Epidemia bólu brzucha – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

W dzisiejszych czasach dyskomfort w obrębie jamy brzusznej to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Chcesz poznać jego przyczynę? Zrób bezbolesne badanie poziomu kalprotektyny.

Epidemia bólu brzucha - sprawdź czy dotyczy też Ciebie
Epidemia bólu brzucha – sprawdź czy dotyczy też Ciebie

Ból brzucha – bardzo powszechna dolegliwość. Dotyka osób w każdym wieku. Jedni kojarzą go z zatruciem pokarmowym lub zwykłą niestrawnością, a jeszcze inni po prostu ze stresem. Problem zaczyna się wtedy, kiedy ból nie ustaje. Trwa tygodniami, a nawet miesiącami. Nie pomagają ziołowe napary, a tabletek przecież nie można brać w nieskończoność. W jeden dzień zdaje się być słabszy, aby następnie powrócić ze zdwojoną siłą.

Czemu mogą towarzyszyć bóle brzucha?

Ból brzucha zwykle jednak nie występuje „solo”. Często towarzyszą mu wzdęcia, biegunki, zaparcia, nadmierne gazy. Dolegliwości tych nie należy ignorować. Są to objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego (tzw. IBS, czyli irritable bowel syndrome), ale mogą występować także w początkowej fazie nieswoistej choroby zapalnej jelit (tzw. IBD inflammatory bowel disease)! Badanie poziomu kalprotektyny to badanie pierwszego wyboru na etapie diagnostyki różnicowej między IBS i IBD.

IBS jest chorobą przewlekłą, polegającą na zaburzeniach funkcjonowania pracy jelita grubego. Jelito kurczy się i rozkurcza nieregularnie, co powoduje naprzemienne występowanie biegunek i zaparć. Stąd również uporczywy ból brzucha. Na IBS choruje od 10 do 20% całej populacji. Aż dwukrotnie częściej dotyka on kobiet. Mimo że znacznie pogarsza jakość życia chorego, nie wiąże się z groźnymi dla życia powikłaniami.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

IBD (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) polega na występowaniu przewlekłych stanów zapalnych w jelicie. Jelito pokryte jest wtedy licznymi wrzodami, ropniami. Ostre bóle brzucha, niedożywienie, krwawe biegunki (nawet do 20 razy na dobę!) sprawiają, że chorzy bardzo często wymagają pobytu w szpitalu. Zbyt późne rozpoznanie choroby może powodować wystąpienie groźnych dla życia chorego powikłań, takich jak rak jelita grubego, toksyczne rozdęcie okrężnicy, niewydolność wątroby.

Czym jest badanie kalprotektyny?

Badanie kalprotektyny wykonywane jest z próbki kału. W przeciwieństwie do kolonoskopii jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Rekomendowane jest przez NICE (brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki) w diagnostyce różnicowej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wynik poniżej 50 µg/g przy braku innych niepokojących objawów wskazuje na IBS.