Dobry i zły cholesterol – co warto wiedzieć?

Cholesterol jest zagadnieniem, które dotyczy wielu osób. Jest on niezwykle istotny w codziennej diecie, ponieważ występuje pod dwoma postaciami.

Zły cholesterol powoduje liczne choroby oraz problemy z układem krążenia, natomiast dobry pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie funkcje pełni oraz w jakich sytuacjach niezbędne jest podjęcie leczenia. Zapraszamy do lektury.

1. Jakie funkcje pełni cholesterol w organizmie?
2. Przyczyny podwyższonego cholesterolu.
3. Objawy podwyższonego cholesterolu.
4. Jakie są normy cholesterolu.
5. Cholesterol zły.
6. Cholesterol dobry.
7. Jak leczyć podwyższony cholesterol?
8. Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu?

Normy dla cholesterolu są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Oddzielne wartości przewidziane są nie tylko ze względu na wiek, czy płeć, ale także choroby współwystępujące. Wszystko to powoduje, że określenie, czy wskazany w badaniu poziom jest prawidłowy, powinien określić lekarz. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno w przypadku zbyt niskiego, jak i zbyt wysokiego niezbędne jest podjęcie leczenia.

Jakie funkcje pełni cholesterol w organizmie?

Dlaczego prawidłowy poziom cholesterolu jest tak istotny? Wynika to głównie z faktu, że pełni on szereg ważnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim cholesterol jest budulcem błon komórkowych, dzięki czemu wspiera prawidłowe odżywienie tkanek. Dodatkowo wspiera prawidłową gospodarkę hormonalną. Prawidłowy jego poziom pomaga m.in. w redukcji stresu. Dobry cholesterol bierze także udział w produkcji hormonów płciowych żeńskich i męskich takich jak testosteron czy estrogeny.

Przyczyny podwyższonego cholesterolu

Przyczyny podwyższonego cholesterolu są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić nieprawidłową dietę oraz niską aktywność fizyczną. Podwyższony cholesterol może również być następstwem wielu chorób takich jak niedoczynność tarczycy, łuszczyca, czy schorzenia wątroby. Przyczyną wysokiego poziomu może być także uwarunkowanie genetyczne, które objawia się zazwyczaj w przypadku prowadzenia niezdrowego stylu życia.

Objawy podwyższonego cholesterolu

Objawy podwyższonego cholesterolu warunkuje choroba, która doprowadziła do nieprawidłowego jego poziomu. Z punktu widzenia osoby chorej istotny jest jednak fakt, że przez długi czas może on nie zauważyć żadnych nieprawidłowości. Pierwsze objawy mogą dotyczyć bowiem problemów z koncentracją, czy otyłość. Zazwyczaj nieprawidłowy cholesterol wykrywany jest dopiero w momencie wykrycia przez lekarza choroby wieńcowej, a w skrajnych przypadkach w przypadku wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Jakie są normy cholesterolu

Badania przeprowadzane w celu określenia poziomu cholesterolu uwzględniają liczne czynniki. Inne normy obowiązują bowiem dla osób zdrowych oraz z umiarowym ryzykiem, a inne dla pacjentów cierpiących np. na cukrzycę. Właśnie z tego powodu wykonywane badania określają nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale również parametry oznaczone symbolami LDL oraz HDL, które dodatkowo są odmienne dla kobiet i mężczyzn.

Cholesterol zły

W medycynie zły cholesterol określany jest symbolem LDL. Jakie skutki niesie ze sobą zbyt wysoka jego wartość dla organizmu? W przypadku złego cholesterolu jest on transportowany z wątroby do wszystkich pozostałych komórek. Warto przy tym zaznaczyć, że odbywa się on bardzo szybko, przez co może otaczać ściany naczyń krwionośnych i prowadzić do ich zwężenia. To głównie z tego powodu ten rodzaj cholesterolu jest tak niebezpieczny dla organizmu.

Cholesterol dobry

Główną funkcją dobrego cholesterolu jest jego transport z organizmu do wątroby. Frakcja ta oznaczana jest symbolem HDL i wyróżnia się wysoką gęstością. Dobry cholesterol pozytywnie wpływa na różnego rodzaju choroby krążenia. Jego główną zaletą jest usuwanie cholesterolu ze ścian naczyń. To właśnie z tego powodu tak ważny jest prawidłowy stosunek wartości LDL do HDL. Wyniki w granicy normy sprawiają, że dobry cholesterol skutecznie walczy ze swoim negatywnym odpowiednikiem, zapobiegając tym samym licznym chorobom.

Jak leczyć podwyższony cholesterol?

Leczenie podwyższonego cholesterolu powinniśmy zacząć od zmiany stylu życia. W tym wypadku istotna jest nie tylko prawidłowa dieta, ale również codzienna aktywność fizyczna. Bardzo duże znaczenie ma to, co jemy. Dieta obniżająca cholesterol opiera się na ograniczeniu spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego oraz eliminacji tych, które zawierają najwięcej cholesterolu, a więc m.in. masła, ciast, kremów i czekolady. Jeżeli zmiana stylu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne jest uzupełnienie leczenia o leki.

Jakie są skutki podwyższonego cholesterolu?

Jednym z najpoważniejszych skutków podwyższonego cholesterolu jest zawał serca. Zbyt wysoki LDL może także doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu, choroby wieńcowej, a także do ostrego zapalenia trzustki. Ze względu na to, że cholesterol wpływa także na pracę hormonów, jego nieprawidłowa wartość może dodatkowo zaburzyć erekcję, a nawet negatywnie wpłynąć na płodność.