Jak dbać o dłonie jesienią?

Nasze ręce cały czas są narażone na czynniki zewnętrzne takie jak: woda, detergenty czy brud. To wszystko niszczy naskórek i sprawia, że jest popękany, zaczerwieniony i szorstki. Aby do tego nie dopuścić, należy zwracać uwagę na pewne czynności i dbać o dłonie.

jak dbac o dlonie jesienia
Jak dbać o dłonie jesienią? Instagram @nailsandcolorsania

Zadbane i pięknie dłonie są wizytówką ich właściciela. Dużo przyjemniej jest witać się z kimś, kto ma gładką skórę, jednak czasami bardzo ciężko zachować ją w dobrej kondycji. Jesienna aura również temu nie sprzyja, dlatego w tym czasie warto o nią zadbać bardziej niż zwykle.

Złote zasady pięknych dłoni

Bardzo ważna jest profilaktyka:

 • Starajmy się jak najbardziej zapobiegać niszczeniu naskórka.
 • Używajmy rękawiczek podczas zmywania naczyń i ogólnych porządków domowych.
 • Zawsze osuszajmy dokładnie nasze dłonie, nie zostawiajmy kropel wody do samoistnego wyschnięcia.
 • Stosujmy kremy do rąk i odżywiajmy skórę dłoni cotygodniowymi domowymi zabiegami.

Poza profilaktyką warto poświęcić dłoniom kilka minut w tygodniu i nawet domowymi sposobami przywrócić im zdrowy i elegancki wygląd.

Domowe SPA dłoni

 1. Peeling dłoni

  Możesz zastosować peeling do ciała lub twarzy albo stworzyć go z naturalnych składników. Wystarczy wymieszać oliwę z oliwek (lub inny olej) z sokiem z cytryny i cukrem. W miarę możliwości możesz również dodać kawy oraz miodu. Powstały peeling wmasuj w swoje dłonie, a następnie spłucz dokładnie ciepłą wodą i osusz. Już w tej chwili skóra powinna stać się miękka i przyjemna w dotyku.

 2. Nawilżająca kąpiel dłoni

  Pokrusz witaminy A oraz E i dodaj je razem z sokiem z cytryny do lekko podgrzanej oliwy z oliwek. Alternatywą może być kąpiel w ziołach np. nagietku. Dłonie trzymaj w powstałym eliksirze około dziesięć minut. W tym czasie skóra powinna wchłonąć wszystkie korzystne składniki. Nie zapomnij później o dokładnym osuszeniu rąk.

 3. Maseczka na dłonie

  Zrobisz ją bardzo łatwo we własnej kuchni. Zagotuj dwie łyżki siemienia lnianego z wodą – powinien przy tym powstać charakterystyczny dla tej rośliny śluz. Ostudź papkę i nałóż na dłonie, a następnie trzymaj je pod ręcznikiem przez piętnaście minut. Inną opcją jest ugotowanie i potłuczenie dwóch ziemniaków. Do nich wystarczy dodać mleko i miód, a na koniec nałożyć na ręce i trzymać przez ten sam okres czasu pod ręcznikiem lub folią.

 4. Paznokcie i skórki

  W tym przypadku wystarczy wymieszać oliwę z oliwek z sokiem z cytryny i wmasować w odpowiednie miejsca. Płytka naszego paznokcia wzmocni się i rozjaśni, zaś skórki zmiękną.

 5. Pamiętaj o kremie do rąk

  Na koniec wszystkich zabiegów nałóż na dłonie grubszą warstwę kremu do rąk lub masła Shea z olejami roślinnymi, załóż rękawiczki i połóż się spać. Rano skóra Twoich dłoni będzie w świetnej kondycji.