Dlaczego warto wybrać soczewki?

Obecnie nawet 800 tysięcy Polaków korzysta na co dzień z soczewek kontaktowych. Stanowią one wygodne uzupełnienie dla sportowców i osób, którym przeszkadza noszenie oprawek. Kto może korzystać z korekcji wzroku tego typu?

Foto pixebay.com

Pierwsze soczewki wykonane były z hydrożelu, współcześnie najpopularniej stosowany jest materiał silikonowohydrożelowy, a większość z soczewek posiada także filtr promieniowania UV. O ile nie występują inne przeciwskazania, soczewki z oferty iWear można dopasować do każdej z takich wad, jak krótko i dalekowzroczność, astygmatyzm oraz presbiopia. Głównymi parametrami, które wpływają na właściwości soczewki poza korekcją wady, są tleno-przepuszczalność, stopień uwodnienia oraz ich sztywność.

Specyfikacja soczewek – na co zwrócić uwagę?

Transfer tlenu ma duże znaczenie, ponieważ rogówka nie zawiera naczyń krwionośnych i korzysta z tlenu atmosferycznego zawartego w filmie łzowym. Ten parametr soczewki zależy od jej grubości oraz stopnia uwodnienia. Tleno-przepuszczalność w specyfikacji oznaczana jest jako Dk, często podawana jest jednak w formie Dk/t, gdzie t oznacza grubość soczewki. Stopień uwodnienia oznacza jaki procent wody zawarty jest w materiale, z którego jest wykonana. Istotne znaczenie ma także sztywność soczewki – im jest ona cieńsza oraz ma wyższy stopień uwodnienia, tym łatwiej oko się do niej przyzwyczaja. Jednak im miększa soczewka, tym trudniej się ją zakłada. Przykładem świetnego zbalansowania tych właściwości są jednodniowe soczewki iWear harmony, które dzięki zastosowanej technologii Smart Silicone zapewniają bardzo dobrą tleno-przepuszczalność, zwilżalność oraz odpowiednią miękkość. Natomiast niektóre soczewki takie jak iWear oxygen relax tworzone są z myślą o osobach spędzających dużo czasu na korzystaniu z urządzeń cyfrowych. Dzięki innowacyjnej technologii Digital Zone Optics pomagają one zmniejszyć przeciążenia akomodacyjne oka.

Jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne

Soczewki miękkie takie jak iWear oxygen ze zwiększoną tleno-przepuszczalnością mają zwykle dłuższy okres użytkowania i lepiej się adoptują, polecane są szczególnie osobom, które korzystają z nich rzadziej, na przykład w trakcie uprawiania sportu. Stosuję się je w okulistyce także w charakterze materiału opatrunkowego na powierzchnię rogówki.

Pierwsze soczewki

Nie należy nigdy dobierać soczewek samodzielnie, nawet jeśli posiadamy receptę okularową od specjalisty, ponieważ wartość refrakcji okularowej różni się od tej w soczewkach, a także każdy z nas ma inny kształt oka, co należy uwzględnić przy doborze produktu. W tym celu warto wybrać się do salonu sieci Vision Express, w którym uzyskamy fachową pomoc oraz szeroki asortyment produktów optycznych. Korzystając z soczewek, należy przestrzegać zalecanego czasu użytkowania oraz pamiętać o ich właściwym, czyszczeniu, aplikacji i przechowywaniu. Dzięki temu i odpowiednio dobranemu produktowi odczujemy komfort i dobrą jakość widzenia, a także zyskamy pewność, że nie zaszkodzimy swoim oczom.

Wpis znaleziono dzięki:

- soczewki kontaktowe

- korekcja wzroku

- zdrowe oczy