Hillary Clinton ma szansę zostać pierwszym prezydentem-kobietą Stanów Zjednoczonych

Po wtorkowych prawyborach w Stanach Zjednoczonych Hillary Clinton umocniła swoją pozycję i ma duże szanse na nominacje Partii Demokratycznej. Była pierwsza dama dzięki imponującemu poparciu ze strony Afroamerykanów pokonała swojego rywala Berniego Sandersa. Clinton ma szansę zawalczyć w listopadzie o Biały Dom.

Hillary Clinton. GA
Hillary Clinton. GA

Hillary Clinton stara się o nominację prezydencką Partii Demokratycznej. Według telewizji CNN zdobyła ponad 52% głosów, podczas gdy jej rywal Berni Sanders, senator z Vermont zaledwie 47. Masowo popierają ją czarnoskórzy wyborcy- w Karolinie Południowej 4 na 5 osób głosowało na Clinton. Osiągnęła lepszy wynik niż 8 lat temu Barack Obama.Była sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych przedstawia się jako kandydatkę klasy średniej. Zapowiada m.in. reformy podatkowe, aby zachęcić inwestorów do aktywnego udziału w rozwoju USA, pomoc dla przedsiębiorstw oraz inwestycje w badania i technologie. W trakcie kampanii mówi, że Ameryce nie trzeba przywracać wielkości, bo jest już wielka . Należy jedynie znosić bariery i przestać budować mury, aby znów ją zjednoczyć.
Clinton choć nie jest najmłodszą kandydatką na prezydenta (ma 69 lat) to bez wątpienia jest najmłodszą kobietą. Żona byłego prezydenta Billa Clintona zostałaby pierwszym prezydentem-kobietą w historii Stanów Zjednoczonych i jak sama mówi- pierwszą babcią. Od 2000 roku prowadzi działalność na rzecz kobiet – założyła Vital Voices Global Partnership – międzynarodową organizację, której celem jest współpraca z liderkami politycznymi w zakresie równouprawnienia ekonomicznego i politycznego kobiet oraz praw człowieka. Hillary Clinton była też pierwszą damą kandydującą do Senatu i pierwszą kobietą-senatorem ze stanu Nowy Jork.