Green Gallery zaprasza „NAGA” J. Jędrzejczak

green gallery

Od zawsze odkąd istnieje fotografia, istnieli również fotografowie, którzy cały swój talent i artyzm poświęcali szczególnemu jej rodzajowi, jakim jest fotografia aktu. Sięgając po ten temat, z pewnością kierowali się poczuciem, że dotykają tematu tabu, ze zrozumiałych względów budzącego nie tylko różne komentarze i reakcje oglądających, ale zwykłą, erotyczną ciekawość.

Często w pogoni za sensacją zapominamy, że pośrodku, między fotografem a odbiorcą jest po prostu naga kobieta, traktowana najczęściej przez obie strony jak przedmiot pożądania, nie zaś jak podmiot poznawania. Fotografia aktu to nie tylko fotografia ciała – to przede wszystkim fotografia duszy, w tym niezwykłym cielesnym obnażeniu. Do takiego właśnie przesłania nawiązuje cykl zdjęć „NAGA”, stworzony przez znakomitego fotografa, Jacka Jędrzejczaka „Konrada”.

Na projekt „NAGA” składa się kilkadziesiąt zdjęć zamkniętych w cztery spójne rozdziały.Mamy więc:

Wodę, Powietrze Ogień i Ziemię. Sama zaś treść to kobieta i owe żywioły, kobieta w tych żywiołach, kobieta realizująca się przez te żywioły i wreszcie kobieta utożsamiająca się z tymi żywiołami. Właśnie to znajdziemy na fotografiach Jacka Jędrzejczaka, zmuszających każdego odbiorcę do innego spojrzenia na nagość.

Dzięki takiemu spojrzeniu widzimy nagość, której nie ma, nagość, która jest nagim wnętrzem, a nie tylko zewnętrzną powłoką pozbawioną… „majtek”.

Projekt „NAGA” powstał przede wszystkim z myślą wydania albumu fotograficznego o wysokich walorach artystycznych. Złożył się na tę publikację wybór kilkudziesięciu czarno-białych i kolorowych zdjęć z tysięcy wykonanych przez Jacka Jędrzejczaka „Konrada” w okresie ostatnich lat.

Rytm tej fotograficznej opowieści wyznaczają wspomniane wcześniej cztery żywioły. Znakomitym komentarzem do zdjęć są teksty wybitnego psychologa, Jacka Santorskiego, zaś całość zamknie w projekcie graficznym klasy samej w sobie – prof. Lech Majewski.
W dniu 10 listopada 2005 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Green Gallery odbędzie się wernisaż wystawy „NAGA”. Będziemy mogli na niej zobaczyć wybór zdjęć z albumu – ten najlepszy z najlepszych. Ale fotografie ożyją jeszcze w inny sposób. Intymność albumu zostanie zamieniona w otwartość publicznej prezentacji. Wernisaż będzie połączony z promocją albumu.
Wystawa potrwa do 4-go grudnia 2005r.

Sunday, 6 November 2005