Jak odnowić meble z czasów PRL-u?

Meble z tamtego okresu są ostatnimi czasy niezwykle na topie. Każdy z nas znajdzie coś z tamtego okresu- stół, krzesła a może nawet fotel.

Foto Instagram refreszing

Ich obecność sprawia, że nowoczesne wnętrze można przełamać wyjątkowymi aranżacjami. Nie wymagają zbyt wiele- wystarczy poświęcić im chwilę, by tchnąć w nie nowe życie.

Dlaczego warto odnawiać meble?

Warto przede wszystkim pamiętać, że moda przemija, ale styl i design są stałe. Ta teza dotyczy nie tylko mebli, ale także mody lub fryzur. Niektóre cieszą się takim uznaniem, że szybko stają się symbolami klasyki i stają się ponadczasowe, inne po jednym sezonie idą w zapomnienie. Jeszcze inne po wielu latach potrafią powrócić ze zdwojoną siłą.  Tak właśnie jest z meblami z PRL. Stare meble mają w sobie coś, czego nie znajdziesz w nowoczesnych propozycjach. Dodatkowo, samodzielne wykonanie renowacji starych mebli da Ci ogromną satysfakcję i radość. Nie chciałbyś w swoim salonie mieć czegoś, co własnoręcznie odnowiłeś a kiedyś było własnością Twoich dziadków?

Foto Instagram takie_ladne

Jak zacząć renowację?

Najpierw należy ocenić ich stan techniczny. Na tej podstawie będziesz mógł zaplanować dalszy plan działania i przygotować odpowiednie narzędzia. Musisz również przygotować się na ciężką pracę. Meble z PRL zazwyczaj są pokryte warstwą bardzo odpornego lakieru, który niezwykle trudno usunąć, nie naruszając jednocześnie delikatnego forniru. Fornir to płat szlachetnego drewna, pełniący funkcję dekoracyjną i sprawiający, że meble wyglądały niezwykle szlachetnie.

Usuń stare powłoki

Przed usunięciem powłoki trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię do czyszczenia. Lakier można usunąć na wiele sposobów. Przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej skuteczne:

  • szlifowanie szlifierką bądź tradycyjnym papierem ściernym. Wykorzystanie szlifierki wymaga jednak odpowiednich umiejętności, które pozwolą utrzymać fornir w nienaruszonym stanie. Z kolei papier ścierny wymaga wielogodzinnej pracy.
  • nałożenie środków chemicznych, które sprawią, że powłoki pęcznieją i są niezwykle łatwe do usunięcia za pomocą szpachelki. Metoda ta może być stosowana jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach bądź na zewnątrz a jej skuteczność nie zawsze jest wysoka.
  • użycie opalarki – najskuteczniejsza metoda ułatwiająca szybkie usunięcie lakieru. Opalarka podgrzewa lakier, który pod wpływem temperatury rozwarstwia się i możliwe jest jego usunięcie za pomocą szpachelki.

    Ubytki

    Usunięcie powłok nie wystarczy. Uzupełnienie wszelkich ubytków w postaci rys i pęknięć jest niezbędne. Delikatne zmiany można zamaskować używając odpowiednią szpachlę, jednak duże dziury wymagają doklejenia fragmentów materiału.

    Foto Instagram kufer.ali

    Szlifowanie

    Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest szlifowanie wykończeniowe, które stanowi odpowiednie przygotowanie mebla do malowania. Podczas szlifowania wszelkie pozostałości po lakierze i szpachli zostaną usunięte a cała powierzchnia wyrównana.  Do szlifowania warto stosować papier ścierny wysokiej gradacji. Prace można wykonać ręcznie bądź używając szlifierki mimośrodowej.

    Malowanie

    Ostatni etap to malowanie mebli. Sposób malowania uzależniony jest od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Chcąc uzyskać jednolitą powierzchnię, przez którą będzie widoczny fornir warto zastosować emalię do drewna a na nią wosk, który zabezpieczy warstwę dekoracyjną. Jeśli jednak rysunek drewna ma być widoczny, warto postawić na malowanie olejem, lakierem bądź woskiem. Olej nada meblom naturalny efekt, wosk doda gładkości i satynowego połysku natomiast lakier pozwoli uzyskać największy połysk.