Grzejnik łazienkowy w dowolnym stylu

grzejnik łazienkowyW ciągu ostatnich dziesięcioleci wygląd, funkcjonalność i wyposażenie pomieszczeń, w których dbamy o higienę osobistą, przeszły olbrzymią metamorfozę. najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń niż miejsca wyłącznie użytkowego. Jej wystrojowi poświęcamy więc dużo uwagi. Warto pamiętać, że także niezbędne urządzenia: jak grzejniki łazienkowe: warto dobrać do stylu łazienki. 
Współczesne trendy stylistyczne sytuują łazienkę bliżej najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń niż miejsca wyłącznie użytkowego. Jej wystrojowi poświęcamy więc dużo uwagi. Warto pamiętać, że także niezbędne urządzenia – jak grzejniki łazienkowe – warto dobrać do stylu łazienki.

Styliści wymieniają dwa dominujące ostatnio trendy w urządzaniu łazienek. Pierwszy to modny już od kilku lat minimalizm, charakteryzujący się przede wszystkim oszczędnością form i barw. Ostatnio do łask zaś wróciły wnętrza w nostalgicznym stylu retro, nawiązujące do designu lat 20. czy 50. Najprostszym sposobem na rozwiązanie kwestii doboru wyglądu grzejnika łazienkowego do obranego stylu jest… jego brak. A dokładniej – ukrycie ogrzewania pod podłogą. Dzięki elektrycznej macie grzewczej z takiego systemu mogą skorzystać nie tylko posiadacze własnych domów. To niezwykle komfortowe rozwiązanie zapewniające możliwość spacerowania po łazience boso, a przy tym nie wpływające na wygląd łazienki. „Grzejniki łazienkowe jednak także mają swoich zwolenników, chociażby ze względu na możliwość suszenia wilgotnych ręczników – mówi Robert Skomorowski, ekspert Purmo w zakresie grzejników specjalnych. – Design oraz mnogość stylów i kolorów, w których dostępne są współczesne grzejniki, pozwala sprostać wszystkim dekoratorskim wyzwaniom.” Oto, co warto wybrać w zależności od stylu naszej łazienki.

Chłodna elegancja
Współcześnie urządzanie łazienki naszym przodkom mogłyby wydawać się ascetyczne. Niewielką ilość detali i oszczędność kolorystyczną zastępuje tutaj perfekcja wykonania i dobra jakość materiałów. Minimalizm potrafi stwarzać wrażenie „chłodu”, ale przy odpowiednim doborze barw może okazać się naprawdę urokliwy. Ciekawym uzupełnieniem szkła, stali i jasnoszarych płytek będzie na przykład grzejnik Sardinia w stonowanym kolorze. Grzejnik posiada eliptycznie wygięte kolektory, które tworzą wrażenie łagodności i spokoju. Łazienka w takim stylu będzie wyglądać najlepiej, jeśli zapewnimy w niej sporą ilość dziennego światła.

Kwitnąca wiśnia
grzejnik łazienkowy czerwonyNowoczesność formy przejawia się często we wnętrzach czerpiących z orientalnych inspiracji. Jak wygląda łazienka japońska w stylu hi-tech? Ciemna glazura i terakota, do tego elementy wykończenia z drewna lub jego imitacji, a na ścianie – krwistoczerwony grzejnik Purmo Kea. Niesymetryczne rozmieszczenie poziomych kolektorów, które rozchodzą się raz na lewą, raz na prawą stronę sprawia, że całość wygląda jak kaligrafowany japoński znak. Grzejnik zwraca więc uwagę swoim oryginalnym kształtem, ale jest też bardzo funkcjonalny – na kolektorach o takim rozmieszczeniu łatwo jest powiesić kilka ręczników.

Nie wszyscy jednak odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Zwolenników klasycznego stylu nie brakuje, ale przywiązanie do tradycji i inspiracja przeszłością nie musi oznaczać przepychu i mebli w stylu ludwikańskim. Styl retro w łazience może mieć wiele odsłon, oto dwie z nich:

grzejnik łazienkowy niebieskiŁazienka Warhola
Kolejną tendencja, która dominuje we współczesnej sztuce aranżacji wnętrz jest stylizacja na popartowskie wnętrza z lat 50. W takich stylizacjach dominuje tworzywo sztuczne w jasnych, cukierkowych barwach. Często nie stosuje się kafelków, zamiast tego malując ściany farbą wodoodporną. Kolory są pastelowe, rozmyte, zaś kształty mebli często półokrągłe. Na takim tle dobrze wyglądają śmielsze akcenty kolorystyczne oraz podwieszane urządzenia o niekonwencjonalnej formie. Zwolennicy łazienkowego popartu powinni zastanowić się nad zainstalowaniem grzejnika Anafi. Jego odważnie zaprojektowane kolektory sprawiają wrażenie, jakby spływały w dół. Każda linia jest bowiem wygięta pod kątem prostym na innej wysokości.

… i Gaudiego
Osoby gustujące w secesyjnych motywach roślinnych (powyginanych, zdobionych łodyżkach oraz bujnych liściach o fantazyjnym kształcie) mogą wykorzystać do ogrzewania swojej łazienki ten sam model –  Anafi. Jego forma tak samo jak secesyjne projekty naśladuje naturę – kolektory spływają w dół jak strumienie wody. Do łazienki w stylu Gaudiego, inaczej niż popowej, pasować będą naturalne kolory grzejnika – na przykład jasna zieleń, złamana biel, kremowy. Jeśli zadbamy dodatkowo o głęboką, jasną umywalkę w kształcie wazy oraz przezroczystą baterię ze spłaszczoną końcówką, będziemy zaledwie o krok od łazienki w stylu modernistycznym. Jej ogromnym atutem będzie światło, a korzystające z niej osoby z pewnością poczują bliskość natury.

Wyposażając łazienkę, warto puścić wodze wyobraźni – przecież w tym miejscu będziemy zaczynać i kończyć każdy dzień. Dobierzmy więc jego wygląd tak, aby przebywanie w nim gwarantowało nam dobry humor i relaks. W dzisiejszych czasach grzejniki mogą nam tylko w tym pomóc.