Implanty piersiowe – typy implantów i komplikacje związane z wszczepieniem

Operacje plastyczne stają się coraz powszechniejsze, zaś na samym szczycie najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej od lat plasuje się powiększanie piersi z wykorzystaniem implantów piersiowych.

Implanty piersiowe - typy implantów i komplikacje związane z wszczepieniem
Implanty piersiowe – typy implantów i komplikacje związane z wszczepieniem

Dzięki nim kobiety mogą cieszyć się piersiami, o jakich zawsze marzyły, zyskując piękne efekty wizualne oraz odzyskując komfort psychiczny, co niekiedy jest najistotniejsze.

W ofercie dostępnych jest wiele typów implantów, przy czym ich ostateczny wybór powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Choć współczesna medycyna i chirurgia rozwinęły się na tyle, że operacje wszczepienia implantów są niezwykle bezpieczne, to należy mieć świadomość tego, że zawsze istnieje ryzyko i mogą wystąpić pewne komplikacje. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom implantów piersiowych oraz nieprawidłowościom, które mogą powstać w trakcie i po ich wszczepieniu.
Już na wstępie zaznaczyć należy, że aby poddać się operacji wszczepienia implantów piersiowych, konieczne jest przejście odpowiednich kwalifikacji, po czym decyzję o zakwalifikowaniu danej osoby podejmuje chirurg specjalista, biorąc pod uwagę potrzeby, możliwości anatomiczne i zdrowotne, a także oczekiwania pacjentki. To specjalista również sugeruje, który rodzaj implantów będzie dla konkretnej osoby najlepszy. Bardzo istotną kwestią, biorąc pod uwagę swoje bezpieczeństwo oraz uzyskanie jak najlepszych efektów, jest skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty chirurga i profesjonalnej oraz sprawdzonej kliniki chirurgii plastycznej.

Implanty piersiowe – czym są i jak się dzielą

Implant piersiowy jest to specjalna proteza medycznego pochodzenia, którą stosuje się w celu powiększenia piersi lub też usunięcia znacznych dysproporcji występujących pomiędzy nimi. Implanty wszczepiane są ze względów kosmetycznych, gdy koniecznym staje się odtworzenie jednej bądź dwóch piersi po ich usunięciu bądź też w przypadku zmiany płci.

Wyróżnić możemy następujący podział implantów:

Ze względu na wypełnienie, którym jest:

  • silikon spoisty;
  • roztwór soli fizjologicznej;
  • wypełnienie mieszane- połączenie obu metod.

Ze względu na powierzchnię:

  • implanty gładkie;
  • implanty teksturowane;
  • implanty B-lite.

Ze względu na kształt ich podstawy:

  • implanty anatomiczne- w kształcie kropli;
  • implanty okrągłe.

Ze względu na profil:

  • implanty o profilu niskim;
  • implanty o profilu wysokim;
  • implanty o profilu średnim.

Każdy implant składa się z zewnętrznej, silikonowej torebki, która jest niezwykle wytrzymała i plastyczna. W niej z kolei znajduje się warstwa wewnętrzna, zabezpieczająca przed wydostawaniem się substancji wypełniającej oraz chroniąca implant przed rozerwaniem.

Komplikacje i powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych

„Do powikłań po operacji piersi dochodzi stosunkowo rzadko, natomiast należy mieć świadomość tego, że każda ingerencja chirurgiczna niesie ze sobą pewne ryzyko. Już sama narkoza, pod którą wykonywany jest zabieg, stanowi pewne zagrożenie, podobnie jak możliwość wystąpienia krwotoku wewnętrznego, czy pojawienie się infekcji. Ponadto operacja pozostawia blizny, zaś proces gojenia- jego długość i jakość- zależy od indywidualnych preferencji każdego pacjenta” mówi nam Pani Katarzyna z Kliniki https://oneclinic.pl/
Poszczególne powikłania podzielić możemy na wczesne, a więc te, które występują tuż po operacji oraz późne, które mogą wystąpić kilka a nawet kilkadziesiąt lat po wszczepieniu implantów- wynikają one z długotrwałego przebywania w organizmie ciała obcego.
Mówiąc natomiast o typowych komplikacjach, które dotyczą nie tyle samej operacji, co związane są z bezpośrednim wszczepieniem implantów, może wystąpić obkurczenie ściany blizny otaczającej implant- tzw. przykurcz torebkowy, powodując tym samym ból, dyskomfort oraz stwardnienie piersi. Może dojść również do przesunięcia implantu w górę, zaś tkanki oraz skóry na dół- tworzy się wówczas efekt tzw. „podwójnej bańki”, wówczas konieczna jest ponowna operacja.
Falowanie implantu to z kolei komplikacja występująca wówczas, gdy poszczególne tkanki przyklejają się do implantu. Na powierzchni piersi pojawiają się wtedy nieestetyczne zmarszczki- niekiedy z czasem dochodzi do ich samoistnego unormowania, w pozostałych przypadkach konieczna jest korekta.
Z czasem może dojść również do zmiany kształtu czy wielkości piersi, ich asymetrii, możliwa jest także utrata czucia brodawek i sutków, a także pojawienie się z nich wydzieliny.
Wszczepienie implantów jest nadzieją i marzeniem wielu kobiet, które nie są zadowolone z wyglądu swoich piersi. Choć operacja piersi przeprowadzona przez doświadczony zespół specjalistów, którzy dbają zarówno o technikę, jak i warunki, w których przeprowadzany jest zabieg, niesie ze sobą niewielkie ryzyko, to należy mieć świadomość komplikacji, które mogą wystąpić podczas tego rodzaju czynności.

Artykuł partnera