Funkcjonalna okleina – jaką wybrać do swoich drzwi?

By dokonać tego wyboru warto zapoznać się z zasadniczymi typami oklein, aby sprawnie poruszać się w gąszczu ofert.

Funkcjonalna okleina – jaką wybrać do swoich drzwi?

Zakup drzwi wiąże się z dokonaniem kilku wyborów. Po pierwsze wybieramy wzór skrzydeł, z czym wiąże się podjęcie decyzji o obecności przeszkleń (lub ich braku). Kolejną decyzją jest wybór koloru: biel, czerń, szarość, a może jeden z kolorów drewna? Wybór jest niemały. Jeśli już te dwa wybory mamy za sobą to przychodzi kolej na okleinę, czyli materiał, który będzie pokrywał nasze drzwi.

Okleina Enduro

To jedna z najchętniej wybieranych oklein. Jej zaletą jest trwałość oraz cena – drzwi w okleinie Enduro są niedrogie, a przy tym dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Okleina ta dobrze odwzorowuje drewno, dzięki czemu wygląda naturalnie. Uniwersalność tej okleiny powoduje, że sprawdzi się ona zarówno w kuchni, sypialni czy salonie. W bogatej ofercie kolorów znaleźć można np. klasyczny dąb, wiśnię czy olchę, jak również tak modne ostatnio odcienie szarości. Jeśli lubimy czuć dotykiem strukturę, możemy kupić drzwi w folii Enduro Plus, która sprawi, że nasza okleina będzie wyczuwalna pod palcami.

Funkcjonalna okleina – jaką wybrać do swoich drzwi?

Eco fornir

Eco fornir to inaczej laminat CPL lub CLPL. Jest to okleina sztuczna, uzyskiwana z kilku warstw impregnowanych papierów, które poddaje się działania wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Zabezpieczona jest odpowiednim lakierem, chroniącym przed ścieraniem się powierzchni i działaniem promieni UV. Czym różni się od Enduro? Eco fornir jest bardziej wytrzymały od Enduro, dlatego doskonale sprawdzi się nie tylko we wnętrzach naszych mieszkań czy domów, lecz również wszędzie tam, gdzie drzwi są używane zdecydowanie częściej i przez większą liczbę ludzi. Rekomendujemy zatem wybór tej okleiny do wszelkich budynków użyteczności publicznej: hoteli, przychodni lekarskich, biur itp.

Funkcjonalna okleina – jaką wybrać do swoich drzwi?

Okleina ryflowana

Trzeci typ to okleina ryflowana, do złudzenia przypominająca naturalne drewno. Jest to folia, gdzie bazą do zadruku nie jest papier, lecz polipropylen – dzięki temu możliwe jest trwałe kształtowanie jego powierzchni i ryflowana struktura jest wyraźnie wyczuwalna dotykiem. Charakteryzuje się ona podwyższonymi parametrami estetycznymi i wytrzymałościowymi, sprawdzając się w różnych przestrzeniach – od prywatnych poprzez miejsca użyteczności publicznej. Zaletą tego produktu jest również odporność na zabrudzenia – np. nie widać na niej śladów palców.

Okleiny syntetyczne są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Często wystarczy wilgotna ściereczka, by przywrócić im świeżość i blask. Pamiętać jednak należy, że za każdym razem trzeba zapoznać się z instrukcja obsługi każdej z nich, by nie wyrządzić szkody naszym skrzydłom.

Wpis znaleziono dzięki:

- okleina

- drzwi

- dom