Jak przygotować balkon na jesień?

Kwiaty, które cieszyły oczy latem, umierają wraz z nadejściem jesieni. Czym je zastąpić?

balkon dynie
Jak przygotować balkon na jesień? Foto Instagram @dropgarden.official

Wiosna i lato to najlepszy czas dla balkonów i przydomowych ogrodów. Dodatnia temperatura, świecące słońce i aktywność pszczół sprzyjają kwitnieniu przygotowanych rabatek. Jednak większość wybieranych przez nas kwiatów to rośliny sezonowe, co oznacza, że kiedy nadejdzie jesień, będziemy musieli się z nimi pożegnać. Czy wobec tego skazani jesteśmy na „goły” balkon przez kilka następnych miesięcy? W żadnym wypadku! Czas na przearanżowanie przydomowego zielonego kącika.

balkon jesień
Jak przygotować balkon na jesień? Foto Instagram @cozyhomeshots

Jak przygotować balkon na jesień?

Zanim zaczniemy aranżować na nowo balkon, musimy go najpierw uporządkować. Pod koniec lata kwiaty sezonowe wyglądają mniej estetycznie, często przestają kwitnąć. Dlatego porządkowanie powinniśmy zacząć od usunięcia uschniętych roślin i przygotowania doniczek na nowe. Jeśli planujemy wybrać odmiany odporne na przymrozki, warto rozważyć odpowiednie ocieplenie donic, aby ochronić korzenie przez szkodliwą działalnością niskiej temperatury.

Jesienna klasyka

Jakie kwiaty wybrać do przystrojenia naszego balkonu? Pierwszym skojarzeniem z jesienią jest wrzos. Nie ma chyba bardziej jesiennej rośliny doniczkowej. Ale wśród odmian odpornych na niskie temperatury popularne są również astry i chryzantemy. Występujące w wielu wariantach kolorystycznych są idealne do jesiennych kompozycji.

wrzosy
Jak przygotować balkon na jesień? Foto Instagram @healthy_white_home

Jeśli chcemy zasadzić wrzosy, najlepiej wybrać większe donice lub skrzynki i posadzić nie jedną, a kilka kępek, na przykład w różnych kolorach. W ten sposób będą prezentować się o wiele ciekawiej. Natomiast gdy dodatkowo dosadzimy do nich inne rośliny, kompozycja będzie jeszcze bardziej imponująca.

wrzosy balkon
Jak przygotować balkon na jesień? Foto Instagram @villasuviranta

Chryzantemy przez lata były uznawane za kwiaty „cmentarne” i nawet dzisiaj kojarzymy je z nagrobnymi bukietami składanymi w okolicy listopadowego święta. Teraz jednak wracają do łask i coraz częściej pojawiają się w roli kwiatów czysto ozdobnych. Sprawdzają się w tym znakomicie, ponieważ zaczynają kwitnąć już w sierpniu i pozostają piękne nawet do końca listopada.

zielony balkon
Jak przygotować balkon na jesień? Foto Instagram @chidaneh

W zielone gramy

Jesień to pora roku obfitująca w odcienie czerwieni, brązu i pomarańczu, jednak tworząc balkonowe aranże, warto dodać do nich zielony akcent. W tej roli idealnie sprawdzą się iglaki, bluszcze lub ozdobne trawy. Iglaki są dość odporne na mrozy i pozostają zielone nawet zimą, dlatego mogą zdobić balkon przez cały rok. Mogą być to klasyczne krzewy lub ich płożące odmiany. Najczęściej wybierane rośliny to jałowce, berberysy, tuje i różne odmiany świerków. Iglaki dają możliwość nie tylko na wprowadzenie zieleni, ale także srebra, dzięki różnym kolorom igieł. Nie dajmy się jednak zmylić ich odporności, ponieważ duże mrozy nadal mogą im zaszkodzić, jeśli odpowiednio ich nie zabezpieczymy.

balkon jesień
Jak przygotować balkon na jesień? Foto Instagram @ratichaudhary

Dodatki

Roślinne kompozycje to nie wszystko! Przestrzeń balkonową można również wypełnić ozdobami innego typu. Balkon ustrojony dyniami prezentuje się świetnie. Jeśli dodamy do nich lampiony, to uzyskamy prawdziwie klimatyczną aranżację. Można także postawić na stroiki utrzymane w jesiennych kolorach, zawierające liście i inne dary jesieni, takie jak kasztany czy żołędzie. Nie zapominajmy również o kąciku do relaksu, ponieważ złota polska jesień czasami potrafi zaskoczyć naprawdę piękną pogodą.