Jak ważne jest wietrzenie mieszkania w czasie pandemii?

W czasie pandemii koronawirusa zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Dlatego teraz w szczególności powinnyśmy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy.

Jak ważne jest wietrzenie mieszkania w czasie pandemii?

W obecnym czasie już nie tylko wypoczywamy w domu, ale również pracujemy. Dlatego warto, abyśmy zadbały o jakość powietrza, którym oddychamy. Dowiedz się dlaczego wietrzenie mieszkania jest tak istotne. Czy istnieje sposób, by w jego wyniku nie dochodziło do „kłótni temperaturowych”?

Odpowiednia jakość powietrza

Szczególnego znaczenia w dobie koronawirusa nabiera odpowiednia jakość powietrza. W epoce budownictwa energooszczędnego ograniczone jest naturalne oczyszczanie powietrza, sprzyja temu słaba wentylacja. Dlatego do zakażeń częściej dochodzi właśnie w sytuacjach, gdy przebywamy z zainfekowaną osobą w tym samym pomieszczeniu. Nośnikiem patogenu staja się wyemitowane z dróg oddechowych aerozole. Oczywiście na ich działanie najbardziej narażone są osoby, które znajdują się najbliżej zakażonej osoby. Nie znaczy to jednak, że dalsza odległość całkowicie nas chroni. Po pewnym czasie zawirusowane cząsteczki rozprzestrzeniają się w całym pomieszczeniu. Mała powierzchnia i słaba wentylacja zwiększają ryzyko zainfekowania. Są jednak sposoby, pozwalające zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia.

Podstawą jest wietrzenie

W zminimalizowaniu ryzyka zakażenia koronawirusem, wśród osób przebywających razem w zamkniętej przestrzeni, pomoże regularne wietrzenie pomieszczeń. Dostarczenie dużej ilości świeżego powietrza z zewnątrz do budynku, w którym przebywa nosiciel i wydycha zawirusowany aerozol rozrzedza go, obniża jego stężenie oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Im więcej powietrza dostanie się do środka, tym stężenie wydychanych kropelek z dróg oddechowych będzie mniejsze.

Regularne otwieranie okien

Niezależnie od pory roku, zalecane jest wietrzenie zamkniętych przestrzeni przynajmniej 3 razy dziennie po 10-15 minut. W szczególności bezpośrednio po wizycie gości powinnyśmy o tym pamiętać. Regularnie otwierane okna pomagają zachować właściwą cyrkulację powietrza oraz ułatwiają utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, a także pozbycie się szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Jest to sposób na zapobieganie rozwojowi grzybów, w tym pleśni, ale również pozbycie warunków do bytowania w powietrzu i na powierzchniach chorobotwórczych patogenów (także koronawirusa).

Wentylacja a odpowiednia temperatura powietrza

Wietrzenie pomieszczeń poza pozytywnymi skutkami wpływa również na relacje międzyludzkie i może być podłożem częstych kłótni. Wynika to z faktu, iż odczuwanie temperatury to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników. Jak zatem znaleźć złoty środek, który pozwoliłby na wymianę powietrza zimę bez nagłego spadku temperatury wewnątrz?

Symulacja cyrkulacji powietrza

Eksperci z parku badawczego Baumit Viva przeprowadzili symulację cyrkulacji powietrza w różnych typach domów. Scenariusz wentylacji oparty został o aktualne zalecenia w zakresie przeciwdziałań Covid-19. Okna były otwierane na 15 minut i zamykane na 30 minut, a następnie znowu otwierane na kwadrans i zamykane na pół godziny, po czym były otwierane ponownie na 15 minut, cały czas rejestrowano temperaturę pokojową. Symulacja pokazała, że w ocieplonych domach o masywnych ścianach z betonu w czasie cykli wentylacyjnych temperatura powietrza w pomieszczeniach utrzymywała się na znacznie wyższym poziomie niż w budynkach o niższym ciężarze ściany. Zaobserwowano także, że w domach o pełnych ścianach – z betonu czy cegły po zamknięciu okien temperatura wewnątrz szybciej osiągała wartość docelową 21°C niż w przypadku domów drewnianych o konstrukcjach szkieletowych.