Innowacyjna terapia leczenia rezonansem magnetycznym dostępna w Polsce!

W Polsce pojawiła się innowacyjna metoda, pozwalająca na bezinwazyjne leczenie schorzeń stawów – mowa o terapii rezonansem magnetycznym w systemie MBST®. Zabiegi opierają się na bezpiecznym poddawaniu pacjenta działaniu fal o odpowiedniej częstotliwości, a zabiegi nie wiążą się z jakimikolwiek efektami ubocznymi czy nawet dyskomfortem.

kr
Innowacyjna terapia leczenia rezonansem magnetycznym dostępna w Polsce!
To nowa forma leczenia, która zasadniczo różni się od wszystkich dostępnych obecnie na rynku systemów działających w oparciu o pole magnetyczne. Jej celem, poza uśmierzeniem bólu, jest aktywne wsparcie odbudowy oraz regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej, co w efekcie pozwala na utrzymanie zdrowia i jakości życia w każdym wieku.

Bez strzykawek, bez leków i bez operacji?

Bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, urazy sportowe czy problemy związane z postępującą osteoporozą – dolegliwości dotyczące schorzeń w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne1. W obliczu częstego występowania chorób zwyrodnieniowych stawów konieczne staje się wdrażanie nowych – oprócz operacyjnych i farmakologicznych – uzupełniających metod terapeutycznych, mających na celu łagodzenie bólu, poprawienie ruchomości stawów oraz opóźnienie postępowania procesu chorobowego. Tak powstała rewolucyjna metoda leczenia rezonansem magnetycznym w systemie MBST®.

Terapia pochodzi z Niemiec i jest tam z powodzeniem stosowana już od niemal dwudziestu lat. Poddanych jej zostało ponad 250 tysięcy pacjentów. Jej zastosowanie prowadzi do złagodzenia bólu przez aktywację zdolności regeneracji w tkankach. Na uwagę zasługuje fakt, że nie jest to tylko leczenie przyczyn chorób zwyrodnieniowych ale także ich objawów oraz działanie prewencyjne. Celem jest niedopuszczenie do choroby lub opóźnienie jej wystąpienia. Do tej pory nie zostały odnotowane przypadki skutków ubocznych. Jest to zatem metoda bezinwazyjna, niewymagająca interwencji chirurgicznej, a przy tym bezpieczna i komfortowa dla pacjenta, od którego wymaga się jedynie ustawienia w odpowiedniej pozycji – siedzącej lub leżącej – na określony przez lekarza czas (jedna sesja trwa zaledwie 60 min.). Ponadto terapia daje długofalowy, trwały efekt leczenia, wynoszący co najmniej 4 lata.

O wynikach terapii wypowiadają się także eksperci z Niemiec, którzy z powodzeniem od kilkunastu lat stosują rezonans magnetyczny w swoich gabinetach: „Używam MBST® od listopada 2001 roku. Stwierdziłem, że w przypadku wielu schorzeń jest to zdecydowanie najlepsza terapia, a czasem, jak w przypadku problemów z krążeniem kostnym, jest to jedyna dostępna metoda leczenia. Wielu moich zadowolonych pacjentów, którzy po latach zgłaszają się na zabiegi na innym stawie, nadal nie stwierdza problemów we wcześniej leczonym obszarze” – stwierdza Dr Joachim Overbeck, Deggendorf/Niemcy

4
Innowacyjna terapia leczenia rezonansem magnetycznym dostępna w Polsce!

Zasada działania

Terapia rezonansem magnetycznym MBST® opiera się na efektach biofizycznych, które są na całym świecie używane w diagnostyce do tomografii rezonansowej (MRT) – w której jądra atomów wodoru w organizmie najpierw pobierają energię z zewnętrznych pól elektromagnetycznych i potem ją oddają do otaczającej tkanki (za to badanie i wynalazek MRT Felix Bloch i Edward Mills Purcell otrzymali w 1952 r. Nagrodę Nobla z fizyki, a w 2003 r. Paul Lauterbur i Peter Mansfield Nagrodę Nobla z medycyny za odkrycia dotyczące obrazowania rezonansu magnetycznego). Jest to najprawdopodobniej najlepsza metoda diagnostyczna, jaka jest obecnie dostępna na rynku.

Metoda leczenia rezonansem magnetycznym MBST® wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek – aktywuje procesy metaboliczne w organizmie i wyzwala procesy regeneracji. W tym celu wytwarza się w urządzeniu do terapii MBST® główne pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy, które najpierw ustawia jądra atomów wodoru. Potem jądra są obracane impulsami radiowymi za pomocą specjalnie dopasowanej do schorzenia pacjenta sekwencji leczniczej o kąt do 180° (spin jądra) i po emisji impulsu wracają do pierwotnego poziomu energii (relaksacja). Doprowadzona energia natomiast oddawana jest do otaczającej tkanki i wyzwala procesy biofizyczne. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której tkanka chrzęstna może ulec znacznej regeneracji. Na poziomie biochemicznym można także wyzwalać takie procesy jak np. stymulacja wzrostu tkanki chrzęstnej i kostnej oraz szybka redukcja bólu.

Dla kogo?

Terapia rezonansem magnetycznym MBST® skierowana jest do osób, które mają problem z bólami stawów, kręgosłupa, są po kontuzjach czy urazach sportowych, a także do tych, którzy chcą zabezpieczyć swoje tkanki na przyszłość. Terapia swoje zastosowanie znajduje także w leczeniu osteoporozy, artrozy czy w przypadkach zaburzeń metabolizmu kostnego. Poddanie się jej może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na odroczenie czy uniknięcie operacji. To wszystko możliwe jest za sprawą regeneracji tkanki chrzęstnej, co przekłada się tym samym na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków lub nawet całkowite ich odstawienie. Należy jednak pamiętać, że o tym, czy w danym przypadku terapia jest zasadna decyduje lekarz i to on ustala liczbę zabiegów, które powinien przejść pacjent by poczuć wymierne rezultaty. Czas terapii jest relatywnie krótki i zazwyczaj jest to 5, 7 lub 9 godzin terapii w zależności od stadium lub rodzaju choroby. Technologia MBST jest wysoce rekomendowana w przypadku:

 • Choroby zwyrodnieniowej wszystkich stawów
 • Choroby ścięgien
 • Operacje stawów, operacje więzadeł, złamania kości
 • Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • Osteoporozy
 • Artrozy
 • Choroby zwyrodnieniowej stawów szczęki
 • Urazów sportowych i wypadkowych, chorób zwyrodnieniowych ścięgien i  tkanki łącznej

  k
  Innowacyjna terapia leczenia rezonansem magnetycznym dostępna w Polsce!