Jakie prace ogrodowe należy wykonać jesienią?

Koniec września to idealny moment, aby rozpocząć ostatnie prace przygotowujące ogród do nadejścia zimy. Dobrze przygotowany ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem, kiedy nadejdzie cieplejsza pora roku.

jesienne prace ogrodowe
Jakie prace ogrodowe należy wykonać jesienią?

Jesienne prace ogrodowe wykonuje się, żeby uprzątnąć glebę na zimę. Warto rozpocząć je na tyle wcześnie, by zdążyć przed pierwszymi przymrozkami i przygotować rośliny na nadejście niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak uporządkować ogród jesienią? Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą? Przypominamy o tych niezbędnych.

Uprzątnięcie trawnika

Najważniejszą czynnością w ogrodzie jest usunięcie liści z trawnika. Nieuprzątnięcie ich na zimę może spowodować jej żółknięcie lub chorobę. Liście najlepiej zagrabiać regularnie. Grabiąc trawnik warto uważać, żeby nie wykonywać tej czynności zbyt mocno, gdyż grozi to uszkodzeniem drani. Zebrane liście można wykorzystać do ochrony niektórych roślin przed mrozem lub umieścić je w kompostowniku. Trawnik najlepiej jest skosić ostatni raz w połowie października, na wysokość około 4 – 5 cm. Pamiętaj, aby skoszoną trawę usunąć! Pozostawienie jej na powierzchni trawnika na zimę może spowodować jej gnicie pod wpływem deszczu i śniegu.

Oczyszczenie oczka wodnego

Prace nad oczyszczaniem oczka powinno się rozpocząć od usunięcia liści, które pozostawione mogą powodować rozwój bakterii i gnicie wody. Jeśli staw jest płytki, należy na czas zimy usunąć wszystkie rybki i rośliny wodne. Z oczek wodnych, które mają powyżej 100 cm głębokości nie trzeba usuwać ryb, a jedynie zabezpieczyć odpowiedni dostęp powietrza podczas zimy. Dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym taflę wody jest montaż na całej powierzchni oczka wodnego specjalnej siatki, dzięki której można uniknąć codziennego wyławiania pływających liści. Gdy liście z drzew całkowicie opadną, możesz delikatnie usunąć siatkę wraz ze znajdującymi się na niej liśćmi.

Porządki w warzywniku

Po zebraniu ostatnich warzyw należy usunąć z grządek resztki roślin oraz chwasty. Oczyszczone grządki warto zasilić kompostem, który należy przekopać z górna warstwą ziemi. Jeśli w ogrodzie uprawiane były rośliny pod tunelami foliowymi, warto jesienią je posprzątać. Dobrze umyte i osuszone folie można odłożyć w ciemne i suche miejsce, gdzie przeczekają na nadejście wiosny.

Porządki na rabatkach

Uprzątnięcia podczas prac jesiennych wymagają rabatki z kwiatami. Rośliny jednoroczne należy usunąć, a pozostawione po nich miejsce nawieźć nawozem lub kompostownikiem. Kwiaty wieloletnie należy przyciąć i – jeśli tego wymagają – okryć włókniną. Część roślin takich jak dalie, mieczyki, kanny czy neriny należy wykopać, oczyścić, osuszyć, umieścić w przewiewnych skrzyniach wypełnionych trocinami czy piaskiem oraz przenieść do pomieszczenia, gdzie bezpiecznie przezimują. Jesień to także okres, w którym należy zasadzić cebule kwiatów wiosennych takich jak tulipany czy hiacynty.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych i akcesoriów

Kiedy nadchodzą zimne i ponure dni, należy również zabezpieczyć meble ogrodowe przed nadchodzącą zimą. Idealne do przechowywania mebli będą domki ogrodowe wykonane z tworzywa odpornego na szkodliwe warunki atmosferyczne takie jak śnieg, wiatr czy deszcz. Domek ogrodowy Oakland marki Keter jest idealnie dostosowany do przechowywania oczyszczonych i zakonserwowanych mebli, ponieważ posiada podłogę, która chronić będzie je przed ewentualnymi zabrudzeniami podczas późnej jesieni czy zimy.

Kiedy wszystkie jesienne prace ogrodowe zostaną wykonane, należy zadbać również o narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Narzędzia wykonane z tworzywa można umyć wodą z odrobiną detergentu za pomocą szczotki lub ściereczki bawełnianej. Elementy metalowe można oczyścić papierem ściernym czy drucianą szczotką. Do ich konserwacji można użyć oliwy lub malarskiego podkładu antykorozyjnego.

Piły elektryczne, kosiarki czy podkaszarki do trawy mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. W razie widocznych uszkodzeń trzeba oddać je do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.

Wszystkie węże, drabiny, taczki, wiadra, kosiarki czy doniczki ogrodowe najlepiej przechowywać w przydomowym domku ogrodowym, który wyposażony będzie w specjalnie wbudowane panele wentylacyjne, chroniące przed wilgocią i zapewniające cyrkulację powietrza. Domek Factor marki Keter wyróżnia się wytrzymałą i stabilną konstrukcją, która pomieści wszystkie narzędzia ogrodowe w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiosną nie będzie potrzeby szukania sprzętów w różnych miejscach.