Ekologiczna zabawa? To możliwe!

Firma Mattel wyznacza sobie nowy cel: zabawki i ich opakowania będą produkowane z tworzyw naturalnych lub recyklingowanych, ograniczając tym samym produkcję zbędnych odpadów.

Ekologiczna zabawa? To możliwe!

Pod koniec ubiegłego roku, producent zabawek Mattel ogłosił swój ekologiczny cel, aby do 2030 r. osiągnąć 100% produkcji z tworzyw pochodzących i nadających się do recyklingu lub opartych o naturalny skład tworzywa. Dotyczy to zarówno produktów, jak i ich opakowań. Firma zaprezentowała swoje pierwsze zabawki, odwołujące się do powyższych wytycznych. Należą do nich między innymi znana rodzicom na całym świecie Piramidka z kółek oraz Pierwsze klocki malucha, od września dostępne w Eko zestawie prezentowym w sieci sklepów Smyk.

Co to znaczy?

Nowy cel wpisuje się w politykę firmy, a dokładniej w Zasady Zrównoważonego Pozyskiwania Surowców, które zostały ogłoszone w 2011 r. Firma pozyskuje obecnie 93% papieru i włókien drzewnych używanych w opakowaniach i produktach z materiałów pochodzących z recyklingu lub pochodzących ze zrównoważonej wycinki drzew. Dzięki temu przekroczyła cel na 2018 r. aż o 90%. Ponadto, firma wprowadziła etykietę How2Recycle. Jest to znormalizowany system etykietowania, który wyraźnie ukazuje instrukcje dotyczące recyklingu.

Zrównoważony rozwój jest priorytetem korporacji Mattel, a tworzenie zrównoważonych produktów i opakowań jest ważną częścią naszego zaangażowania na rzecz planety – powiedział Ynon Kreiz, prezes i dyrektor generalny firmy.

Co zmieni się w zabawkach?

W 2020 r. marka obchodzi 90. urodziny i zapewnia, że do końca roku wszystkie wspomniane wcześniej Piramidki z kółek na całym świecie, wykonane będą z tworzyw pochodzenia roślinnego i zapakowane w materiały w 100% pochodzące z recyklingu i źródeł ekologicznych. Kultową już zabawkę, stworzoną z ulepszonych surowców będzie można poddać recyklingowi, a to wyeliminuje odpady oraz ułatwi przetworzenie i ponowne wykorzystanie materiałów pod koniec okresu jej użytkowania. Opakowanie ma certyfikat Forest Stewardship Council (FSC), dzięki czemu w pełni nadaje się do recyklingu. Pierwszym detalistą, który wprowadził tę linię na rynek polski jest sieć sklepów Smyk, która włącza do sprzedaży limitowane Eko zestawy prezentowe. W skład każdego z nich wchodzi wspomniana już wcześniej Piramidka z kółek oraz Pierwsze klocki malucha. Dodatkowo, zestawy posiadają opakowania z certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC), które w pełni nadają się do recyklingu. Od 2021 zabawki te będą dostępne na całym polskim rynku.