Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku

Zakup własnej działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Co zrobić, aby zakup był udany i nie popełnić żadnego błędu?

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Zakup działki budowlanej stanowi pierwszy i zarazem najważniejszy krok. Nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Wymaga dokładnego sprawdzenia dokumentów, ksiąg i planów zabudowy oraz skrupulatnej analizy parametrów gruntu. Jednak to właśnie od tego wyboru zależy, czy nasze marzenie o posiadaniu własnego domu się ziści.

Jak zacząć?

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Zastanów się, jaki chcesz wybudować dom. Pamiętaj, że decyzja ta obwarowana jest licznymi ograniczeniami np. warunkami zabudowy, rozporządzeniami w sprawie warunków technicznych, planami miejscowymi. Nie musisz określać szczegółów, ale odpowiedz sobie na kilka pytań np.: ,,Czy to będzie dom parterowy, a może piętrowy lub z poddaszem? Jak będzie wyglądał garaż, w bryle domu; jedno- czy dwustanowiskowy? Czy dom będzie podpiwniczony, jaki będzie dach? Jakie pomieszczenia mają znaleźć się w domu oraz jaka ma być ich powierzchnia oraz przeznaczenie? Jaki będzie układ domu?” Pamiętaj, że im lepiej będziesz znał swoje oczekiwania dotyczące domu, tym łatwiej znajdziesz działkę, która pozwoli Ci je spełnić.
Przy decyzji pomogą Ci opinie na forach i grupy tematyczne; można również samemu poprosić o porady. Inną drogą szukania wskazówek są znajomi oraz rodzina. Pamiętaj jednak, iż istnieje wiele projektów domu, a inne osoby mogą polecić raczej te rozwiązania, które sami zastosowali. Zatem, jeśli chcesz wybudować coś własnego, skup się na indywidualnych priorytetach oraz zastanów się nad szczegółami dotyczącymi wymarzonego domu.
Pomocą w planowaniu budowy domu mogą być też gotowe projekty, umieszczane na stronach biur. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, możesz skorzystać z usług profesjonalisty – projektanta, który zaprojektuje ,,dom szyty na miarę”.

Ile potrzebuję pieniędzy?

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Nadrzędną kwestią przy budowie domu i zakupie odpowiedniej działki są kwestie finansowe. Przed podjęciem decyzji o kupnie, musisz wiedzieć, jaka będzie dokładna cena działki, a jaka wybudowania domu. Czy potrzebujesz wziąć kredyt lub pożyczyć pieniądze od rodziny i znajomych? I przede wszystkim czy na pewno stać Cię na to, co wybrałeś; jeśli nie, to na jakie kompromisy pójdziesz? Przy szacowaniu kosztów, pamiętaj o kosztach wynikających z:

  • kupna działki

Ceny preferowanych działek możesz sprawdzić w internecie. Zwróć uwagę na to, czy ogłoszenia są wystawiane przez właściciela czy pośrednika. Są to ceny oferowane, nie transakcyjne. Z drugiej strony możesz poszukać ofert działek stacjonarnie, w okolicy. Te mogą być dostępne na płotach bądź słupach ogłoszeniowych. Policz przy tym średnią cenę działki, dodając 5-10% zapasu na koszty związane z przygotowaniem działki do budowy (np. wycięcie zieleniny, wyrównanie terenu). Ponadto musisz uwzględnić koszty notarialne oraz podatek PCC.

  • kosztów poniesionych przed rozpoczęciem budowy

Czy zdecydujesz się na projekt indywidualny? Będzie droższy od „gotowego” projektu, jednak profesjonalista zaprojektuje dom spełniający wszystkie potrzeby. Jeżeli wybierzesz projekt gotowy, miej na uwadze to, iż trzeba go będzie zaadaptować. Ponadto zapoznaj się z przybliżonymi kosztami zatrudnienia kierownika budowy, geodety, kosztów formalności oraz tymczasowego ogrodzenia.

  • kosztów budowy domu

Przykładowe kosztorysy wybudowania domu możesz znaleźć na stronach biur projektowych. Zwróć uwagę na to, co dokładnie zawiera kosztorys oraz porównaj kosztorysy, uwzględniając różnicę w metrażu oraz weź poprawkę na wzrost cen materiałów.  Z drugiej strony możesz zasięgnąć porady u znajomych bądź na forach internetowych, pytając o ceną całkowitą, uwzględniając poszczególne etapy budowy.

  • zagospodarowania terenu

Uwzględnij koszty położenia kostki brukowej, ogrodzenia, wiat, posadzenia zieleniny.

