Dieta oczyszczająca – zadbaj o siebie na lato!

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn nie tylko pozytywnie wpłynie na naszą wakacyjną figurę, ale przede wszystkim na kondycję zdrowotną. Co warto o niej wiedzieć?

Foto. unsplash.com

Latem decydujemy się na różnego rodzaju diety, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale warto również pamiętać o właściwościach zdrowotnych diet i podjąć decyzję o oczyszczeniu organizmu z toksyn. Toksyny dostają się do organizmu poprzez spożywanie przetworzonej żywności z  konserwantami, palenie tytoniu czy alkohol. Taka dieta pomaga usunąć je z organizmu a także dać wytchnienie naszym organom i układowi trawiennemu. Kiedy sezon rozpieszcza nas świeżymi owocami i warzywami, grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Jak powinna wyglądać letnia dieta oczyszczająca?

Zasady kuracji oczyszczających

Kiedy decydujemy się na dietę, musimy liczyć się z faktem, że od teraz będziemy dostarczać organizmowi mniej kalorii. Warto pamiętać o kilku zasadach:
1. Postaraj się stopniowo przygotowywać organizm do diety. Konsekwentnie przestawiaj się na spożywanie większej ilości sałatek, kasz, warzyw i owoców, tak, aby organizm nie doznał szoku. Podobnie po zakończeniu kuracji.
2. Kawę i czarną herbatę wyeliminuj i zastąp zieloną herbatą lub ziołowymi naparami i spożywaj jak najwięcej owoców i warzyw.
3. W trakcie trwania diety spożywaj dużo wody, minimum 1,5 litra dziennie.
4. Nie stosuj diety częściej niż raz w miesiącu.

Rodzaje diet oczyszczających

Istnieje sporo diet oczyszczających, których nazwy mogą mieć źródło w czasie ich trwania (weekendowa, letnia) czy głównym spożywanym produkcie (dieta cytrynowa, arbuzowa, kapuściana czy sokowa).

Dla kogo?

Dla wszystkich! Taką kuracje powinien odbyć KAŻDY przynajmniej raz czy dwa razy w roku. Wygląd naszego ciała na zewnątrz wcale nie idzie w parze z jego wewnętrznym oczyszczaniem. Gdy organy cały czas są zatykane ciężkim jedzeniem albo słodyczami, potrzebują trochę przerwy, aby się zregenerować. Wystarczy stanąć przed lustrem i obejrzeć swój język, który powinien być lekko zaróżowiony, bez nalotów, które świadczą o toksynach. Język przedstawia stan naszych organów wewnętrznych. Toksyny powodują też zmęczenie i zaburzają koncentrację.

Jak powinna wyglądać dieta?

Dieta powinna trwać od 7 do 40 dni. Uniwersalna i dobra dla wszystkich jest dieta oparta na kaszach bezglutenowych (jaglana, gryczana niepalona, quinoa, amarantus, ryż brązowy) i warzywach (najlepiej w formie gotowanej bądź surowej), bez użycia soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Możemy natomiast używać naturalnych przypraw. Pijemy duże ilości ciepłej wody (najlepiej z cytryną czy imbirem/kurkumą) oraz naparów/herbat ziołowych. Można także zdecydować się na kurację samymi sokami/koktajlami warzywno-owocowymi. Najtrudniejszy jest pierwszy dzień, który może powodować szok, ale za to mamy jeszcze początkową motywację. Trudno też przetrwać dni „w środku”, ponieważ wstępna motywacja słabnie, a przed nami dalszy ciąg oczyszczania… Warto zacząć dzień od wypicia ciepłej wody z cytryną/imbirem/kurkumą. Najzdrowszy jadłospis to 5 posiłków dziennie, w tym pierwszy posiłek najbardziej energetyczny. Staramy się nie jeść 3 godziny przed snem i nie robić między posiłkami przerw dłuższych niż 3 godziny. Zwłaszcza w lato warto przemyśleć postać niektórych dań np. zamienić zwykłe zupy na zblendowane zupy krem, a zwykłą porcję owoców czy warzyw na koktajl.

Najtrudniej jest zacząć. Nie zwlekaj, teraz jest najlepszy czas, aby rozpocząć Twoją letnią dietę oczyszczającą! Powodzenia!

Wpis znaleziono dzięki:

- Detoks

- Dieta

- Zdrowie