Jak duże powierzchnie będziesz odkurzać?

Wydawać by się mogło, że zakup odkurzacza to nic trudnego, wystarczy wybrać się do większego marketu i zapytać sprzedawcę o odpowiedni model. Można też dokonać zakupu przez Internet, wybierając egzemplarz znajdujący się na przykład w kategorii „Polecane”.

odkurzacze-bezworkowe-filtr-hepa

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że będziemy używać tego sprzętu przez co najmniej kilka lat nawet kilka razy w tygodniu, zdecydowanie lepiej będzie poświęcić trochę czasu i odpowiednio przygotować się do takiego zakupu. Dlaczego? Ponieważ warto posiadać dokładnie taki odkurzacz, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Co więc powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę?

Jak duże powierzchnie będziesz odkurzać?

Wielkość powierzchni do czyszczenia warunkuje rodzaj i moc odkurzacza, dlatego jeśli posiadamy dom albo duże mieszkanie, powinniśmy szukać odkurzaczy o jak największej mocy (2300-2700 W). Właściciele domów jednorodzinnych mogą rozważyć zakup odkurzacza centralnego (instaluje się go np. w piwnicy, a podłącza znajdują się w poszczególnych pomieszczeniach domu) bądź wielofunkcyjnego (mogą pracować jako workowe albo bezworkowe, często posiadają opcję prania dywanów, mycia podłogi, okien albo zbierania rozlanych płynów).

Niestety wspomniane modele nie należą do najtańszych i decydując się na nie musimy brać pod uwagę wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie bez znaczenia pozostaje też waga odkurzacza: w przypadku konieczności noszenia go po schodach każdy kilogram nabiera dodatkowego znaczenia. Jeśli więc nie możemy zdecydować się na zakup odkurzacza centralnego do naszego domu, to powinniśmy szukać lekkich modeli z dużym zbiornikiem na nieczystości, teleskopową rurą i dużym zasięgiem kabla.

Dywany czy parkiety?

Oprócz powierzchni jaką będziemy czyścić, ważny jest również jej rodzaj. To kolejny czynnik warunkujący docelową moc odkurzacza. Jeśli w naszym mieszkaniu nie mamy żadnych dywanów, możemy wybrać odkurzacz o mniejszej mocy (ok. 1200 W), nie musimy też szukać modeli ze specjalną, multifunkcyjną szczotką. Dla tych, którym zależy na cenie i wygodzie, najlepszy będzie niewielkich rozmiarów workowy odkurzacz o małej mocy, który kupimy nawet za niecałe 100 zł.

Jeśli natomiast mamy dość duży budżet, brakuje nam czasu na sprzątanie i dodatkowo lubimy gadżety, wtedy dobrym rozwiązaniem może być zakup odkurzacza automatycznego, który jest w rzeczywistości małym robotem krążącym po pomieszczeniach naszego mieszkania. Dzięki wysyłaniu ultradźwięków omija przeszkody i potrafi zapamiętać rozkład pomieszczeń. Możemy nawet zaprogramować mu godzinę rozpoczęcia sprzątania.

Wielbiciele wykładzin i dywanów powinni z kolei wybrać odkurzacz o mocy co najmniej 2300 W i regulowanej mocy ssania, ponieważ czyszczenie tego typu podłoża wymaga zdecydowanie większej mocy niż zwykła podłoga.

Z workiem czy bez?

Jeśli nasz wybór padł na odkurzacz standardowy, powinniśmy podjąć decyzję odnośnie rodzaju pojemnika na nieczystości. W przypadku tego typu odkurzaczy mamy do wyboru dwa podstawowe modele – workowe bądź bezworkowe. Te pierwsze będą na pewno tańsze, jednak decydując się na ich zakup musimy brać pod uwagę koszt worków, które będziemy musieli dokupować (średnio kilka sztuk na miesiąc). Są również dostępne w sprzedaży odkurzacze z workiem tekstylnym, jednak wybierając takie rozwiązanie musimy pamiętać, że taki worek wymaga częstego prania, co może być z czasem uciążliwe.

Jeśli nie chcemy doinwestowywać w worki jednorazowe ani martwić się czyszczeniem worka tekstylnego, wtedy dobrym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza bezworkowego, którego działanie opiera się na specjalnym systemie cyklonu, który odwirowuje brud i kurz z powietrza i osadza go na dnie swojego zbiornika. Do zdecydowanych zalet takiego odkurzacza należą skuteczność pochłaniania pyłów, roztoczy, alergenów i sierści zwierząt, pewnym mankamentem może być zaś konieczność czyszczenia filtrów po każdorazowym użyciu.

Wymagania specjalne

Oprócz ilości powierzchni, jej rodzaju, mocy odkurzacza i ssania oraz typu pojemnika na kurz dla wielu z nas istotne są dodatkowe funkcje odkurzacza, związane bezpośrednio z domownikami. Posiadacze dzieci będą potrzebować jak najbardziej wielofunkcyjnego urządzenia, w tym czyszczącego tapicerkę i piorącego. Istotne będzie także usuwanie wszelkich alergenów czy głośność działania odkurzacza.

Jeśli dysponujemy dużym budżetem, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odkurzacza wielofunkcyjnego, jeśli jednak zależy nam na tańszym modelu, warto postawić na odkurzacz bezworkowy albo workowy z filtrami HEPA. Zatrzymują one prawie wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne oraz mikroskopijne, takie jak pyłki kwiatowe, roztocza, a nawet niektóre bakterie. Zalety tych filtrów docenią również właściciele zwierząt, którzy powinni szczególną uwagę zwrócić na rodzaje szczotek dołączonych do zestawu. Ich odpowiedni dobór pozwoli skutecznie pozbyć się nawet najmniejszej sierści zwierząt z dywanów, mebli, materaców, a nawet tapicerki (np. Rowenta Compacteo Cyclonic Animal Care).

Jak więc widać wybór odpowiedniego odkurzacza nie jest wcale aż tak prosty, jak wielu osobom się wydaje. Różnorodność dostępnych obecnie na rynku modeli i ich funkcji sprawia, że wybór tego najbardziej dla nas odpowiedniego może być nie lada wyzwaniem. Bardzo pomocne są w takiej sytuacji porównywarki modeli dostępne dość często na stronach sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Pamiętajmy również, że cena powinna być zawsze kwestią drugorzędną, a najważniejsze z perspektywy użytkownika zawsze są parametry techniczne odkurzacza, jego funkcje i dołączone akcesoria.

Artykuł sponsorowany