Eduardo Mendoza. Prześwietny raport kapitana Dosa

przeswietny raportEduardo Mendoza – wybitny współczesny pisarz hiszpański, laureat prestiżowej nagrody Premio Planeta, którego pokochali polscy czytelnicy, tym razem w stylu niezrównanej trylogii: Przygody fryzjera damskiego, Sekretu hiszpańskiej pensjonarki i Oliwkowego labiryntu oraz Braku wiadomości od Gurba.

Sytuacja jest nieciekawa. Stosowana zapobiegawczo stęchła woda z siarczanem śmiechu uspokaja sektor Przestępców, ale przyczynia się do zaburzeń oddychania w sektorze Nieprzewidywalnych Staruszków. Poza tym piastujący stanowisko przywódcy statku kosmicznego Horacio Dosa nie zna współrzędnych miejsca, do którego zmierzają – ze względów bezpieczeństwa zostaną mu udostępnione dopiero pod koniec podróży.
Prześwietny raport kapitana Dosa to spisywany skrzętnie dziennik pokładowy z niecodziennej wyprawy. To również cudowna satyra obśmiewająca pozorny ład i porządek współczesnego świata i pokazująca, jak łatwo wymyka się nam on spod kontroli.

W marcu 2012 ukaże się wznowienie książki „Brak wiadomości od Gurba”, nowa książka Eduardo Mendozy laureata nagrody Premio Planeta.