  • dodatkowych wydatków

Pamiętaj, aby wziąć pewien margines bezpieczeństwa na nieprzewidziane wydatki takie jak: oświetlenie zewnętrzne, wykończenie tarasu.

Gdzie mogę budować?

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Kluczowym elementem jest dopuszczenie działki pod teren do zabudowy. Jest to tzw. plan zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w gminnym wydziale architektury i urbanistyki. W przypadku kiedy jest zatwierdzony, należy sprawdzić, jaka zabudowa jest dopuszczalna. Jeżeli zaś taki plan nie jest zatwierdzony, trzeba do gminy złożyć wniosek o wydanie WZ-ki (warunków zabudowy).
Innym ważnym dokumentem do sprawdzenia jest wypis z rejestru gruntów, który znajdziemy w wydziale administracji danego urzędu. Trzeba jednak pamiętać, iż wniosek o jego uzyskanie składa właściciel działki. Dokument stanowi potwierdzenie informacji o tym, kto jest posiadaczem ziemi oraz zawiera informacje o jej podstawowych parametrach. Bez tego dokumentu nie będzie możliwe spisanie aktu notarialnego.
Najważniejszym dokumentem określającym własność działki jest księga wieczysta. Z niej dowiemy się, kto jest prawowitym właścicielem gruntu, i czy nie ciąży na niej hipoteka. Księgę wieczystą można sprawdzić samodzielnie na stronie internetowej – EUKW. Jeżeli właściciel nie zna jej numeru, należy go znaleźć w ewidencji gruntów i budynków w Wydziału Geodezji.

Jakie wymiary i kształt ma posiadać moja działka?

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Nie każda działka nadaje się do budowy domu. Należy pamiętać, iż powinna ona mieć przynajmniej 800 metrów kwadratowych powierzchni oraz ponad 32 metrów szerokości. Wtedy będziemy mogli bez problemu zaprojektować na niej dom wraz z ogrodem. Na działkach o mniejszej powierzchni, budowa będzie utrudniona.
Jeżeli chodzi o kształt najlepszym wyborem jest  prostokąt lub kwadrat. Działki w kształcie trójkąta bądź trapezu mogą być trudne w aranżacji.

Media oraz drogi

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

W przypadku doprowadzenia mediów do działki należy pamiętać, iż może to nieraz przewyższać koszty jej zakupu. Informacji o uzbrojeniu działki należy szukać w wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli mimo wszystko planujemy zakup działki bez mediów, powinniśmy odwiedzić zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny, aby zapytać o możliwość i orientacyjne koszty takiego podłączenia.
Sprawdźmy również, jak przedstawia się kwestia dróg dojazdowych do działki i w jej okolicach. Niestety może się zdarzyć, iż nie ma możliwości zjazdu na drogę publiczną, a wtedy konieczne będzie ustanowienie tzw. służebności drogi koniecznej. To niestety będzie wymagało uzyskania zgody od sąsiadów. Powinniśmy też upewnić się, w jakim stanie jest droga dojazdowa, czy nie prowadzi przez inne działki oraz do kogo należy i kto dba o jej naprawę.

Jakość gruntu

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Dom powinien być postawiony na odpowiednim gruncie. Ten gorszej jakości będzie oznaczał konieczność zmiany technologii postawienia budynku lub wymiany całego gruntu. Oba te procesy są kosztowne. Aby ich nie ponosić, należy poprosić właściciela o okazanie badań geotechnicznych. Jeśli ich nie posiada można badania wykonać na swój koszt. Dzięki temu dowiemy się m.in. z jakiego rodzaju glebą mamy do czynienia, co jest istotne przy wyborze techniki stawiania fundamentów; uzyskamy również informację o potencjalnym skażeniu.

Negocjacje ze sprzedającym

Jak kupić działkę pod budowę domu? Radzimy krok po kroku. Foto. Pixabay

Zanim zdecydujesz się na zakup działki, możesz spisać tzw. umowę przedwstępną. Spełnia ona przede wszystkim funkcję gwarancyjną zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Pozwala zatem zarezerwować działkę. Umowę przedwstępną można zawrzeć na kartce lub u notariusza, ta będzie lepiej zabezpieczać interesy obu stron. Przed jej zawarciem można pomyśleć o dodatkowych warunkach, takich jak obowiązek uporządkowania terenu lub braku prawa pierwokupu.
Aby sfinalizować transakcję zakupu danej działki, spisana jest formalna umowa. Wtedy należy udać się do notariusza celem podpisania aktu notarialnego.

Kamila Kopczyńska /Redakcja Obcasy.pl