„Dzwoneczek i uczynne wróżki”


dzwonecek2

Czy wiesz, że Cynka Dzwoneczek – główna bohaterka fascynującego filmu animowanego „Dzwoneczek i uczynne wróżki”, który zadebiutuje na Blu-ray i DVD już 26 listopada – to najbardziej lubiana wróżka na świecie? Nieoficjalna maskotka Disneya bawi czytelników oraz widzów już od ponad 100 lat. Kto ją jednak stworzył? Kto tchnął życie w tę niezwykłą postać, której korzenie sięgają Nibylandii i opowieści o Piotrusiu Panu?

Dzwondzwonecek eczka powołał do życia słynny szkocki pisarz, twórca postaci Piotrusia Pana, Matthew Barrie. Była to jedna z ważnych, choć drugoplanowych postaci w jego sztuce „Peter Pan” (1902) oraz jej późniejszych wersjach powieściowych: „Peter Pan in Kensington Gardens” (1906, wyd. polskie „Przygody Piotrusia Pana”) oraz „Peter and Wendy” (1911, wyd. polskie „Piotruś Pan”).
Dzwoneczek to skrzydlata, zapalczywa wróżka, kierująca się skrajnymi uczuciami, czasem złośliwa i nieznośna, czasem niezwykle miła i pomocna, lecz niewątpliwie zakochana w Piotrusiu. Jej zachowanie często tłumaczone było tym, że ze względu na mały rozmiar ciała mogła wyrażać tylko jedną emocję naraz. Badacze literatury dostrzegali w sposobie ujęcia tej postaci archetyp kobiecości zmiennej i skłonnej do flirtu, a zarazem mocno niepewnej swej wartości.
W niemej wersji „Piotrusia Pana” („Peter Pan”, reż. Herbert Brenon) z 1924 roku (przy realizacji pomagał sam pisarz) wróżkę zagrała Virginia Brown Faire, znana głównie z ról w niskobudżetowych westernach z lat 20. i 30. Co ciekawe, cała fabuła została zamerykanizowana. W słynnej i niezwykle popularnej wersji animowanej Disneya z 1953 roku Dzwoneczek był pozbawiony głosu. Z czasem ta postać przeszła znaczącą ewolucję.

 

dzwonecek3
W dobrze przyjętym serialu telewizyjnym wyprodukowanym przez wytwórnię Foxa – „Peter Pan and the Pirates” (1990–1992), Dzwoneczek mówiła, i to sporo; była też ewidentnie zazdrosna o Piotrusia. W filmie „Hook” („Hook”, 1991) Stevena Spielberga, luźnej wariacji na temat utworu Barriego, w rolę Dzwoneczka wcieliła się Julia Roberts. W 2003 roku powstała wierna i wielce inteligentna wersja „Piotrusia Pana” – „Piotruś Pan” („Peter Pan”, 2003) w reżyserii P.J. Hogana, gdzie należycie wyeksponowano romantyczne wątki powieści. Dzwoneczek we wszystkich tych filmach zachował – choć w różnym stopniu – swój oryginalny, nieco niepokojący charakter, jako postać miotana sprzecznymi uczuciowymi impulsami, ujmująca i zarazem chimeryczna.

dzwonece4
Już 26 listopada Dzwoneczek powróci w wyprodukowanym przez Disneya filmie „Dzwoneczek i uczynne wróżki”. Jest to urzekająca i pasjonująca przygoda, która w wersji Blu-ray i DVD zaskoczy Was szeregiem interesujących materiałów dodatkowych. Dzięki niewykorzystanym scenom, grom i zabawom, a także dokumentowi „Disney od kulis: Tworzenie domu dla wróżek” odkryjecie wiele niezwykłych tajemnic Krainy Elfów!

Dodatki specjalne:
DVD:
* Sceny niewykorzystane
* How to Believe – teledysk Bridgit Mendler
* Disney od kulis: Tworzenie domu dla wróżek

Blu-ray:
* Sceny niewykorzystane
* How to Believe – teledysk Bridgit Mendler
* Gry i zabawy: Tajemnice wróżek
* Disney od kulis: Tworzenie domu dla wróżek

Film ukaże się na Blu-ray (99,99 zł) i DVD (54,99 zł).
Dystrybucja w Polsce: CD Projekt