Dobry Wieczór Jazz: Adam Bałdych Quartet w Teatrze Muzycznym Roma!

Już 9 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie odbędzie się koncert promujący najnowszy album Adama Bałdycha – Sacrum/Profanum. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Dobry Wieczór Jazz.

Foto. TM Roma

SACRUM / PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, złożonego z wyjątkowych osobowości muzycznych. Artysta sięga w nim do korzeni muzyki poważnej, a w nagraniach zostały użyte instrumenty orkiestrowe jak np. gongi czy nawet skrzypce renesansowe. Album został nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej – ACT MUSIC.

Projekt jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, „Miserere” Gregorio Allegriego lub utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym. Próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno-interpretacyjnej w ich materię były wręcz zabronione. Bałdych – czujny obserwator przemian dzisiejszego świata – podejmuje to wyzwanie.

Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych – jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu z odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha zatytułowany Sacrum / Profanum – Adam Bałdych Quartet współtworzą czołowi, wybitni polscy jazzmani: Krzysztof Dys (fortepian), Michał Barański (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja), a jego premiera odbędzie się wiosną 2019 roku.

 Koncert promujący nowy album odbędzie się już 9 kwietnia (wtorek) o godzinie 19:00 w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA, w ramach cyklu Dobry Wieczór Jazz.

Poniżej artysta zdradza szczegóły konceptu albumu:

Bilety w przedziale cenowym 80 – 120 zł dostępne są na stronie www.bilety.teatrroma.pl, www.ebilet.pl oraz w kasie teatru.

Zapraszamy!

Wpis znaleziono dzięki:

- Adam Bałdych

- Teatr Muzyczny Roma

- Dobry Wieczór Jazz