Gradacja pilnika- czym jest i jak wybrać najlepszą?

Na pilnikach do paznokci często widzimy tajemnicze numery. To oznaczenie gradacji, która wskazuje nam właściwości tych narzędzi. W jaki sposób to czytać?

gradacja pilnika
Gradacja pilnika- czym jest i jak wybrać najlepszą. Foto Justyna Grochowska

Każda z nas posiada przynajmniej jeden pilnik do paznokci. Jednak nie wszystkie zdajemy sobie sprawę, że istnieją jego różne rodzaje. By odpowiednio wykonać manicure powinnyśmy używać akcesoriów przeznaczonych do konkretnych zabiegów. Istotną cechą pozwalającą odróżnić te narzędzia jest gradacja pilnika. Czym właściwie jest i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki pilnik wybrać?

Pilniki możemy podzielić ze względu na kształty, ale również materiały, z których zostały wykonane. Najpopularniejszymi są szklane, metalowe, papierowe i gąbki. Te wykonane z metalu mogą pamiętać nasze babcie, to najstarsza wersja tego akcesorium do manicure. Są bardzo wytrzymałe, jednak nie nadają się do naturalnej płytki, ponieważ mogą naruszyć strukturę paznokcia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego rozdwajania. Dobrym wyborem podczas domowych zabiegów może być delikatny, szklany pilnik. Nie będzie on natomiast odpowiedni do piłowania żelu lub akrylu. W salonach kosmetycznych najczęściej spotkamy te papierowe, ponieważ są jednorazowe i produkowane w różnej gradacji. Będą one przydatne zarówno przy stylizacji naturalnej płytki, jak i przedłużanej przy pomocy żelu czy akrylu.

Kształty pilników

Wybór kształtu pilnika nie ma większego znaczenia dla kondycji paznokci. Zazwyczaj zależy od indywidualnych preferencji osoby wykonującej manicure. Najpopularniejszymi kształtami są pilnik prosty, banan, półksiężyc i blok. Najbardziej uniwersalnym jest ten o prostej formie, wykorzystuje się go do skracania paznokci i nadawania im kształtu. Podczas pracy bezpośrednio przy skórkach warto postawić na banana, dzięki temu dotrzemy nawet do tych trudno dostępnych miejsc. Półksiężyc jest połączeniem pilnika prostego i banana. Dzięki niemu możemy swobodnie pracować przy skórkach oraz skrócić paznokcie. Blok z kolei służy do zmatowienia i wyrównania płytki.

Czym jest gradacja pilnika?

To inaczej ziarnistość, wskazuje ile ziarenek znajduje się na centymetrze kwadratowym pilnika. Im ich mniej, tym ostrzejsze będzie narzędzie. Do płytki naturalnej warto wybrać te drobnoziarniste. Przy stylizacji paznokci akrylowych czy hybrydowych lepiej postawić na pilniki gruboziarniste, o mniejszej gradacji. Istotne jest również by manicure zaczynać od narzędzia z grubymi ziarnami, a następnie stopniowo przechodzić do tego z drobnymi. Nigdy na odwrót.

Co oznaczają numery na pilniku?

Podczas korzystania z pilnika do paznokci często spotkamy się z tajemniczą numeracją. To oznaczenie jego gradacji. Najpopularniejszymi narzędziami są te o rozmiarach 80, 100, 180 i 240. Możemy również znaleźć warianty o ziarnistości 500. Co oznaczają te liczby? Najostrzejszym przyrządem jest ten o numerze 80. To pilnik gruboziarnisty, którego możemy użyć podczas pracy z twardymi produktami, na przykład do spiłowania akrylu. Narzędzie z liczbą 100 ma powierzchnię średnioziarnistą. Jest przydatne przy skracaniu twardszych paznokci czy żelu lub ścieraniu wierzchniej warstwy lakierów. Najczęściej spotykaną w drogeriach gradacją jest 180. Taki pilnik ma drobne ziarenka, jest delikatniejszy, dlatego stosuje się do do nadania ostatecznego kształtu płytki. Sprawdzi się również w przypadku delikatnych, łamliwych paznokci. By zmatowić czy wygładzić żel użyjmy drobnoziarnistego pilnika o numerze 240. W gradacji powyżej 400 występują głównie polerki, którymi możemy wypolerować i nabłyszczyć płytkę.

Justyna Grochowska