Dla smaku, ale i dla zdrowia – właściwości lecznicze goździków

Ich intensywny zapach nie każdemu przypada do gustu, jednak warto zwrócić uwagę na tę niepozorną przyprawę, ponieważ skrywa w sobie wiele cennych właściwości.

Dla smaku, ale i dla zdrowia – właściwości zdrowotne goździków. Foto pixabay

Goździki kojarzą nam się głownie z jesienią i zimą, kiedy to stają się niemal niezbędną przyprawą w domu. To im zawdzięczamy wspaniały smak grzanego wina czy piwa oraz zimowej herbaty, która tak dobrze rozgrzewa w długie i zimne wieczory. Jednak goździki warto mieć w kuchennej szafce przez cały rok, nie tylko przez kilka chłodnych miesięcy. Jakie dodatkowe właściwości poza walorami smakowymi oferuje nam ta niezwykła przyprawa?

Działają przeciwbólowo

Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne goździki zawdzięczają zawartości eugenolu. Dzięki tej substancji możemy je stosować jako środek łagodzący ból głowy, gardła czy zębów. Rozgryzienie i żucie goździków lub płukanie jamy ustnej przyrządzonym z nich naparem pomaga w problemach z uzębieniem nie tylko poprzez uśmierzanie bólu, ale również łagodzenie pieczenia dziąseł podczas zapalenia i działanie przeciwbakteryjne, cenne szczególnie podczas infekcji oraz przy leczeniu aft i pleśniawek.

Odświeżają oddech

Przeciwbakteryjne działanie goździków może być również wykorzystane przez osoby, mające problem z nieświeżym oddechem, ponieważ jego przyczyną często są właśnie bakterie. Przyprawa nie tylko zneutralizuje nieprzyjemny zapach, ale również dotrze do źródła problemu. W przypadku braku gumy do żucia, goździki z powodzeniem mogą posłużyć jako jej zamiennik, o ile nie przeszkadza nam ich intensywny aromat.

Obniżają cholesterol i stymulują trawienie

Regularne spożywanie goździków wspomaga produkcję insuliny oraz obniża poziom złego cholesterolu, pozostawiając ten dobry na tym samym poziomie, dzięki czemu zmniejszają nieznacznie ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo wspomagają układ trawienny – poprawiają perystaltykę jelit, łagodzą zaparcia, wzdęcia i zgagę, jak również niwelują mdłości. Są stosowanie podczas odchudzania i sprawdzają się jako składnik napojów pobudzających metabolizm.

Pomagają podczas przeziębienia

W leczeniu przeziębienia ważną funkcję pełnią właściwości rozgrzewające goździków oraz ich zastosowanie w inhalacjach. Napary przygotowane z dodatkiem tej przyprawy lub olejku goździkowego udrażniają drogi oddechowe i zatkany nos, a wspomniane wcześniej działanie przeciwbólowe pomaga na bolące gardło. Picie napojów z goździkami w sezonie jesienno-zimowym wzmacnia odporność i pomaga uniknąć zachorowań na grypę lub przeziębienie.

Wprowadzenie goździków do swojej codziennej diety ma wiele zalet, jednak należy uważać, ponieważ mogę one uczuciach. Z ostrożnością powinny do nich podchodzić również kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na nadciśnienie.