Jak szybko i sprawnie przemalować ciemną ścianę na jasny kolor

Masz ochotę coś zmienić w mieszkaniu? Może się okazać, że pomalowanie ścian na zupełnie inny kolor będzie najprostszym sposobem na osiągnięcie celu, nawet jeśli zamarzy ci się zmiana z soczystego fioletu na lekką pastelową zieleń!

Jak szybko i sprawnie przemalować ciemną ścianę na jasny kolor

Wiele osób jest przekonanych, że przemalowanie ciemnych ścian wiąże się z różnymi problemami, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby ściany były jasne.

To nie do końca prawda! Dostępne w sklepach farby mają świetne właściwości kryjące i doskonale sobie radzą z pokryciem nawet bardzo intensywnych kolorów. Dlatego jeśli np. chcesz wynająć mieszkanie, w którym ktoś zaszalał z kolorami, a ty wolisz ściany klasycznie białe – nie przejmuj się tym! Niech też wizja remontu nie odstrasza cię przed eksperymentowaniem z intensywnymi barwami we własnym mieszkaniu. Jeśli chcesz wrócić do bieli lub jasnych kolorów, jest to możliwe! W zależności od stanu farby na ścianie, wybierz jedną z dwóch metod.

Kiedy farba jest zniszczona

Wariant bardziej kłopotliwy, ale za to dający pewność, że położna farba będzie dobrze wyglądać przez długi czas. Jeśli na ścianie jest już kilka warstw farby lub farba jest stara i zniszczona, trzeba najpierw oczyścić ścianę. Bez tego położenie kolejnej warstwy skończyłoby się tym, że szybko zaczęłaby łuszczyć się i kruszyć. Jeśli na ścianie dostrzegasz pęknięcia i rysy, zdecyduj się na usunięcie starej farby. Można to zrobić np. gruboziarnistym papierem ściernym. Warto przy okazji zadbać o wyrównanie powierzchni, czyli wypełnienie wszelkich ubytków i dziur, a następnie zagruntowanie ścian.

Grunt? Nie zawsze jest niezbędny!

Przed malowaniem ściany na jasny kolor niektórzy polecają nałożenie na intensywną barwę warstwy gruntu. Jeśli ściana nie jest zniszczona, gruntowanie można pominąć. Okazuje się, że grunt pozostaje na powierzchni farby, a nie przenika głębiej, w efekcie tworzy na niej dość twardą i gładką warstwę, po której narzędzia malarskie się ślizgają, a nowa warstwa farby ma gorszą przyczepność. W efekcie przekłada się na gorszą jakość krycia.

Malowanie bezpośrednio na ciemnej farbie

Zaczynamy zatem od oczyszczenia ściany ze starej farby i naprawy ubytków oraz gruntowania bądź, jeśli ściana nie wymaga napraw, przechodzimy do malowania. Zaleca się, aby pierwsze malowanie ciemnych, kontrastujących kolorów wykonać rozcieńczoną farbą białą, np. Nobiles Super Akryl. Następnie sięgamy po wybraną farbę kolorową i kryjemy powierzchnię 2 razy. Kluczem do sukcesu jest wybranie farb dobrej jakości, które mają odpowiednią konsystencję, nie rozwarstwiają się i dobrze kryją.

Wiele osób jest przekonanych, że przemalowanie ciemnych ścian wiąże się z różnymi problemami, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby ściany były jasne. To nie do końca prawda! Dostępne w sklepach farby mają świetne właściwości kryjące i doskonale sobie radzą z pokryciem nawet bardzo intensywnych kolorów. Dlatego jeśli np. chcesz wynająć mieszkanie, w którym ktoś zaszalał z kolorami, a ty wolisz ściany klasycznie białe – nie przejmuj się tym! Niech też wizja remontu nie odstrasza cię przed eksperymentowaniem z intensywnymi barwami we własnym mieszkaniu. Jeśli chcesz wrócić do bieli lub jasnych kolorów, jest to możliwe! W zależności od stanu farby na ścianie, wybierz jedną z dwóch metod.

Artykuł sponsorowany