Dopajanie niemowląt – fakty i mity

Wprowadzenie już u niemowląt prawidłowych zasad żywienia, będzie miało niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w kolejnych etapach życia.

Woda, jako podstawowy składnik diety każdego człowieka, powinna być podawana dzieciom w pierwszym miesiącu po urodzeniu. Jej niedobór może okazać się groźny nie tylko dla zdrowia, ale również życia niemowlęcia.
Dopajanie dzieci to zagadnienie, wokół którego narosło już wiele kontrowersji, a zdania wśród specjalistów, jak i rodziców niemowląt są podzielone. Należy jednak pamiętać, że w przypadku noworodna woda stanowi blisko 80% masy ciała.

Dlaczego woda w diecie malucha jest tak ważna?
O ile w pierwszym miesiącu życia organizm małego człowieka wykorzystuje jeszcze rezerwy substancji odżywczych zgromadzonych w życiu płodowym, to już w późniejszym okresie życia wszystkie niezbędne składniki odżywcze powinny być dostarczane w posiłkach. Woda podawana dziecku zarówno w czystej postaci, jak również w formie soków, herbatek oraz naparów pomaga łagodzić problemy z brzuszkiem, zaparcia, a także doskonale gasi pragnienie.
Symptomem świadczącym o konieczności podawania dziecku dodatkowej porcji płynów jest samopoczucie malucha. Jeżeli temperatura w najbliższym otoczeniu niemowlęcia jest wysoka, a pociecha zaczyna marudzić, jest niespokojna, bez powodu płacze i ciągle dopomina się piersi, oznacza to, że dziecku zaczyna doskwierać pragnienie. Podawana dziecku woda musi jednak spełniać odpowiednie standardy. Jak podkreślają specjaliści najbezpieczniejsza dla dzieci jest woda źródlana posiadająca odpowiedni atest, jak na przykład Mama i Ja, na bazie której można przysadzać lekkie napary oraz owocowe herbatki dla niemowląt. Niewielką ilość czystej wody można również podawać dziecku łyżeczką, kilka razy w ciągu dnia.