacznie lepiej prezentować się cieplejsza meblościanka, podczas gdy w innym korzystniejszym wyborem będą meble w ciemnym, ale jednocześnie chłodnym odcieniu.

Wedle projektantów wnętrz ciepłe meble w ciemnym kolorze pasują do klasycznych i vintage aranżacji, podczas gdy chłodne tonacje znacznie lepiej sprawdzą się w loftowych, nowoczesnych i industrialnie urządzonych wnętrzach.

Ciemne meble – jak je dopasować do przestrzeni?

To, że znacznie bardziej podobają Ci się ciemne meble, nie powinno być jedynym czynnikiem, którym będziesz się kierować podczas zakupu. Wybrane modele powinny również pasować do planowanej lub istniejącej aranżacji, co dotyczy oczywiście koloru podłóg. O ile ściany można przemalować w dowolnym momencie, nawet bez konieczności decydowania się na generalny remont, o tyle z podłogami nie jest już tak łatwo. Zatem jeśli masz w domu lub w mieszkaniu białe panele bądź płytki to czerń będzie z nimi dobrze kontrastować. Jeśli jednak powierzchnie mają jasny odcień drewna, to w przypadku ciemnobrązowych mebli może pojawić się pewnego rodzaju „zgrzyt”, który już nie będzie tak przyjemny dla oka.

Ciemne meble mogą być idealnym wyborem, gdy preferujesz mroczne przestrzenie i chcesz, aby w Twoim salonie czy sypialni wszystko było utrzymane właśnie w ciemnej tonacji. Jednak równie dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na ciemne meble, podczas gdy wszystkie pozostałe elementy, w tym obicia kompletu wypoczynkowego, dywany, firanki, zasłony czy też inne dekoracje będą utrzymane w jasnej kolorystyce. Dzięki temu zostanie utrzymana równowaga i harmonia. Można także dodać odrobinę srebra lub złota w celu uzyskania biżuteryjnego akcentu. Ponadto takie przestrzenie pozwalają także na wprowadzenie dodatkowego koloru, który może być w pełni dowolny, gdyż będzie dobrze komponował się ze stworzonym kontrastem.

Artykuł partnera